W naturze wszystko ma swój czas. A już w ten weekend przyjdzie czas… na zmianę czasu. W ostatnią niedzielę października zmieniamy czas z letniego na zimowy. W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarków? I dlaczego doba będzie trwała 25 godzin, czyli będziemy mieć o 60 minut więcej?

Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

W 2021 roku zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w nocy, z soboty na niedzielę, z 30 na 31 października. Wskazówki zegarów i zegarków przestawiamy do tyłu, z godziny 3.00 na 2.00 w nocy.

Wskazówki cofamy o godzinę, co oznacza, że ta noc będzie trwała 60 minut dłużej.

Co zrobisz z dodatkową godziną? W jaki sposób ją wykorzystasz tę niedzielę?

Zegary, pieniądze i władza. Skąd się wzięła zmiana czasu?

Przez wieki ludzie żyli zgodnie z rytmem natury. Czas wyznaczało im wschodzące i zachodzące Słońce, a cyklicznie zmieniające się pory roku determinowały aktywność i tempo pracy. Wszystko miało swój czas.

Zmiana nastąpiła wraz z nadejściem epoki przemysłowej, kiedy to konieczne stało się wyznaczenie dokładnych ram czasowych i godzin pracy. Świat rozpędzał się. Benjamin Franklin, ojciec zmiany czasu, zwykł powtarzać jak mantrę: „Czas to pieniądz!”.

Rozpędzonego parowozu kapitalizmu nie dało się zatrzymać.

To właśnie Benjamin Franklin jako pierwszy postulował, by ludzie kładli się spać później i wstawali wcześniej, co miało pozwolić na zaoszczędzenie sztucznego źródła światła, jakim wówczas były świece, dzięki jak najdłuższej pracy przy świetle naturalnym. Dziś, zamiast świec mamy elektryczność, a zmiana czasu i tak pozostała.

Niemcy – pionierzy w zmianie czasu

Pionierami we wdrożeniu czasu letniego były Niemcy.

Podczas pierwszej wojny światowej, dn. 30.04.1916 roku, po raz pierwszy przesunęli wskazówki zegarów o godzinę do przodu, natomiast w dniu 01.10.1916 roku cofnęli je godzinę do tyłu. Wkrótce potem zmianę czasu zaczęto stosować w Wielkiej Brytanii, a potem także w innych, europejskich krajach.

Zmiana czasu w Europie nie obowiązuje na Islandii, ani w Rosji i na Białorusi, co ma związek z decyzjami obecnie sprawujących tam władzę.

Obowiązuje natomiast w Polsce.

Jarzmo czasu w Polsce

Polska od samego początku wprowadzenia zmiany czasu w naszym kraju nie należała do jej entuzjastów. W 1940 roku nazistowskie Niemcy wprowadziły zmianę czasu na terenie swojego kraju i terytoriów okupowanych. Potem, po drugiej wojnie, pomysł został wycofany. Ale w latach 1957 – 1964 znów zmianę czasu przywrócono.

Od 1977 roku zmianę czasu w Polsce wprowadzono już na stałe. Od tamtego czasu wiosną przesuwamy wskazówki zegarków do przodu, a jesienią – do tyłu. Przyzwyczailiśmy się do tego, choć wielu z nas narzeka.

Polacy nie są w tym sami.

Wspólna unia, wspólny czas?

Słuszna idea stojąca za zmianą czasu w okresie rozkwitu przemysłu ciężkiego, która opiera się głównie na założeniu by oszczędzać energię elektryczną i wykonywać pracę przy świetle naturalnym, dziennym, dziś nieco straciła na aktualności. Coraz silniejsze są ruchy w kilkudziesięciu krajach na świecie, w tym także w niemal całej Unii Europejskiej, mające na celu likwidację zmiany czasu. Niestety. Na skutek braku porozumienia pomiędzy państwami będziemy musieli jeszcze na to poczekać.

Warto przypomnieć, że pierwotny plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych miał obowiązywać od… 2021 roku. Pocieszające jest to, że jeszcze wszystko może się zmienić. Wystarczy, że zmienią się… czasy.

