
Zegarki elektroniczne towarzyszą nam od lat 70. XX wieku. Szybki rozwój technologii pozwolił na miniaturyzację urządzeń elektronicznych, a znakomitym przykładem tej rewolucji były zegarki z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem. Bulova Computron jest ikoną tego stylu. Nietypowy kształt koperty oraz wyświetlacz – zaprojektowany tak, by można było aktualne wskazanie czasu odczytać bez podnoszenia nadgarstka – były czymś nowatorskim. Rozwiązanie to docenili kierowcy, którzy mogli sprawdzić aktualne wskazanie czasu bez potrzeby zdejmowania rąk z kierownicy.
Niespełna 50. lat po premierze modelu Computron, amerykańska marka Bulova wraca z reedycją zegarka, który powstał we współpracy z potentatem w dziedzinie cyfrowej rzeczywistości – firmą D-Cave.
Bulova – american dream
Joseph Bulova – założyciel firmy – jest modelowym przykładem słynnego, amerykańskiego snu. Jako czeski emigrant musiał ciężko pracować, by od szeregowego pracownika firmy jubilerskiej Tiffany stać się właścicielem jednej z najlepiej rozpoznawalnych marek w świecie zegarmistrzostwa.
Zegarki Bulova w latach 20. i 30. XX wieku kojarzone były z luksusem i finezją.
Bulova znacząco wyprzedziła konkurencję pod względem marketingu. Już w 1926 roku firma przeprowadziła pierwszą ogólnokrajową kampanię reklamową w radiu, która zawierała hasło „At the tone, jest godzina dwudziesta, Bulova – czas zegarków”.
W latach 60. XX wieku Bulova przyniosła najsłynniejszy i najbardziej wpływowy wkład w naukę zegarmistrzostwa – Bulova Accutron, pierwszy na świecie w pełni elektroniczny zegarek. Opracowana przez inżyniera Bulova (i pochodzącego z Bazylei) Maxa Hetzela, technologia zapewniała częstotliwość oscylacji 360 razy na sekundę – prawie 150 razy większą niż w przypadku mechanicznego zegarka napędzanego kołem balansowym – i gwarantowała dokładność do zaledwie jednej minuty na miesiąc. Accutron wyróżniał się charakterystycznym buczeniem zamiast tykania, dźwiękiem generowanym przez wibrujący kamerton.
Wkrótce Bulova pragnąc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na cyfrowe mierniki czasu, stworzyła linię zegarków Accuquartz z cyfrowymi wyświetlaczami LCD a ostatecznie całkowicie cyfrową diodą Computron LED, z bardzo niekonwencjonalną i nieco futurystyczną trapezową obudową z bocznym wyświetlaczem LED.
Ten styl jest często nazywany „zegarkiem kierowcy”, ponieważ jego układ umożliwiał kierowcy sprawdzanie czasu bez odrywania nadgarstka od kierownicy. Trapezoidalna budowa koperty do dziś wygląda futurystycznie, co tylko potwierdza odważny i zarazem ponadczasowy projekt.
Zegarek dla kierowców Bulova Computron. Warto obejrzeć to krótkie video:
Bulova Computron D-Cave 2022
Na portalu Zegarki i Moda w 2019 roku prezentowaliśmy nowe, współczesne modele zegarków Bulova Computron, które ówcześnie miały swoją premierę.
Dwa najnowsze modele z 2022 roku to kolejny krok milowy w historii marki Bulova.
Nowości powstały we współpracy z D-Cave.
Co to takiego jest D-Cave?
D-Cave jest to miejsce dla osób, które fascynują się światem wirtualnym, których celem jest promowanie stylu życia w przestrzeni dla nowej społeczności określanej jako Web 3.0. D-Cave świadczy usługi jako multiagencja łącząca świat metaversum, gamingu, świata mody i cyfrowej rozrywki. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dcave.com.
Stefano Rosso, założyciel i dyrektor generalny D-Cave, stwierdza: „Jesteśmy bardzo podekscytowani, że mamy okazję pracować nad ikonicznym przedmiotem, takim jak Bulova Computron i reinterpretować go w futurystyczny sposób, łącząc oryginalny element fizyczny do nowej wersji wirtualnej. Metaversum to nie trend, to nowy sposób życia. Nasze życie fizyczne jest i będzie coraz bardziej zintegrowane z naszym życiem cyfrowym. I tak, jak w prawdziwym życiu chcemy wyrazić to, kim jesteśmy również poprzez marki, które kochamy, to samo stanie się w metaversum.”
