MODNE MARKI ZEGARKOWE

Słownik terminów branży fashion

w

chinosy

Popularne spodnie męskie, casualowe, o prostym kroju, zazwyczaj w jasnych, pastelowych kolorach (najczęściej kremowe, beżowe, jasnobrązowe). Uszyte z miękkiego materiału, z pięcioma kieszeniami. Niekiedy mają podwinięte nogawki.

Nazwa została zapożyczona z języka hiszpańskiego; oznaczała najpierw materiał, potem same spodnie. Chinosy przywędrowały do Stanów Zjednoczonych razem z żołnierzami wracającymi z Filipin po wojnie amerykańsko-hiszpańskiej w roku 1898. Od tamtego czasu chinosy stały się standardowym wojskowym strojem amerykańskim.

Czytaj więcej

w

chodaki (drewniaki)

Rodzaj prostego obuwia wykonanego z jednego kawałka drewna, najczęściej wierzbowego lub lipowego. To bardzo wygodne i praktyczne obuwie. Na Mazowszu buty te nazywano „kurpie”, na Podlasiu i w Czechach zwane były „postołami”, natomiast wśród górali znane są jako popularne „kierpce”. 

Czytaj więcej

w

cullotes (spolszczona nazwa: kuloty, inna nazwa: gaucho)

Culottes (z jęz. francuskiego), w wersji spolszczonej nazywane kulotami, niekiedy także „gaucho”, to szerokie spodnie damskie sięgające do połowy łydki. Dawniej określano je jako spódnico-spodnie. Dostępne są różne szerokości nogawek – od delikatnie rozszerzonych po te bardzo szerokie. Ten fason spodni lansują szczególnie takie domy mody jak Coco Chanel oraz Louis Vitton.

Czytaj więcej

w

cygaretki

Wąskie spodnie, najczęściej zaprasowane w kant, o dopasowanym fasonie, o prostym kroju na całej długości. Wykonane z miękkiego materiału. Zazwyczaj kończą się tuż przed kostką i mają długość 7/8. Spodnie idealne na ciepłe dni, kiedy jeszcze nie ma potrzeby zakrywać całej stopy rajstopami lub skarpetami. Szczególnie popularne w latach 50. XX wieku. Ciekawostką jest, że początkowo były to modele unisex i chodzili w nich również mężczyźni. Zakładali je m.in. Elvis Presley, członkowie zespołu The Beatles, a także Michael Jackson w zestawieniu: cygaretki + charakterystyczne białe skarpety.

Czytaj więcej

w

cylinder

Cylinder to rodzaj wysokiego, sztywnego kapelusza z główką w kształcie walca i wąskim rondem.

Pierwszy cylinder został wyprodukowany w 1797 roku przez Johna Hetheringtona. Czarny, ozdobiony klejnotami i piórami, stał się modny głównie w Hiszpanii zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Był to typowy element stroju osób zamożnych.

Czytaj więcej

w

czapka

Czapka to nakrycie głowy, wykonane przeważnie z miękkiego materiału, której głównym zadaniem jest skuteczna ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: zimnem, gorącem, deszczem, śniegiem, wiatrem itp.

Na kształt, fason i kolor czapki duży wpływ ma panująca w danych czasach moda.

Niektóre rodzaje czapek noszone są ze względów religijnych, (np. jarmułka – nakrycie głowy noszone przez Żydów), inne tylko przy okazjach ceremonialnych (np. mitra lub infuła – wysokie nakrycie głowy noszone przez chrześcijańskich dostojników kościelnych, np. biskupów).

Czapki wojskowe mają ściśle określony krój i kolor, np. bermyca noszona jest przez żołnierzy Gwardii Szkockiej.

MODNE MARKI NA CZASIE

Zamknij