Zmiana czasu już w ten weekend!

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku odbędzie się jak zawsze w weekend, w ostatnią niedzielę października. Z soboty na niedzielę, większość z nas nie będzie w pracy, będziemy korzystać z czasu wolnego. Będzie to idealny moment, by zwolnić.

W duchu „slow life” zatrzymać się w biegu i wykorzystać dany nam czas.

Ta doba będzie miała 25 godzin! W jaki sposób wykorzystasz dodatkowe 60 minut?

Dodatkowe 60 minut możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów – który pomysł najlepszy będzie dla Ciebie?

Spokojny, niedzielny poranek możesz wykorzystać np. na:

  • sen, (tak pewnie zrobi zdecydowana większość z nas),
  • czytanie książki,
  • smaczne, niedzielne śniadanie z kawą w porcelanowej filiżance,
  • długi, poranny, niedzielny spacer wśród złotych liści.

Zmiana czasu 2021. Zatrzymaj się i celebruj magiczne momenty!

A skoro o czasie mowa, warto pamiętać o urządzeniach do jego odmierzania.

Na rynku można znaleźć wiele modeli zegarków, zróżnicowanych pod względem ceny, designu i funkcjonalności. Jedną z szeroko dostępnych na rynku szwedzkich marek jest Hornavan.

To relatywnie młoda marka oferuje stylowe zegarki damskie dla równie stylowych kobiet. W jaki sposób zegarki Hornavan mogą pomóc w zmianie czasu?Jaka jest filozofia tej marki?

I jaki konkretny model polecamy Wam, drogie panie, szczególnie?

Zmiana czasu z letniego na zimowy? Tylko z marką Hornavan! Obejrzyj video: 

12 godzin, 12 magicznych momentów

Tarcza każdego zegarka Hornavan podzielona jest na 12 części.

To 12 godzin i 12 okazji do tego, by celebrować ulotne chwile i magiczne momenty.

Hornavan to marka zainspirowana duńską filozofią „hygge” oraz szwedzką filozofią „lagom”. Dlatego właśnie Hornavan przypomina, że warto żyć w rytmie slow life. Zmiana czasu to doskonała okazja do tego, by w końcu zatrzymać się w biegu codzienności, popatrzeć na życie z dystansem i cieszyć się chwilą. Spokojny, niedzielny poranek może być doskonałą okazją do tego, by spędzić go z rodziną lub… z samą sobą.

Hornavan Salla SA311000330 – talizman, który przyniesie Ci szczęście

Czy zegarek może być talizmanem, który przynosi szczęście? Oczywiście, że… tak!

Czy zegarek może odmierzać same szczęśliwe chwile? Oczywiście, że.. tak!

Udowadnia to zegarek damski Hornavan z kolekcji Salla o referencji SA311000330.

Złoty zegarek damski. Prosty, klasyczny, elegancki. Stworzony dla stylowych kobiet.

Ten zegarek pokocha każda trendsetterka, niezależnie od wieku. Tarcza przypominająca spokojną taflę szwedzkiego jeziora Hornavan razem z bransoletką typu mesh tworzą doskonałe połączenie. To klasyczne rozwiązanie, które nigdy nie wyjdzie z mody! Ten zegarek można nosić na nadgarstku przez wiele lat i sezonów. Będzie pasował będzie do wielu jesiennych stylizacji. Założysz go zarówno do jeansów, swetra w kolorze butelkowej zieleni i szalika w szkocką kratkę, jak i do marynarki.

Cena katalogowa zegarka Hornavan Salla SA311000330 to 499 zł.

Prezentowany zegarek, jak i wszystkie inne modele tej marki, znajdziesz w sklepie online. Wejdź, wybierz coś dla siebie. Popraw sobie nastrój i podaruj sobie odrobinę luksusu. Zrób dla siebie samej coś miłego. Śpiesz się, bo zmiana czasu już tuż tuż!

Agata Molka

*wpis sponsorowany

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki HORNAVAN znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – HORNAVAN.