Dzięki współpracy marki zegarków Bulova z D-Cave powstały dwa, zinterpretowane na nowo modele zegarków. Nie zmienił się ani ich, motyw przewodni ani design. Jest to więc naturalne rozwinięcie pierwotnej koncepcji. Zegarki wzbogacono o dodatkowe elementy ze świata gamingu, metawersum (nowej wizji internetu), wirtualnej rzeczywistości oraz ogólnie pojętej branży technologicznej.
Ultranowoczesny design
Nowa edycja Bulovy Computron charakteryzuje się mocnym kontrastem.
Czarna koperta oraz bransoleta zyskały swój wygląd dzięki technologii PVD. Technologia ta pozwala na barwienie metalu za pomocą nanoszenia zewnętrznej warstwy, która z kolei utrwalana jest za pomocą obróbki termicznej. Dzięki temu powłoka ta jest trwała i skutecznie opiera się powstawaniu zarysowań.
Z czernią obudowy pięknie kontrastuje żywa zieleń cyfr, którą emituje wyświetlacz LCD.
Bulova Computron D-Cave 98C141
Producent zdecydował się na wyprodukowanie dwóch modeli zegarków.
Standardową wersją nowej odsłony jest model Bulova Computron o referencji 98C141. Posiada on trapezoidalną kopertę, na której znajduje się poprzeczna, zielona linia. Podobny zielony akcent znajdziemy również na wewnętrznej części paska, za pomocą którego mocujemy zegarek do nadgarstka. Z prawej strony koperty znajduje się przycisk, który tak samo jak w przypadku protoplasty, służy do wyświetlenia aktualnego wskazania czasu.
Współczesna wersja Computron zyskała również dodatkowe funkcje takie jak wyświetlanie czasu dla drugiej strefy czasowej oraz daty.
Wymiary koperty można uznać za dość uniwersalne i gwarantujące komfort noszenia na każdym nadgarstku. Oto dokładne wymiary nowej Bulovy Computron D-Cave: szerokość – 31 mm, długość – 40,5 mm oraz wysokość wynoszącą w najwyższym punkcie 13,8 mm, a najniższym 11 mm. Cena modelu Bulova Computron D-Cave 98C141 wynosi 1800 PLN, co nie wydaje się być wygórowaną kwotą za tak oryginalny model zegarka.
Bulova Computron D-Cave Special Edition 98C140
Model ten wygląda jeszcze bardziej futurystycznie niż wersja standardowa.
Dzieje się tak dzięki zastosowaniu transparentnego elementu, przez który możemy obserwować procesor, odpowiadający za prawidłowe wyświetlanie aktualnego czasu. Bulova Computron D-Cave Special Edition 98C140 dostarczana jest w zestawie z bransoletą, której środkowe ogniwa zostały poddane ryflowaniu. Jest to ukłon projektantów w kierunku lat 70. XX wieku, ponieważ identyczne bransolety posiadały modele wówczas produkowane.
W modelu tym znajdziemy – podobnie jak w wersji standardowej – zielone akcenty, takie jak ramka szybki oraz zdobienia boków koperty.
Niecodzienny, futurystyczny i cyberprzestrzenny design modelu 98C140 docenią miłośnicy branży technologicznej, internetu i gier komputerowych. Nowe technologie coraz odważniej wkraczają do naszego życia, i te zegarki są tego modelowym przykładem!
Za zegarek Bulova Computron D-Cave Special Edition 98C140 przyjdzie nam zapłacić 2700 PLN. Co ciekawe Model 98C140 jest pierwszym zegarkiem w historii, za który możemy zapłacić kryptowalutą (!) w oficjalnej dystrybucji.
Milowy krok w „nowym internecie”
Wirtualna rzeczywistość powoli staje się faktem, dlatego Bulova postanowiła po raz kolejny wyprzedzić konkurencję i zdecydowała się na mocne wejście w metaverse, czyli przestrzeń w świecie cyfrowym. Dzięki współpracy z D-Cave zegarki Bulova istnieją nie tylko w materialnym świecie, ale dostępne są także jako element świata wirtualnego. Wersja D-Cave Special Edition 98C140 noszona może być nie tylko przez ludzi, lecz także przez awatary w świecie cyfrowym.
Brzmi jak since fiction?
Za kilka lat taki stan rzeczy może okazać się nową rzeczywistością…
Bulova Computron D-Cave – dostępność
Zarówno Bulova Computron D-Cave Special Edition 98C140, jak i Bulova Computron D-Cave 98C141 dostępne będą w sieci salonów Time Trend w połowie lipca 2022 r.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki BULOVA znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – BULOVA.
Tomek Frąckowiak