Kardigan to rodzaj damskiego lub męskiego okrycia wierzchniego. Jednorzędowy sweterek, otwarty lub zapinany z przodu na suwak lub guziki, które niekiedy mają funkcję ozdobną. Idealnie sprawdza się zarówno w wersji casualowej, jak i wieczorowej.

Historia

Sweter o którym mowa, narodził się na polu bitwy ponad 150 lat temu. Rzecz działa się w XIX wieku na Krymie, podczas toczącej się wówczas tzw. Wojny Krymskiej. Generał James Thomas Brudenell – VII hrabia Cardiganu (miasto w zachodniej Walii nad Morzem Irlandzkim), pod swoją żołnierską kurtką, dodatkowo skrywał wełniany pulower. Ale że klimat na Krymie był gorący, pewnego dnia, generał w przypływie złości rozciął sweter z przodu wzdłuż. W takim stanie znalazł go jeden z brytyjskich żołnierzy. A że Anglików trapiły wówczas problemy zaopatrzeniowe, to wziął go sobie i doszył guziki. I w taki oto sposób, od tytułu rodowego generała, lekki seterek nazwano kardiganem. Dodatkową sławę i wzrost popularności swetra przysporzyła księciu zwycięska bitwa o Bałakławę dn. 25.10.1854 r.

Z czym nosić kardigan?

W wersji damskiej, kardigan w stonowanych kolorach, będzie pasował niemal do każdej stylizacji, szczególnie jesienią i zimą. Dobrze wyglądał będzie w zestawieniu np. z plisowaną spódnicą lub obcisłymi spodniami. W wersji męskiej, również jest uniwersalny.

Patrz: narzutka