Kurtka motocyklowa, potocznie znana jako ramoneska, to okrycie wierzchnie pierwotnie przeznaczone dla motocyklistów. Zaprojektował ją w Los Angeles w 1928 roku Irving Schott. Na cześć swoich ulubionych cygar nazwał ją „Perfecto”, ale „imię” dla skórzanego okrycia się zupełnie nie przyjęło. Pół wieku później, w latach 70. XX wieku kurtka przyjęła określenie „ramoneska” od nazwy amerykańskiego, rockowego zespołu Ramones i do dziś ją tak właśnie nazywamy. Znana na całym świecie i noszona przez zwykłych miłośników muzyki rockowej/metalowej, jak i przez znanych aktorów – buntowników m.in. przez Jamesa Deana i Marlona Brando.

Kurtka ta charakteryzuje się kilkoma istotnymi cechami charakterystycznymi: zawsze ma podwójne klapy z ćwiekami, skośny metalowy zamek błyskawiczny, pas z dużą klamrą. Niektóre modele posiadają także po lewej stronie małą kieszonkę na zapalniczkę oraz inne, liczne asymetryczne kieszenie.

Z czym nosić ramoneskę?

Ramoneska to świetny wybór dla młodych, odważnych kobiet. Będzie pasowała zarówno do przetartych jeansów, jak i do zwiewnych spódnic tiulowych. Taka kurtka doda pazura każdej stylizacji.

Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są ramoneski w kolorze czarnym, ale w sklepach dostępne są również w granacie, zieleni czy brązie.