MODNE MARKI ZEGARKOWE

Słownik terminów branży fashion

w

baleriny

Obuwie damskie na płaskiej podeszwie o mocnym wcięciu w cholewce.

Aktualnie baleriny to jeden z najsilniejszych trendów w zakresie obuwia oraz jedne z najwygodniejszych butów damskich. Choć ich wygląd w dużo mniejszym stopniu nawiązuje do tradycyjnych modeli z XVIII wieku, to nie można odmówić im statusu butów zainspirowanych tańcem. Bowiem pierwowzorem balerin są baletki służącego do tańca baletowego. 

Czytaj więcej

w

baletki

Rodzaj miękkich butów służących do tańca baletowego, wykonane z płótna lub ze skóry. Są one „miękkie”, mają za zadanie ściśle przylegać do stopy. Nie należy mylić baletek z pointami, które służą do stania na czubkach palców. Stawanie na czubkach palców w baletkach może skończyć się poważną kontuzją, ponieważ nie są one usztywniane. 

Czytaj więcej

w

bawełna

Włókno naturalne pochodzenia roślinnego wytwarzane z rośliny o tej samej nazwie – bawełny (rodzaj rośliny z rodziny ślazowatych) mające wiele różnych zastosowań. Miękkie w dotyku, bardzo komfortowe i wygodne w noszeniu, znakomicie wchłania pot i wilgoć. Powstają z niej inne tkaniny takie jak m.in.: aksamit, atłas, drelich, dżins, popelina czy sztruks. Materiał wyjątkowo przyjazny ciału.

w

bejsbolówka

Sportowe męskie nakrycie głowy, wykonane z miękkiego materiału, z twardym daszkiem. Daszek ma chronić oczy przed słońcem. Z tyłu z reguły ma regulowany, plastikowy pasek.

Początkowo była noszona przez sportowców uprawiających baseball – grę zespołową szczególnie popularną w Ameryce Północnej. W 1954 r. firma New Era Cap Company przedstawiła amerykańskim baseballistom projekt czapki służącej jako ochrona przed palącym słońcem. Z przodu, nad daszkiem umieszczono symbol klubu, do którego baseballista należał. Projekt przyjął się dopiero na przełomie lat 70 i 80. XX wieku, kiedy to bejsbolówka stała się bardzo popularna i weszła do masowego użytku.

w

beret

Beret to miękkie, okrągłe nakrycie głowy, bez daszka, wykonywane najczęściej z filcu lub moheru, ale zdarzają się także z aksamitu lub dzianiny. Niekiedy bywa wykończony małym ogonkiem na górze tzw. antenką.

Krótka historia beretu

Na początku beret był tylko i wyłącznie męskim nakryciem głowy. W XV wieku służył najczęściej ludziom wykształconym. Z czasem, zaczął być noszony przez artystów, zwłaszcza malarzy. Z czasem przeniknął do ubioru warstw niższych – żołnierzy, pasterzy, robotników. W XX wieku wszedł do ubioru kobiecego jako oznaka niezależności i emancypacji.

Czytaj więcej

w

bermudy

Proste w kroju krótkie spodenki. Początkowo nazywane szortami. Oryginalne bermudy miały ściśle sprecyzowaną długość – 21-22 cale, czyli od 53,34 cm do 55,88 cm.

Czytaj więcej

w

biodrówki

Popularna nazwa jeansów, z niskim stanem, które ściśle przylegają do bioder, stąd nazwa biodrówki. Zazwyczaj zamykane na krótki suwak i jeden duży guzik. Ważne jest, by były dobrze skrojone, starannie wykończone i by w ich składzie znajdował się elastan, który powoduje, że jeansy się łatwo naciągają i dopasowują do sylwetki.

Czytaj więcej

w

blezer

Rozpinana kurtka, bluza lub żakiet, z miękkiego materiału, o luźnym, sportowym charakterze.

Patrz: bluza

Patrz: żakiet

w

bluza

Bluza to jedna z najwygodniejszych części garderoby. Może być damska lub męska, zawsze z długim rękawem, o luźnym, nieopinającym ciała kroju. Niekiedy bywa z dodatkowym kapturem.

Czytaj więcej

w

bojówki

Popularna nazwa wojskowego stylu spodni, odznaczających się wysoką trwałością i praktycznością. Bojówki mają charakterystyczny krój, szerokie, luźne nogawki. Ich cechą charakterystyczną są pojemne, łatwo dostępne kieszenie umocowane na udach, w których pomieścić można wszystkie najważniejsze przedmioty. Gwarantują wysoką trwałość użytkowania nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Z tej też racji noszą je przede wszystkim żołnierze, wojskowi, myśliwi itp.

MODNE MARKI NA CZASIE

Zamknij