Marynarka to rodzaj eleganckiego okrycia wierzchniego zarówno aktualnie w wersji damskiej, jak i męskiej, niegdyś wyłącznie męskiej. Ze względu na liczbę rzędów może być jedno- lub dwurzędowa. Zamykana od jednego do sześciu guzików, przy czym obecnie zdecydowana większość marynarek zamykana jest na dwa guziki. Ze względu na materiał wyróżniamy marynarki: wełniane i wszelkie jej odmiany np. tweed (dzienne, wieczorowe), bawełniane (sportowe), lniane (na lato), sztruksowe (półsportowe).

Marynarka jest jednym z elementów męskiego garnituru. Do pozostałych elementów należą m.in.: koszula, spodnie, kamizelka, muszka/krawat, poszetka (chusteczka).

Historia

Marynarka początkowo była noszona wyłącznie przez mężczyzn jako element garnituru. Pierwsze marynarki były jednorzędowe. Takie noszono już na początku XX wieku w Wielkiej Brytanii. Jako, że samochody jeszcze nie były tak popularne, zdecydowana większość panów jeździła na koniu. Marynarka zaprojektowana dla jeźdźców wymagała pozostawienia dolnego guzika niezapiętego. Wszystko zmieniło się za sprawą Edwarda VII, króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Brytyjski władca był obfitych kształtów i dość pokaźnych rozmiarów i po prostu wygodniej mu było nie dopinać dolnego guzika marynarki. „Nowa moda” szybko zyskała na popularności. Dzisiaj niedopięte marynarki noszą niemal wszyscy mężczyźni. Od lat 30. XX wieku zaczęła się moda na marynarki sportowe, w której kamizelkę zastępowano swetrem.

Sugestia dla panów

Co do samego zapinania 3 guzików marynarki – najlepiej trzymać się zasady: „czasem – zawsze – nigdy” (czasem górny, zawsze środkowy, nigdy dolny), zaś w marynarkach dwurzędowych zapinać tylko górny guzik.