W zeszłym roku marka Seiko wprowadziła nową wersję modelu Presage inspirowaną nocnym niebem i japońską fascynacją Księżycem. Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition łączy w sobie mechaniczne zegarmistrzostwo marki Seiko z japońskim rzemiosłem, którego doskonałym wyrazem jest lakierowana niebieska tarcza. Sekundową wskazówkę zdobi złoty półksiężyc, który subtelnie porusza się po niebieskiej tarczy niczym Księżyc po nocnym niebie.

Japonia od niepamiętnych czasów była zafascynowana Księżycem. Podczas okresu Heian (794-1185) szacunek Japonii do piękna Księżyca został wyrażony w stworzeniu ceremonii, w której japońska szlachta gromadziła się na otwartym powietrzu i w świetle Księżyca recytowała poezję, wychwalającą jego piękno. Ceremoniom tym, które nazwano „Tsukimi” (z japońskiego oglądanie Księżyca) często towarzyszyła muzyka orkiestrowa, tradycyjne jedzenie i picie sake oraz japońskiego ryżowego wina. Jest to tradycja, która trwa do dziś i nadal jest szeroko obserwowana w całej Japonii.

Wygląd nowej wersji Seiko Presage wyraża dziedzictwo marki i japońską miłość do Księżyca. Kształt indeksów zaczerpnięto z pierwszego kieszonkowego zegarka Seiko, „Time Keeper”, wykonanego w 1895 roku. Zdobienie sekundowej wskazówki w postaci półksiężyca w kolorze złotym o delikatnej „proszkowej” fakturze przypomina powierzchnię Księżyca. Pasek w kolorze ciemnoniebieskim wykonany jest ze skóry krokodyla. Kolorystyka tego zegarka jest bardzo spójna – pasek z delikatnym połyskiem pasuje kolorystycznie do tarczy. Wszystkie te elementy łączą się, by stworzyć czasomierz o klasycznym designie, który przyciąga spojrzenia.

Niebieska emaliowana tarcza jest dziełem rzemieślnika Mitsuru Yokozawa i jego zespołu, którzy zasłynęli z wykonania białych emaliowanych tarcz, tak powszechnie podziwianych w innych kreacjach Seiko Presage. Ponieważ powierzchnia tarczy zegarka jest bardzo mała i jest oglądana z bliskich odległości, głębokość i równość szkliwa musi być niesłychanie dokładna. Tylko dzięki kontrolowaniu każdego etapu procesu, a nawet dostosowaniu składu szkliwa do warunków atmosferycznych, można stworzyć prawdziwie doskonałą tarczę. Stworzenie każdej tarczy Presage jest nadzorowane przez Yokozawę, a każda z wykonanych tarcz jest kontrolowana przez jego doświadczone oko. Yokozawa wraz z powstaniem nowej niebieskiej tarczy, osiągnął jeszcze bardziej imponujący poziom kunsztu, tym bardziej, że lepkość niebieskiej emalii jest znacznie wyższa niż białej, więc stworzenie niebieską emalią idealnej równości jest jeszcze trudniejsza.

Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition wyposażony jest w mechanizm 6R15 z 50-godzinną rezerwą chodu. Koperta wykonana jest ze stali nierdzewnej i ma średnicę 40,5 mm. Szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną jest podwójnie zakrzywione, dzięki czemu tarcza może być widoczna bez zniekształceń pod dowolnym kątem. Indeksy godzinowe są malowane dziesięciokrotnie, po to aby osiągnąć efekt wielowymiarowy, natomiast wskazówki są zakrzywione przez wykwalifikowanych rzemieślników, w taki sposób aby podążały za konturami zakrzywionego szkła, a więc minimalizowały głębokość zegarka. Wodoszczelność tego czasomierza wynosi 100 metrów. Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition jest dostępny w limitowanej liczbie do 1500 sztuk i jest dostępny od grudnia 2017 u elitarnych partnerów detalicznych marki Seiko, a na całym świecie dostępny jest od początku 2018 roku.

Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition doskonale wpisuje się w dotychczasowe wersje modelu Presage. Jest to zegarek klasyczny i elegancki z domieszką oryginalnych rozwiązań. Model Presage z jasną tarczą charakteryzują oryginalne ciemnoniebieskie wskazówki, podczas gdy prezentowany model wyróżnia się Księżycowym akcentem i pięknym kolorem tarczy. Ten uniwersalny i elegancki czasomierz sprawdzi się zarówno jako element codziennych stylizacji, jak również podczas wieczornych spotkań.

Przybliżona zalecana cena detaliczna w Europie: 1 150 euro

https://www.youtube.com/watch?v=S22_3deyrX4

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz inne informacje dotyczące marki SEIKO znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.

Weronika

Redakcja Zegarki i Moda

*Zdjęcia i film pochodzą z oficjalnych materiałów prasowych marki Seiko