Sportowe buty, na płaskiej, grubej podeszwie. Doskonale uzupełnią niemal każdą sportową stylizację. Opanowały świat w szalonym tempie. Absolutnie nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu! 

„Sneakers” to słowo, które powstało na bazie angielskiego „to snak”, czyli „skradać się”. Ale co to ma to butów? Już wyjaśniamy. Otóż, sneakersy od samego początku kojarzono z obuwiem osadzonym na lekkiej, gumowej podeszwie, która podczas chodzenia nie wydawała żadnych dźwięków, była cicha „jak mysz”, mogła skradać się za plecami. 

Warto wiedzieć, pierwszą firmą, która wypuściła na rynek obuwie sportowe nie był ani Adidas, ani Nike, tylko amerykańska firma o nazwie Rubber Company (dzisiejszy Keds). Już w roku 1887 firma wymyśliła wygodne trampki z gumową podeszwą i płócienną cholewką. Już w roku 1917 trampki zaczęły być produkowane masowo. 

W pierwszej połowie XX wieku obuwie sportowe noszone było głównie do uprawiania sportu – czy to na boisku, na bieżni czy koszykarskim parkiecie. Jednak w drugiej połowie tego samego wieku sytuacja uległa zmianie – z boisk moda przeniosła się na ulice miast. Posiadanie sportowych butów stało się niezwykle modne. Każdy nastolatek chciał je mieć. 

Kluczowe dla sneakerów były lata 80. XX wieku, kiedy to Adidas podpisał kontrakt z hip-hopową grupą RUN DMC. W roku 1986 podpisano kontrakt pomiędzy firmą Adidas a hip-hopową grupą RUN DMC. W 1986 roku amerykański zespół nagrał piosenkę “My Adidas”, opowiadającą o entuzjazmie na punkcie sportowych butów. To był moment kiedy sneakersy zagościły w świadomości całego świata. 

Warto nadmienić, że inna mniej znana nazwa to „kicksy”. Tutaj geneza do końca nie jest znana. W slangu młodzieży afroamerykańskiej funkcjonowało jako coś „czym dostarczany jest kopniak” (ang. kick). 

Patrz: adidasy 

Patrz: trampki