Melonik to nakrycie głowy, rodzaj małego kapelusza z niewielkim rondem o podwiniętej do góry krawędzi i wypukłym półkulistym denkiem. Wypukła główka kształtem przypomina owoc melona, stąd nazwa: melonik.

Pierwszy melonik pojawił się w 1849 roku w Londynie. Od tego czasu wiele sławnych osób kojarzono właśnie z tym nakryciem głowy, np. Winstona Churchilla czy Charliego Chaplina. Jednak żaden z nich nie nosił tego małego kapelusza tak stylowo jak robią to kobiety z Boliwii w Ameryce Południowej, zwane cholitami.

Boliwijskie cholity i historia ich meloników, czyli moda nie jedno ma imię

Obecnie melonik jest dumą narodową Boliwii i stanowi nieodłączną część tradycyjnej kobiecej odzieży. Oryginalne małe meloniki kosztują nawet 1000 USD. Nie wszystkie kobiety na to stać, dlatego wiele z nich nosi wełniane czapki lub kapelusze.

Istnieje legenda, że te kobiety, które noszą melonik, nie mają problemu z płodnością. Co więcej – sposób ułożenia kapelusza na głowie ma na celu konkretny przekaz i określa stan cywilny kobiety. Noszony na środku głowy oznacza, że kobieta jest mężatką. Jeśli melonik przekrzywiony jest na bok – to znaczy, że jest stanu wolnego, z wyboru lub z powodu śmierci męża. Mówi się, że noszenie kapelusika z tyłu głowy oznacza, że związek jest „skomplikowany”.

Patrz: cylinder