Obuwie damskie na płaskiej podeszwie o mocnym wcięciu w cholewce.

Aktualnie baleriny to jeden z najsilniejszych trendów w zakresie obuwia oraz jedne z najwygodniejszych butów damskich. Choć ich wygląd w dużo mniejszym stopniu nawiązuje do tradycyjnych modeli z XVIII wieku, to nie można odmówić im statusu butów zainspirowanych tańcem. Bowiem pierwowzorem balerin są baletki służącego do tańca baletowego. 

Okres świetności balerin to przede wszystkim lata 50. XX wieku. Rozpowszechniają je „beatnicy” (ang. Beat Generation) – nieformalny awangardowy ruch literacko-kulturowy powstały w latach 50. XX wieku w USA. Młodzież do niego przynależna, negowała konsumpcyjny styl życia charakterystyczny dla Zachodu. Dziewczyny nosiły proste, wygodne i lekkie baleriny, które doskonale wyrażały ich sposób patrzenia na świat. Buty miały być synonimem wolności, swobody i skromności. 

Kolejnym impulsem w sferze noszenia balerin jest Brigitte Bardot. Francuska aktorka nosi baleriny marki Repetto w filmie „I Bóg stworzył kobietę” w reżyserii Rogera Vadima. Model powstaje na specjalne życzenie aktorki, która w młodości tańczy balet, a swoją pasję przekuwa w modę. Powstaje niezliczona kolekcja balerin: od cielistych po kolorowe. Proste modele Bardot nosi do rozkloszowanych sukienek reprezentujących New Look Christiana Diora, cygaretek oraz szortów. Inną znaną aktorką, która rozsławiła te kultowe buty jest Audrey Hepburn. To właśnie aktorki i ikony stylu nadają butom mocny status. Co więcej, w latach 80. XX wieku nosiła je sama księżna Diana! I w taki oto sposób, baleriny stały się jednymi z najbardziej pożądanych modeli na świecie. Modne buty symbolizują wolność, komfort, wygodę, romantyzm i kobiecość. 

Patrz: baletki 

Baner