Rodzaj obuwia męskiego, na niskim obcasie, wykonane z jednego kawałka skóry, tylko z jednym szwem na pięcie. Kopyto lekko wydłużone, nosek dość ostro zakończony. Proste, klasyczne, minimalistyczne. 

Angielskojęzyczna nazwa jest dosyć skomplikowana: wholecut shoes, za to polska – lotniki  – jest prosta i piękna, jak same buty. Występuje jeszcze jedna tradycyjna polska nazwa, która jednak zupełnie wyszła już z użycia: jednokrójki. Pewnie mało kto o niej słyszał.  

To podobno najtrudniejszy do wykonania przez szewca model butów. Obuwie wykonane jest z jednego kawałka skóry, z tylko jednym szwem na pięcie. Materiał musi być perfekcyjnie naciągnięty na kopyto. Jeden minimalny błąd powoduje powstanie bruzd i fałd, które w przypadku produkcji standardowych butów naturalnie można ściąć i zastąpić szwami. Takie zabiegi, nie są jednak możliwe w produkcji lotników, obuwia tylko z jednym szwem. Margines błędu szewca jest zerowy!

Nie posiadają zbędnych przeszyć, naszyć, żadnych zdobień i innych udziwnień, które ograniczałyby jego uniwersalność. Lotniki to tylko jeden stopień mniej od lakierowanych męskich pantofli. Ze względu na swój minimalizm i prostotę, wyglądają bardzo elegancko, i w takich stylizacjach wyglądają najlepiej. Idealnie nadają się na formalne okazje typu: ślub, bankiet itp. 

Lotniki ze względu na prostotę, minimalizm i dynamiczny kształt przyciągają dużą uwagę. To z pewnością propozycja dla mężczyzn ceniących sobie klasyczną męską elegancję i chcących się wyróżnić.

Lotniki przeżywają ostatnio swój renesans i stają się bardzo modne, spora w tym zasługa Daniela Craiga, który jako agent 007 w „Skyfall” nosił właśnie ten typ obuwia – bezszwowe lotniki.

Czytaj więcej: oxfordy (wiedenki)