MODNE MARKI ZEGARKOWE

Słownik terminów branży fashion

w

toczek

Toczek to rodzaj damskiego, małego nakrycia głowy, w kształcie niewielkiego kapelusza bez ronda. Wykonywany jest zazwyczaj z filcu lub sztywnej tkaniny. W zależności od wersji – może być ozdobiony np. koronkami lub piórkami albo całkowicie pozbawiony dodatków. Mocowany na głowie za pomocą spinki lub opaski.

Historia

Co ciekawe, toczek, pierwotnie był wzorowany na męskim turbanie. Pojawił się w Europie na skutek wpływu ubiorów bliskowschodnich na modę europejską w XVI wieku. Największą popularność uzyskał na początku XIX wieku.

Jak nosić toczek?

Toczek to elegancka ozdoba, która odpowiednio dobrana, będzie świetnym dodatkiem na specjalne okazje, zwłaszcza na ślub, wesele, bal karnawałowy czy inną, rodzinną imprezę. Toczek może sprawić, że zwykła, prosta sukienka nabierze niebywałego, wyjątkowego charakteru.

Patrz: fascynator

w

turban

Turban jest to męskie nakrycie głowy, szczególnie popularne w Indiach, w krajach Bliskiego Wschodu i w muzułmańskich krajach Afryki, np. w Sudanie.

Turban wytwarzany jest z tkaniny bawełnianej. Zwija się go na głowie ręcznie. Sposobu wiązania turbanu muzułmanie uczą się przede wszystkim od starszych, np. od ojców. Nie ma jednej metody, każdy ma swój sposób. Stąd różny wygląd turbanu w poszczególnych krajach. Kolor i kształt turbanu ma spore znaczenie, określa bowiem pozycję noszącej go osoby, np. czarny turban oznacza pochodzenie z rodu proroka Mahometa.

Patrz:egreta

MODNE MARKI NA CZASIE

Zamknij