Wąskie spodnie, najczęściej zaprasowane w kant, o dopasowanym fasonie, o prostym kroju na całej długości. Wykonane z miękkiego materiału. Zazwyczaj kończą się tuż przed kostką i mają długość 7/8. Spodnie idealne na ciepłe dni, kiedy jeszcze nie ma potrzeby zakrywać całej stopy rajstopami lub skarpetami. Szczególnie popularne w latach 50. XX wieku. Ciekawostką jest, że początkowo były to modele unisex i chodzili w nich również mężczyźni. Zakładali je m.in. Elvis Presley, członkowie zespołu The Beatles, a także Michael Jackson w zestawieniu: cygaretki + charakterystyczne białe skarpety.

Niemniej jednak, gwiazdą, która rozsławiła te spodnie jest Marylin Monroe. Aktorka nosiła je do luźnych koszul, kardiganów, bluzek i obowiązkowych szpilek. Model ten optycznie skraca nogi, więc buty na wysokim obcasie są mile widziane. Dość często sięgała po cygaretki także Sophia Loren. Prawdziwą ambasadorką tego modelu była Audrey Hepburn. Czarne, szare lub beżowe cygaretki w zestawieniu z bluzkami z golfem i mokasynami lub balerinami były przez lata znakiem rozpoznawczym aktorki. I choć do noszenia cygaretek zaleca się wyższy wzrost, drobna i filigranowa Hepburn wyglądała w nich nadzwyczaj dobrze. Współcześnie mistrzyniami noszenia cygaretek są m.in. top modelka Kate Moss, brytyjskie aktorki Sienna Miller czy Emma Watson, a także Kim Kardashian, która wzoruje się na stylu Audrey Hepburn.

Jak nosić cygaretki?

Cygaretki szczególnie zalecane są dla kobiet wysokich, o szczupłej sylwetce. Czy to oznacza, że panie niższe lub o zaokrąglonych kształtach będą wyglądały niekorzystnie? Otóż nie! Wystarczy, że zamiast beżowych, wybiorą czarne (powszechnie wiadomo, że czarny wyszczupla) i założą do nich eleganckie, wysokie szpilki, a proporcje zostaną wyrównane.