Początek jesieni niezaprzeczalnie kojarzy nam się z czerwienią w całej palecie odcieni. Ciepła barwa poprawia nam nastrój i dodaje sił witalnych, których tak bardzo zaczyna nam brakować. Poznajcie rubin, niezwykły kamień szlachetny, który pozwoli łagodniej przejść przez ten ponury czas.

Kilka faktów o rubinach

Rubiny, podobnie jak szafiry, należą do grupy korundów. Różnią się jedynie barwą. Są jednymi z najtwardszych i najrzadszych kamieni szlachetnych. W dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa, zajmują wysokie 9. miejsce. Są bardzo odporne na uszkodzenia.

Skąd się wzięła nazwa „rubin”?

Nazwa klejnotu pochodzi od łacińskiego słowa „ruber”, które oznacza po prostu kolor czerwony. Rubin wyróżnia się mocną wielobarwnością – od purpurowoczerwonej do pomarańczowoczerwonej, w zależności od kąta padania światła. Posiada liczne inkluzje, które wskazują na miejsce pochodzenia.

Za poszczególne tonacje odpowiadają domieszki różnych związków chemicznych – tlenku chromu, wanadu czy żelaza, ponieważ korund sam w sobie jest bezbarwny. Niezwykły szklisty połysk otrzymuje się dzięki odpowiedniemu szlifowi. Sam w sobie rubin jest matowy. Co więcej, nigdy później nie traci blasku.

Czytaj dalej: Biżuteria ze szmaragdem: najciekawsze fakty, których być może nie wiesz!

Gdzie wydobywane są rubiny?

Te czerwone kamienie szlachetne występują m.in. w Tajlandii, Sri Lance, Kambodży, Pakistanie, Kenii i Australii oraz w Mjanmie, czyli dawnej Birmie. To właśnie birmański rubin, uznawany jest za ten najcenniejszy.

Naturalne rubiny są niezwykle drogie, dlatego na przełomie XIX i XX wieku zaczęły powstawać syntetyczne odpowiedniki. Są one pozbawione charakterystycznych inkluzji, które są zarezerwowane dla autentycznych klejnotów.

Jako ciekawostkę dodam, że rubiny, jako kamienie łożyskowe, pojawiły się w zegarkach już w XVIII wieku. Twórca patentu, Nicolas Fatio de Duillier zauważył, że takie zastosowanie wydłuża okres użytkowania czasomierza.

Czy wiesz, że Eva Longoria dostała pierścionek zaręczynowy z okazałym rubinem? Dowiedz się więcej: Ranking 7 najbardziej oszałamiających pierścionków zaręczynowych gwiazd

Rubin – kamień osób urodzonych w lipcu

Każdy miesiąc urodzenia posiada swój kamień szlachetny. Rubin jest klejnotem osób urodzonych w lipcu. Pomaga przełamywać ich własne bariery i dodaje odwagi do działania. Obdarowuje posiadacza siłą witalną i pozytywną energią. Zapewnia także dobrobyt i obfitość.

Rubin uosabia miłość, mądrość, bogactwo oraz zdrowie. Niegdyś wierzono, że podarunek w postaci tego klejnotu zapewni powodzenie w tych sferach życia. Taka biżuteria to świetny prezent dla lipcowych solenizantów!

Symbolika i właściwości „lecznicze” rubinu

Już od czasów starożytnych rubiny były utożsamiane z potęgą i władzą królewską, a także z męstwem i odwagą. Obecnie są głównie kojarzone jako metafora miłości i namiętności. Przez wieki uważano, że rubin poprawia krążenie oraz przeciwdziała chorobom i zakażeniom. Twierdzono, że łagodzi choroby oczu i zmniejsza bóle menstruacyjne, a także wspiera w stanach przemęczenia i obniżenia nastroju. Szczególnie ceniony jest w krajach azjatyckich, gdzie czerwień jest kolorem przynoszącym szczęście.

Rubin – kamień królów… i gwiazd

Rubiny, jako kamienie królewskie, zdobiły najpiękniejsze insygnia władzy monarszej. Polskim akcentem była korona Bolesława Chrobrego. Obok szmaragdów i szafirów, była inkrustowana właśnie tymi czerwonymi klejnotami. Obecnie możemy podziwiać jedynie jej replikę.

Jeden z największych rubinów na świecie, znajduje się natomiast w koronie Św. Wacława, będącej symbolem suwerenności Czech.

Rubiny nadal pojawiają się na dworach królewskich, czego najlepszym przykładem jest kolekcja, której właścicielką jest Księżna Maria z Danii. Są one również obiektem pożądania gwiazd kina i estrady. Nosiły je między innymi: Elizabeth Taylor, Eva Longoria, Rihanna, Heidi Klum, Natalie Portman, Blake Livley, Penelope Cruz czy Taylor Swift.

Rubin – idealna biżuteria zaręczynowa… oraz na 40. rocznicę ślubu

Biżuteria z rubinem idealnie wyrazi najpiękniejsze uczucia. Symbolizuje bowiem głęboką i wierną miłość oraz niegasnącą namiętność. Pierścionek z tym kamieniem szlachetnym będzie doskonałym wyborem na zaręczyny. Gwarantowana odpowiedź pozytywna! Świetnie sprawdzi się jako prezent z okazji Walentynek i na… 40 rocznicę ślubu, która nie bez powodu nazywana jest rubinowymi godami.

Jak stylizować biżuterię z rubinem?

Rubiny pojawiają się najczęściej w złotej oprawie, zarówno z tej białej, jak i ze żółtej odmiany kruszcu. Świetnie wyglądają w towarzystwie innych kamieni szlachetnych: diamentów, opali, szmaragdów czy szafirów. Chłodniejsze odcienie rubinu są szczególnie polecane dla blondynek o delikatnej cerze, natomiast intensywne dla pań o ciemniejszej karnacji i brązowych włosach.

Prostsze i klasyczne formy jubilerskie rekomendujemy do biurowych stylizacji: ołówkowych spódnic, eleganckich spodni, garsonek i białych bluzek. Natomiast te obfitsze z powodzeniem ubogacą koktajlowe sukienki oraz balowe kreacje. Pasują zarówno do satynowych aksamitnych materiałów, romantycznych koronek, falban, jak i tiulu.

Rubin wygląda znakomicie w zestawieniu z bielą, czernią, szarością, czerwienią, purpurą i beżem. Lubi być w centrum uwagi!

Głęboka czerwień rubinu będzie najlepszym wyznaniem miłości. Miłości wiernej, namiętnej i pięknej. Jego ciepła barwa nastroi pozytywnie i doda odwagi do działania, a ponadto znakomicie skomponuje się z każdą jesienną stylizacją.

Karolina Kamińska – Lipińska

Interesujesz się kamieniami szlachetnymi? Ten artykuł może Cię zainteresować! Czytaj dalej: Tanzanit: odkryj jeden z najrzadziej spotykanych kamieni szlachetnych