MODNE MARKI ZEGARKOWE

Słownik terminów branży fashion

w

ramia (inna nazwa: pokrzywa chińska)

Naturalne włókno roślinne pozyskiwane z łodyg różnych tropikalnych roślin z rodziny pokrzywowych, nazywanych niekiedy pokrzywą chińską. Właściwości ramii są zbliżone do bawełny, ale ramia jest starsza niż bawełna, była używana już pięć tysięcy lat temu w Chinach, Indiach i Indonezji. Materiał ten był też bardzo popularny w Japonii i tam też traktowany jako tkanina luksusowa. W Polsce niezbyt popularny.

w

rurki

Rodzaj spodni – jeansów, wąskich, bardzo obcisłych, mocno zwężających się od kolana w dół. W Polsce nazwa „rurki” jest dość charakterystyczna, w jęz. angielskim z kolei noszą one nazwę „skinny” lub „slim”, czyli po prostu „bardzo wąskie”. Do Europy moda na rurki przyszła ze Stanów Zjednoczonych i jest kojarzona z kulturą rock-n-rolla z lat 60. XX wieku. Długo były kojarzone wyłącznie z męskim strojem, jednak teraz o wiele częściej sięgają po nie panie. Rurki jakie znamy dzisiaj są zasługą modelek z lat 90. ubiegłego wieku, w tym np. Kate Moss. To właśnie w tym okresie wąskie spodnie zagościły w damskich szafach na dobre.

Patrz: dżinsy (jeansy)

Patrz: dzwony

w

rybaczki (inaczej: capri)

Rybaczki to rodzaj krótkich spodenek. Kończą się tuż nad kolanem. Mocno rozpowszechniona jest też wersja ¾ do połowy łydki, którą latem kobiety i mężczyźni łączą z bluzkami i T-shirtami. Projektanci urozmaicają je przez zmianę wysokości talii, szerokość nogawek, kieszenie i zapięcia. Najbardziej rozpowszechniony okazał się fason bardzo wąski, zbliżony do dżinsowych rurek. Warto pamiętać, że krótsze rybaczki optycznie wydłużają nogi, a szerokie skracają dół sylwetki, odpowiednie są więc dla kobiet o bardzo długich nogach.

Patrz: szorty

MODNE MARKI NA CZASIE

Zamknij