Bluza to jedna z najwygodniejszych części garderoby. Może być damska lub męska, zawsze z długim rękawem, o luźnym, nieopinającym ciała kroju. Niekiedy bywa z dodatkowym kapturem.

Początkowo noszona głównie przez sportowców i pracowników fizycznych, miała zapewnić komfort i wygodę. Doskonale wypełniała swoją misję, dlatego bardzo szybko zyskała na popularności. Szczególnie wśród różnych subkultur m.in. graficiarzy, skejtów czy hip-hopowców, członków gangów, drobnych kieszonkowców, a nawet dilerów.

W latach 70. XX wieku nastolatkowie z amerykańskich slumsów celowo zakładali bluzy z kapturem, by móc anonimowo z twarzą zakrytą kapturem dokonywać drobnych napadów i kradzieży. Bluza stała się symbolem wszystkich tych, którzy balansowali na granicy tego, co legalne, a co nie.

Dziś bluzę z kapturem noszą zarówno członkowie subkultur, jak i młodzi ludzie, którzy cenią wygodę i miejski styl. Mimo, że kaptur w dalszym ciągu jest postrzegany jako symbol izolacji i atrybut outsiderów, to jest znana na całym świecie. Nosi ją nawet sam Mark Zuckerberg – amerykański przedsiębiorca, główny twórca serwisu społecznościowego Facebook.