Rodzaj damskiego obuwia na wysokim, cienko zakończonym obcasie, często z noskiem w szpic. Szpilką nazywany jest także ten sam rodzaj obuwia. Nazwa szpilek wywodzi się od włoskiego słowa „stiletto”, czyli sztylet. Ta krótka, biała broń ma prostą, cienką i niczym szpilki – ostro zakończoną głownię.

Historia szpilek

Historia szpilek sięga zamierzchłej starożytności. Wymyślono wówczas buty z przymocowanymi obcasami, a ich użytkownikami byli tylko i wyłącznie… mężczyźni z wyższych sfer!

W średniowieczu buty na wysokim obcasie dalej były domeną męską – pomagały utrzymać stopę w strzemieniu i ułatwiały jazdę konną. (Strzemień to część wspomagająca wsiadanie na konia oraz utrzymywanie się w siodle w czasie jazdy).

Po raz pierwszy w historii, damskie szpilki założyła w 1533 r. Katarzyna Medycejska na swój ślub z Henrykiem de Valois, księciem Orleanu, późniejszym królem Francji – Henrykiem II. Katarzyna była wówczas nastolatką, miała 14 lat i co najważniejsze dla tej historii – była niskiego wzrostu. Szpilki miały jej więc dodać kilka upragnionych centymetrów. Z Katarzyny Medycejskiej brały przykład inne arystokratki, a but na obcasie stał się wyznacznikiem bogactwa. Szpilki wyglądały wówczas zupełnie inaczej niż dzisiaj. Obcas umiejscowiony był na środku podeszwy (a nie na pięcie), a jego wysokość była uzależniona od statusu społecznego kobiety. Im wyżej urodzona kobieta, tym wyższe szpilki nosiła.

Modę na szpilki skutecznie w XVII wieku ucięła Rewolucja Francuska.

Z wielkim impetem powróciły pod koniec XIX wieku w USA, gdzie powstała pierwsza fabryka obuwia na obcasach. W tym samym czasie, fizyk Olbrechta Kliczka wynalazł skuteczny i bezpieczny sposób na osadzenie szpilki na podeszwie. W nowym projekcie szpilek nadal było wiele mankamentów i nadal kojarzyły się one z kobietami lekkich obyczajów.

Dopiero lata 50. XX wieku pozwoliły kobietom stać się posiadaczkami nowoczesnej i wygodnej szpilki. Nowoczesne buty na obcasie pozwalały utrzymać stabilność przy chodzeniu i nie obciążały stopy.

Szpilki upowszechniły się dzięki gwiazdom, takim jak Marylin Monroe, która powiedziała: „Szpilki dają kobiecie 25% więcej mocy, 50% więcej pewności siebie i 100% więcej seksapilu!”. Nosiła je także Audrey Hepburn, która wprowadziła prosty, klasyczny styl ubioru, a co za tym idzie kobiety zaczęły zakładać czarne szpilki, które do dziś uznaje się za klasyk i elegancję.

Baner