adidasy
Najpopularniejsze na całym świecie obuwie sportowe, na płaskiej podeszwie, pierwotnie przeznaczone do biegania, stworzone przez firmę Adidas – niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową. Czytaj więcej
Najpopularniejsze na całym świecie obuwie sportowe, na płaskiej podeszwie, pierwotnie przeznaczone do biegania, stworzone przez firmę Adidas – niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową. Czytaj więcej
Włókno chemiczne syntetyczne.
Do zalet tego materiału należą trwałość i sprężystość. Nie gniecie się, nie odkształca, na ogół nie wymaga prasowania. Nie powoduje alergii ani podrażnień skórnych.
Niestety, raczej nie ma możliwości, by ubranie z akrylu posłużyło nam dłużej. Materiał szybko się mechaci, zaledwie po kilku praniach wygląda na mocno zniszczone. Do innych wad zaliczyć trzeba fakt, że ubrania wykonane z akrylu nie są przewiewne, nie chłoną wody, są łatwopalne oraz nie mają właściwości termoizolacyjnych takich jak np. wełna.
To rodzaj kwadratowej chusty, najczęściej jedwabnej, składanej w trójkąt i wiązanej wokół szyi. Może być gładka lub wzorzysta. Pozornie to tylko niewielka ilość materiału, ale jako dodatek do stylizacji może wiele zmienić.
Apaszka to królowa dodatków. Można ją nosić na wiele sposobów – na szyi, we włosach jako opaskę, ze spodniami zamiast paska lub przy torbie jako zamiennik breloczka.
Nazwa pochodzi z francuskiego „apache” oznaczającego chuligana, bandytę, rozbójnika. W XIX wieku apaszka stała się elementem stroju paryskich robotników, a w latach 20. XX wieku pokochały ją paryskie kobiety. I ta miłość trwa do dziś.
Obuwie damskie na płaskiej podeszwie o mocnym wcięciu w cholewce.
Aktualnie baleriny to jeden z najsilniejszych trendów w zakresie obuwia oraz jedne z najwygodniejszych butów damskich. Choć ich wygląd w dużo mniejszym stopniu nawiązuje do tradycyjnych modeli z XVIII wieku, to nie można odmówić im statusu butów zainspirowanych tańcem. Bowiem pierwowzorem balerin są baletki służącego do tańca baletowego.
Rodzaj miękkich butów służących do tańca baletowego, wykonane z płótna lub ze skóry. Są one „miękkie”, mają za zadanie ściśle przylegać do stopy. Nie należy mylić baletek z pointami, które służą do stania na czubkach palców. Stawanie na czubkach palców w baletkach może skończyć się poważną kontuzją, ponieważ nie są one usztywniane.
Włókno naturalne pochodzenia roślinnego wytwarzane z rośliny o tej samej nazwie – bawełny (rodzaj rośliny z rodziny ślazowatych) mające wiele różnych zastosowań. Miękkie w dotyku, bardzo komfortowe i wygodne w noszeniu, znakomicie wchłania pot i wilgoć. Powstają z niej inne tkaniny takie jak m.in.: aksamit, atłas, drelich, dżins, popelina czy sztruks. Materiał wyjątkowo przyjazny ciału.
Sportowe męskie nakrycie głowy, wykonane z miękkiego materiału, z twardym daszkiem. Daszek ma chronić oczy przed słońcem. Z tyłu z reguły ma regulowany, plastikowy pasek.
Początkowo była noszona przez sportowców uprawiających baseball – grę zespołową szczególnie popularną w Ameryce Północnej. W 1954 r. firma New Era Cap Company przedstawiła amerykańskim baseballistom projekt czapki służącej jako ochrona przed palącym słońcem. Z przodu, nad daszkiem umieszczono symbol klubu, do którego baseballista należał. Projekt przyjął się dopiero na przełomie lat 70 i 80. XX wieku, kiedy to bejsbolówka stała się bardzo popularna i weszła do masowego użytku.
Beret to miękkie, okrągłe nakrycie głowy, bez daszka, wykonywane najczęściej z filcu lub moheru, ale zdarzają się także z aksamitu lub dzianiny. Niekiedy bywa wykończony małym ogonkiem na górze tzw. antenką.
Krótka historia beretu
Na początku beret był tylko i wyłącznie męskim nakryciem głowy. W XV wieku służył najczęściej ludziom wykształconym. Z czasem, zaczął być noszony przez artystów, zwłaszcza malarzy. Z czasem przeniknął do ubioru warstw niższych – żołnierzy, pasterzy, robotników. W XX wieku wszedł do ubioru kobiecego jako oznaka niezależności i emancypacji.
Popularna nazwa jeansów, z niskim stanem, które ściśle przylegają do bioder, stąd nazwa biodrówki. Zazwyczaj zamykane na krótki suwak i jeden duży guzik. Ważne jest, by były dobrze skrojone, starannie wykończone i by w ich składzie znajdował się elastan, który powoduje, że jeansy się łatwo naciągają i dopasowują do sylwetki.