MODNE MARKI ZEGARKOWE

Słownik terminów branży fashion

w

wełna (z ang. wool)

Naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwane ze zwierząt futerkowatych, z sierści owiec, kóz, lam czy wielbłądów.

Najbardziej wartościowa wełna pochodzi z owiec rasy merinos/merynos. Najcenniejsza jest wełna kozia z kóz kaszmirskich, czyli kaszmir. Kaszmir to materiał wysokiej jakości, cienki, miękki, często się wytwarza z nich swetry. Posiada właściwości termoizolacyjne; ogrzewa; sprawia, że jest nam ciepło; doskonale pochłania wilgoć, jest odporna na deformację.

Jednocześnie jest to materiał, który ma wady: mechaci się (pilinguje się), wymaga starannej pielęgnacji (bardzo często należy prać ręcznie i suszyć na płasko), i często uczula – jest jednym z najsilniejszych materiałowych alergenów.

Rodzaje wełny: wełna owcza z owiec rasy merinos (merino wool), kaszmir, moher, angora.

w

wiskoza

Włókno chemiczne sztuczne, ale pochodzenia naturalnego.

Jej podstawowym składnikiem jest celuloza drzewna, co znacząco wpływa na jej właściwości. Materiał pełen sprzeczności: nie jest w pełni naturalna jak np. bawełna czy jedwab, ale nie jest też syntetyczna jak np. poliester czy nylon. Wiskoza jest higroskopijna, łatwo pochłania wilgoć, przewiewna, lekka, miękka oraz nie wywołuje alergii. Niestety, wiskozie należy również zarzucić to, że szybko się gniecie i odkształca.

w

włókno bambusowe (bambus)

Naturalne włókno pochodzenia roślinnego, ale przetworzone chemicznie.

Tkanina bambusowa ma swoje niekwestionowane zalety. Jest miła w dotyku, lekka i delikatna – idealna dla wrażliwej skóry dzieci, zwłaszcza niemowląt. Nadaje się na ręczniki, kocyki i pieluszki. Szybko schnie i zajmuje mało miejsca. Rozbuchany marketing sprawił jednak, że jest ona kilka razy droższa niż wynikałoby to z kosztów produkcji.

MODNE MARKI NA CZASIE

Zamknij