Parka to casualowa kurtka, o długości do połowy uda, wypełniona naturalnym lub syntetycznym puchem, najczęściej z przyszytym na stałe kapturem. Posiada liczne, duże nakładane kieszenie, w pasie sznurek do regulowania obwodu. Ze względu na wojskowy rodowód najczęściej spotyka się parki w kolorze ciemnozielonym, khaki, jasno- i ciemnobeżowym, ale też granatowym lub czarnym.

Historia

Historia parki sięga daleko wstecz i daleko na północ, gdzie ochrona przed wiatrem i zimnem była kluczowa. Legenda kurtki parki rozpoczyna się w zasypanych śniegiem regionach Alaski i Syberii, skąd w wojennych latach 40. XX wieku jej formę przejęła od miejscowej ludności armia Stanów Zjednoczonych. Jako pierwsza potencjał kurtki parki w komercyjnym wydaniu wykorzystała firma Refridgewear, projektując w latach 50. ubrania dla pracowników komór chłodniczych. W latach 60. ruch hipisowski przewrotnie wykorzystał parkę jako symbol pokoju. W latach 90. Parka stała się ulubioną kurtką muzyków grunge’owych.

Nosili ją Kurt Combain z Nirvany i Eddie Veder z pearl Jam. Parka podkręcała ich buntowniczy „look” na który składały się przetarte jeansy i kraciaste koszule lub wyciągnięte swetry. Prawdziwa rewolucja nastąpiła w momencie, gdy parkę wprowadzono na wybiegi. Jako pierwsza zrobiła to marka Burberry, która uczyniła z niej prawdziwie luksusowe okrycie wierzchnie.

Z czym zestawić parkę?

Dziś parka to nie tylko praktyczność, ale także moda. Kurtka została zaadoptowana przez wielu projektantów, wkraczając na wybiegi i w konsekwencji stając się elementem stylu “fashion”. Kurtka parka to gwarancja wygody. Taki model będzie pasował do wielu codziennych stylizacji: do jeansów, bluz, dużych torebek (shopper bag), sportowych plecaków. Do kurtki parki najlepiej pasują botki lub trapery.

Patrz: kurtka budrysówka (ang. duffle coat)