W ramach poznawania świata zegarków i zegarmistrzostwa, chcieliśmy przedstawić kolejną, ciekawą markę zegarkową – Grovana. Szwajcarski producent zegarków ma grono fanów na całym świecie, również w Polsce.

Warto więc przyjrzeć się jej bliżej i poznać choć najważniejsze etapy działalności, gdyż z pewnością jest to pozycja godna uwagi dla wielu miłośników zegarków.

„Twój czas jest naszą tradycją” – motto to towarzyszy firmie Grovana od prawie 50 lat.

Krótka historia marki Grovana

Historia przedsiębiorstwa Grovana sięga lat 20. ubiegłego wieku. Po ponad pięćdziesięciu latach produkcji zegarków mechanicznych zakłady założone w roku 1924 przez braci Gröflinów zostają przejęte w 1970 roku przez szwajcarskiego biznesmena – Wernera Bitterliego.

Rozpoczyna się epoka największych sukcesów, która przypada na lata 70. XX wieku, tj. okres, gdy firma zostaje przejęta przez rodzinę Bitterli. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie przedsiębiorstwo nadal znajduje się w rękach tej samej rodziny. Aktualnie firmą zarządza syn Wernera – Christopher Bitterli.

Druga połowa XX wieku to dla szwajcarskiego zegarmistrzostwa trudny okres, spada zapotrzebowanie na czasomierze mechaniczne.

Kryzys wywołany napływem z krajów Azjatyckich tanich, kwarcowych modeli omija jednak Grovanę, ponieważ przedsiębiorstwo to staje się jednym z pierwszych europejskich producentów zegarków kwarcowych.

W 1985 roku zapotrzebowanie na kwarcowe modele analogowe marki było tak duże, że firma po raz pierwszy od lat musiała zwiększyć pomieszczenia, gdzie odbywała się produkcja!

Duży wpływ na stan firmy miały wydarzenia związane z przemianami ustrojowymi w Europie wschodniej. Początek lat 90-tych, otwarcie krajów byłego Związku Radzieckiego na zachód, pozwoliło wejść szwajcarskiej marce na nowe rynki zbytu. Dynamika rozwoju była tak duża, iż w 1999 roku ponownie powiększenia wymagały m.in. pomieszczenia magazynowe i spedycyjne.

Dziś Grovana eksportuje swoje towary do ponad 70 krajów i prezentuje kolekcje zegarków co roku na licznych targach branżowych.

Marka Grovana – dziś

Istotnym sukcesem firmy było przejęcie w 2001 roku  znaku towarowego marki Revue Thommen. Ten szwajcarski producent zegarków wniósł swój odmienny styl, co za skutkowało jeszcze większym zróżnicowaniem oferty marki.

Jednocześnie Grovana nie odcięła przejętego przez siebie przedsiębiorstwa od jego tradycji.

W roku 2002 ponownie rozpoczęto produkcję tradycyjnych mechanizmów sygnowanych logiem Revue.

Nowe odsłony czasomierzy Revue Thommen zostały zaprezentowane wespół z Grovaną na Baselworld w 2006 roku.

W 2012 roku rozpoczęto współpracę z szeregiem partnerów czego wynikiem było założenie nowej spółki organizującej pracę przejętego przed niespełna 12 laty przedsiębiorstwa – GT Thommen Watch CO.

Aktualnie Grovana cały czas rozwija swoją produkcję zdobywając nowe rynki, a w 2014 roku świętowała swoje 90 urodziny. To marka o dużym potencjale, która zapewne jeszcze nie raz nas pozytywnie zaskoczy.

 

Beniamin Czapla