Marka Tissot zaprezentowała kolejną wersję zegarków z kolekcji PRX. Tym razem marka z Le Locle postawiła na inną, retro-futurystyczną stylistykę inspirowaną projektem z lat 70.

Jak to się zaczęło

Zapewne każdy choć trochę interesujący się światem zegarków słyszał o wielkiej rewolucji kwarcowej. Na przełomie lat 60. i 70. rynkiem zegarków zatrzasnęło pojawienie się w Japonii zupełnie nowego modelu z mechanizmem kwarcowym.

Klasyczny mechanizm zastąpiono kwarcowym oscylatorem, a jego największymi zaletami była dużo większa precyzja chodu oraz niemal bezobsługowość. Dodatkowo technologia ta z czasem okazała się znacznie tańsza niż zegarki mechaniczne, co nie uszło uwadze klientów.

Kolejnym game changerem okazał się znaczny rozwój technologii cyfrowej. Tylko kwestią czasu było połączenie obu innowacji w jednym produkcie. Okazało się, że zastąpienie analogowego wskazania czasu wyświetlaczem LED lub ciekłokrystalicznym LCD znalazło wielu entuzjastów na zegarkowym rynku.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy były możliwości jakie zaczęły oferować zegarki. Wyświetlacze tego typu pozwalały dodać wiele funkcji bez znacznej zmianie ceny, gdzie w przypadku zegarków mechanicznych nie wchodziło to w grę. Wtedy też została utorowana droga dla nowego typu zegarków użytkowych.

Widząc potrzeby rynku Tissot również zaprezentował kwarcowy czasomierz. W 1972 roku na targach w Bazylei można było podziwiać pierwszy zegarek z cyfrowym wyświetlaczem z logo producenta z Le Locle. Ostatecznie zegarek nigdy nie trafił do sprzedaży. Nie oznaczało to jednak, że Tissot zaprzestał prac nad zegarkami kwarcowymi.

W 1976 został zaprezentowany niezwykły Tissot Stratos by Bertone. Zaprojektowany przez projektanta karoserii Nuccio Bertonego zegarek oferował niezwykłą precyzję chodu oraz szereg funkcji takich jak pełny kalendarz, dwie odrębne strefy czasowe, czy podświetlenie nocne w kilku wersjach.

Już rok później pojawił się model Quartz Digital, który jest jedną z inspiracji najnowszego zegarka Tissot, czyli PRX Digital.

Zanim jednak przejdę do prezentacji, warto podkreślić, że w pewnym momencie w historii przewidywano, że w przyszłości (czyli naszej teraźniejszości) rynek zegarków będzie zdominowany zegarkami cyfrowymi, a nawet mogą one nawet całkowicie wyprzeć swoje analogowe odpowiedniki. Na szczęście przewidywania te nie spełniły się, a oba rodzaje zegarków są w stanie ze sobą koegzystować.

Tissot PRX Digital

Najprościej jak można opisać nowy model PRX to kwintesencja retro-futuryzmu. Pod pojęciem tym kryje się obraz przyszłości przewidywanej w przeszłości na bazie ówczesnych nowinek technologicznych. Patrząc na model PRX Digital bez problemu widzimy zegarek przyszłości według standardów końcówki lat 70. Trzeba przyznać, że ma to swój niezwykły urok.

Dobrze znana koperta

Na początku warto podkreślić, że zegarek PRX Digital dostępny jest w dwóch rozmiarach koperty (35 mm i 40 mm) oraz w dwóch jej kolorach- stalowym i ze złotą powłoką PVD.

Charakterystyczny kształt koperty jest tym samym do której przyzwyczaiły nas analogowe modele PRX. Beczkowata koperta ze zintegrowaną bransoletą idealnie wpisuje się we współczesne trendy, które jak wiadomo inspirują się projektami z drugiej połowy XX wieku.

Koperta wykończona jest różnymi technikami. Główna część jest satynowa, natomiast gładka, okrągła luneta jest polerowana. Kontrast ten nadaje zegarkowi głębi i sprawia, że nie widzimy w nim jednej bryły (co może się zdarzać w modelach ze zintegrowaną bransoletą).

Poza oczywistą różnica w postaci wyświetlacza zamiast analogowej tarczy drugą różnicą względem klasycznych modeli PRX jest brak koronki. Zamiast niej po bokach koperty umieszczono trzy przyciski odpowiadające za obsługę funkcji zegarka. Znajdują się one kolejno na godzinach 2, 4 i 10, a ich minimalistyczna forma idealnie wpisuje się w retro stylistykę.

Wyświetlacz w retro stylu

Jakkolwiek koperta w większości aspektów przypomina swój analogowy odpowiednik tak to co znajduje się pod szafirowym szkłem jest już zupełnie innym światem. Tarcza jak i sam wyświetlacz zostały bezpośrednio zaczerpnięte z modelu Quartz Digital z 1977 roku. Fakt ten tylko dodatkowo podkreśla to z jakiego typu zegarkiem mamy do czynienia.

W zależności od wersji kolorystycznej koperty mamy dostępne różne kolory tarcz otaczających wyświetlacz. W przypadku złotej koperty tarcza również ma taki kolor. Natomiast w wersji stalowej do wyboru mamy tarczę czarną oraz srebrną.

Precyzyjny mechanizm kwarcowy

Jak można się było domyślić modele z serii PRX Digital zostały wyposażone w precyzyjne mechanizmy kwarcowe o oznaczeniu DGT-2040 Quartz. To i cyfrowy wyświetlacz pozwoliły na dodanie wielu użytecznych na co dzień funkcji jak rozbudowany stoper, cyfrowy kalendarz, alarm, wskazanie dodatkowych stref czasowych i podświetlenie. Całość składa się na zegarek, który może być zarówno idealny towarzyszem na co dzień jak i oryginalnym dodatkiem na specjalne okazje.

Tissot PRX Digital- dostępność i cena

Niewątpliwy sukces kolekcji PRX sprawił, że marka postanowiła postawić kolejny krok w jej rozwijaniu. Jednocześnie model Digital w oryginalny sposób wpisuje się w obecną modę na zegarki w stylu vintage co zdecydowanie wyróżni go na rynku. Różnorodność modeli sprawia też, że będzie to też idealny wybór dla osób poszukujących cyfrowych zegarków w retro stylu, które odróżniają się od klasycznych kostek, które zdominowały rynek w tej kategorii.

Zegarki Tissot PRX Digital zostały wycenione na kwotę 2000 zł w wersjach ze złotą kopertą oraz 1550 zł w wersjach z kopertą stalową.
Te i inne modele Tissot dostępne są w oficjalnej dystrybucji marki.

Mateusz Pycia

Szukasz więcej informacji na temat zegarków Tissot? Sprawdź koniecznie artykuł Długo wyczekiwany model Tissot PRX 35 mm Powermatic 80 – już dostępny!