MODNE MARKI ZEGARKOWE

Słownik terminów branży fashion

w

sandały (inaczej: rzymianki, gladiatorki)

Rodzaj otwartego obuwia zarówno damskiego, jak i męskiego. Składa się z podeszwy i pasków lub rzemyków, które utrzymują sandał na stopie. Niekiedy jeden z pasków przechodzi pomiędzy dużym placem a następnym, wówczas mówimy o japonkach. W lecie są dla wielu najbardziej cenionym i lubianym obuwiem.

Czytaj więcej

w

sneakersy

Sportowe buty, na płaskiej, grubej podeszwie. Doskonale uzupełnią niemal każdą sportową stylizację. Opanowały świat w szalonym tempie. Absolutnie nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu! 

Czytaj więcej

w

sweter (pulower)

Rodzaj ciepłej bluzy, ubrania z dzianiny, szytego z grubej wełny (lub wełny z dodatkiem włókien sztucznych). Zawsze z długim rękawem, nierozpinany, ciepły, idealny na zimę i chłodniejsze dni. Przed erą polarów i goretexów to właśnie ciepłe, wełniane swetry stanowiły podstawową ochronę przed zimnem.

Czytaj więcej

w

szarawary (inaczej: alladynki, haremki, hajdawery)

Szerokie, długie, bufiaste spodnie z lekkiej tkaniny. Szarawary wytwarzane są w wielu różnych kolorach, są błyszczące, matowe, wielobarwne lub jednokolorowe. W zależności od przeznaczenia i miejscowych zwyczajów szyte z różnych materiałów odzieżowych (najczęściej z bawełny). Aktualnie nadadzą się zarówno na fitness, na zakupy, jak i na codzienne spotkania z przyjaciółmi, zapewniają swobodę ruchów i komfort noszenia. Są lekkie, przewiewne, idealne na lato. Nieprzypadkowo taki właśnie strój nosi się w upalnych krajach arabskich, szczególnie na Bliskim Wschodzie. Do Polski przywędrowały w XVI wieku z Turcji. Są modne do dziś.

w

szorty (inaczej: hot pants)

Szorty to wakacyjny must have, nieodłączony element wakacyjnej walizki.

Historia kusych spodenek rozpoczyna się na przełomie lat 20 i 30 XX. Wieku. Wówczas nosiły je tylko gwiazdy paryskiego Moulin Rouge i występujące tam kobiety lekkich obyczajów. Jedną z pierwszych gwiazd filmowego ekranu, która założyła szorty była Marlena Dietrich. Niebieskie szorty pojawiły się na plamie filmu „Błękitny anioł”, w którym aktorka wcieliła się w rolę piosenkarki.

Czytaj więcej

w

szpilki

Rodzaj damskiego obuwia na wysokim, cienko zakończonym obcasie, często z noskiem w szpic. Szpilką nazywany jest także ten sam rodzaj obuwia. Nazwa szpilek wywodzi się od włoskiego słowa „stiletto”, czyli sztylet. Ta krótka, biała broń ma prostą, cienką i niczym szpilki – ostro zakończoną głownię.

Czytaj więcej

w

sztyblety (inaczej: rollingstonki, beatlesówki)

Skórzane buty z cholewą ponad kostkę i na płaskim obcasie, niegdyś używane w jeździectwie. Mają zapewnić wygodę i prawidłowe ułożenie nogi w strzemieniu (strzemień to część wspomagająca wsiadanie na konia oraz utrzymywanie się w siodle w czasie jazdy). Wysokość ponad kostkę chroni ją przed obcieraniem.

Czytaj więcej

w

szwedy (inaczej: palazzo)

Szwedy to spodnie o szerokich nogawkach, które dobrze współgrają z butami na wysokim obcasie oraz dopasowaną bluzką. Najlepiej prezentują się na szczupłych i wysokich kobietach. Niższe panie, które nie mają figury, też mogą je zakładać, ale pod jednym warunkiem – jeśli założą wysokie obcasy.

Po raz pierwszy szwedy pojawiły się na światowych wybiegach w latach 30. XX wieku. Wówczas stały się one symbolem walki o równouprawnienie kobiet. Potem, kilkukrotnie wracały w różnych wariantach, szczególnie w latach 70. XX wieku i na samym początku wieku XXI.

Patrz: szarawary

MODNE MARKI NA CZASIE

Zamknij