MODNE MARKI ZEGARKOWE

Słownik terminów branży fashion

w

kapelusz

Kapelusz to jeden z wielu rodzajów nakryć głowy; ozdoba, praktyczny element stroju, symbol społecznego statusu, podkreślenie wieku, stanu cywilnego czy też wykonywanego zawodu.

Wykonywany z wielu różnych materiałów – z filcu, skóry, słomki, trzciny, najróżniejszych tkanin. Prawie zawsze jest sztywny.

Od zawsze pełnił ważną rolę, dopełniał, a często formował modną w danej epoce sylwetkę. Raz wywyższał i wysmuklał sylwetkę, innym razem dodawał jej dynamiki.

Czytaj więcej

w

kapelusz Fedora

Kapelusz typu Fedora to najbardziej klasyczny z męskich kapeluszy. Największą zaletą tego rodzaju kapeluszy jest szerokie, płaskie, elastyczne rondo. Niczym nie usztywnione krawędzie umożliwiają łatwe dopasowanie do każdego kształtu głowy.

w

kapelusz kowbojski

Kapelusz kowbojski, inaczej typu western, wyróżnia się wysoką główką i szerokim rondem. Najczęściej składa się z tzw. podwójnej korony. Konstrukcja filcowa jest mocno usztywniona, a czubek i boki kapelusza mocno wygięte do środka. Jego ogólny wygląd jest nieodzownym elementem kowbojskiego stylu, rodem z Dzikiego Zachodu, idealnie pasuje do jeansów.

w

kapelusz myśliwski

Kapelusz myśliwski to rodzaj męskiego nakrycia głowy. Zazwyczaj wykonuje się je z filcu wełny owczej lub włosa króliczego. Obowiązkowe, najbardziej rozpoznawalne kolory kapelusza myśliwskiego to zgniła zieleń, khaki, zieleń butelkowa, zielony melanż, zielony mundurowy. Cechą charakterystyczną kapeluszy myśliwskich jest wysoka odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne.

w

kapelusz Panama

Kapelusz Panama to tradycyjny kapelusz wytwarzany z liści ważnej, włóknodajnej rośliny – łyczkowca dłoniastego. Głównym kryterium jakości kapelusza, najbardziej wpływającym na jego ocenę, jest ilość włókien liczona na 1 cal, liczona zarówno poziomo, jak i pionowo. Im więcej włókien, tym cena jest wyższa.

Nazwa tego modelu może być myląca. Kapelusz Panama wcale nie pochodzi z Panamy, ale z Ekwadoru. Pomyłka wzięła się stąd, że dostarczane były na teren Kanału Panamskiego, a dopiero później sprzedawane żeglarzom i robotnikom pracującym przy budowie kanału.

Z racji tropikalnego klimatu, idealnie nadaje się jako element mniej formalnego, lekkiego ubioru.

w

kardigan

Kardigan to rodzaj damskiego lub męskiego okrycia wierzchniego. Jednorzędowy sweterek, otwarty lub zapinany z przodu na suwak lub guziki, które niekiedy mają funkcję ozdobną. Idealnie sprawdza się zarówno w wersji casualowej, jak i wieczorowej.

Czytaj więcej

w

kaszkiet

Kaszkiet to czapka z daszkiem z przodu i okrągłym denkiem. Od samego początku było to męskie nakrycie głowy i tak pozostało do dzisiaj.

Krótka historia kaszkietu

Kaszkiety zostały wprowadzone do użycia w XVIII wieku w wielu armiach, także polskiej. Dodatkowo, opatrzone były z przodu blachą, cyfrą pułku, kokardą lub symbolem formacji. Kaszkiety na przełomie XIX i XX wieku nosili głównie cykliści, sportowcy, robotnicy, rzemieślnicy, chłopcy sprzedający gazety na ulicach. Kaszkiety miały wtedy odpowiednią objętość, proporcje, plastyczność. Zazwyczaj nosiło się je wiele lat.

Czytaj więcej

w

klapki

Rodzaj lekkiego obuwia noszonego głównie w lecie; cechują się odkrytą piętą i palcami stóp. Nazwa klapki pochodzi od charakterystycznego odgłosu powstającego przy chodzeniu w niektórych rodzajach tych butów (klap-klap). Zasadniczą kwestią wszystkich rodzajów klapek jest to, że nie trzymają pięty za pomocą cholewki ani paska. 

Patrz: japonki 
Patrz: sandały 

MODNE MARKI NA CZASIE

Zamknij