MODNE MARKI ZEGARKOWE

Słownik terminów branży fashion

w

egreta

Egreta to rodzaj dekoracyjnego pióropusza, ozdoba z piór ptasich w formie małej kitki lub wachlarzyka.

Egrety wykonywało się z długich, cennych i delikatnych ptasich piór ozdobnych. Początkowo z piór czaplich (egretta garzetta to rodzina ptaków – białych czapli). Za czasem ze względu na popularność i dużą skalę wybicia czapli w celu zdobycia piór, zakazano tego procederu i egrety wykonywano z piór strusich lub innych rajskich ptaków. Wytwarzano je także z kamieni szlachetnych (np. diamentami lub szmaragdami), ułożonych w rodzaj biżuteryjnej imitacji ptasich piór.

Egreta to inaczej broszka, duża szpilka w orientalnym stylu, której przeznaczeniem jest znaleźć się na nakryciu głowy, niezależnie od tego czy będzie to kapelusz czy turban.

w

elastan (inne nazwy: lycra, spandex, elastan)

Włókno chemiczne syntetyczne, nazywane lycrą lub spandexem. W USA i Australii przyjęła się nazwa „spandex” natomiast w Europie materiał znany jako „elastan”.

Włókna elastanu pod wpływem sił mechanicznych rozciągają się, by następnie powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Odzież z domieszką lycry jest dopasowana i ciasno przylega do ciała. Łatwo i szybko się dostosowuje do ruchów podczas poruszania się. Na ogół elastan łączony jest z innymi tkaninami. To powoduje, że tkanina się nie odkształca i ładnie przylega do sylwetki. Materiał szczególnie popularny w odzieży sportowej.

w

espadryle

Obuwie, zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej o podeszwie wykonanej z plecionego sznurka. Górna część otulająca stopę wytwarzana jest zwykle z miękkiego płótna, bawełny lub lnu. 

Czytaj więcej

MODNE MARKI NA CZASIE

Zamknij