Na przestrzeni lat zegarkowe trendy zmieniały się i ewoluowały. Jest jednak stylistyka, która w modzie była, jest i prawdopodobnie będzie, a mianowicie minimalizm.

Zapewne nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że minimalizm w zegarkach zawsze jest w modzie ponieważ daje nam to czego często brakuje zegarkom, które chcą bardziej zwracać na siebie uwagę, czyli uniwersalność.

Wiem, że w przypadku miłośników zegarków uniwersalność nie zawsze jest tym na co w pierwszej kolejności zwracana jest uwaga. Jednak coraz częściej usłyszeć można o tzw. jedno zegarkowych kolekcjach. W takim przypadku zapewne większość z nas już dużo dokładniej zaczęłoby zastanawiać się na kwestią uniwersalności takiego czasomierza.

Cechy charakterystyczne

W pierwszej kolejności musimy określić co kryje się pod pojęciem “minimalistyczny zegarek”. Oczywiście jak w wielu kwestiach dużo zależy od osobistych preferencji, ale podejdźmy do tematu obiektywnie.

Przez minimalistyczny zegarek rozumie się czasomierz, który nie posiada żadnych zbędnych funkcji i zdobień. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, myślę, że dopuszczalny jest datownik.

Sądzę, że szukając zegarka tego typu można kierować się podobnymi zasadami jak przy wyborze zegarka garniturowego.

Szukając minimalistycznego zegarka warto również ograniczyć się do klasycznych kolorów tarcz takich jak: czarny, biały, granatowy czy srebrny lub szary.

Letni minimalizm

Z racji, że lato w pełni postaram się przedstawić dziś najciekawsze propozycje minimalistycznych zegarków, które świetnie sprawdzą się o tej porze roku. Szczególnie wydaje mi się to ciekawe zagadnienie ponieważ lato i ogólny okres wakacyjny kojarzą się mocno z zegarkami sportowymi. Ale czy tak musi być?

Stylizacje na lato

Lato jest okresem kiedy królują lekkie materiały jeśli chodzi o nasze ubrania. A co gdyby tą lekkość zestawić z prostą i lekką stylistyką zegarka?

Zarówno w damskich jak i męskich stylizacjach wybór zegarka o prostej, klasycznej kopercie oraz ze stonowaną tarczą jeszcze bardziej doda lekkości całości stylizacji.

Nie należy obawiać się, że zegarek tego typu podniesie formalność naszego ubioru. Warto pamiętać, że często przeznaczeniem tego typu czasomierzy jest ich codzienne noszenie. Jeśli jednak nadal mamy obiekcje co do tej kwestii jest jeden bardzo łatwy, a jednocześnie bardzo skuteczny sposób – zmiana paska.

Pasek na lato

Jak już wspomniałem, aby zmniejszyć nieco formalność zegarka i nadać mu więcej wspominanej już dzisiaj lekkości wystarczy zmienić pasek.

W przypadku prostych stylistycznie czasomierzy niezwykle dobrze sprawdzą się wszystkie paski typu nato. Nie dość, że nadają zegarkowi mniej formalny wygląd to dodatkowo są niedrogie, bardzo łatwo się je wymienia, a co najważniejsze są odporne na wszystkie czynniki, które wiążą się z latem – temperatura, słońce, woda, pot.

Jeśli jednak jesteście zwolennikami bransolet proponuję rozważyć bransoletę typu mesh. Zegarek z nią zestawiony będzie mniej masywny niż w przypadku klasycznej bransolety z ogniwami.

Minimalizm w przykładach

Przedstawię kilka przykładów zegarków, które z całą pewnością można uznać za minimalistyczne:

Mudita Element

Ten zegarek polskiego producenta można określić jako kwintesencją tego co nazywamy minimalistyczną stylistyką.

Omega Seamaster Aqua Terra

Sportowy zegarek, któremu nie można jednak odmówić elegancji, a część modeli jak np. najnowszy Aqua Terra Black są zachowane w bardzo klasycznej stylistyce.

Źródło: omegawatches.com

Błonie Jantar

Kolejna polska propozycja, ale idealnie oddająca to o co chodzi w uniwersalnym zegarku na co dzień.

Źródło: zegarkiipasja.pl

Minimalistyczny zegarek na lato – podsumowanie

Jak widzicie, lato wcale nie musi być domeną masywnych, sportowych zegarków. Minimalizm w zegarkowej stylistyce pokazuje jak bardzo uniwersalne są to czasomierze i często nie jest nam potrzebne nic więcej.

Po więcej zegarkowych porad zapraszamy do działu Porady.

Mateusz Pycia