Jeśli raz pokochasz w życiu szafir, pójdziesz w szafir jako jedna z gwiazd – pisał w swojej poezji Konstanty Ildefons Gałczyński. Magiczny kolor przywołujący na myśl niebo ciemną nocą oraz bezkres wodnych głębin ma w sobie coś z boskiej nieskończoności i z królewskiego majestatu.

W tym artykule poznamy kilka faktów na temat tego kamienia, dowiemy się kto nosi takie błyskotki, jakie przypisuje się mu znaczenie oraz jak go stylizować, aby pięknie wyglądać!

Zapraszam!

Szafir – kilka chemicznych i historycznych faktów

Szafir należy do grupy korundów, podobnie jak rubin, czyli jest z chemicznego punktu widzenia tlenkiem glinu. Jest jednym z najrzadszych i najtwardszych minerałów – zajmuje 9 miejsce w skali twardości Mohsa (na 10 stopni). Nazwa może pochodzić z języka greckiego i oznacza po prostu niebieski kamień, bądź z języków semickich i w tłumaczeniu oznacza słowo „czysty”.

W rzeczywistości niebieska barwa tylko jedno oblicze szafiru, gdyż występuje w naturze w różnych innych odcieniach – między innymi w barwie różowej lub pomarańczowej. Charakterystyczny niebieski kolor to natomiast zasługa żelaza i tytanu.

Warto wspomnieć, że naturalne szafiry są bardzo drogie. Obecnie można spotkać również łudząco podobne kamienie, otrzymywane syntetycznie. Warto dokładnie dowiedzieć się o pochodzeniu minerału przed kupnem biżuterii. Ich wartość określana jest na podstawie oceny jakości danego minerału – koloru, rozmiaru i odbicia oraz rozczepienia promieni słonecznych.

Gdzie wydobywane są szafiry?

Szafiry są wydobywane na Sri Lance oraz na Madagaskarze, w Birmie, Tajlandii, Wietnamie, Tanzanii, Rosji, Australii, w Kolumbii, Kambodży i USA. Co ciekawe, u nas w kraju również występują szafiry w odmianie białej i przezroczystej. Są one obecne jedynie na Dolnym Śląsku, koło Karpacza i rzeki Izery.

Kamienie te są uzyskiwane głównie ze skał magmowych i metamorficznych. Należy podkreślić, że są dwa podstawowe rodzaje szafirów – arbuzowy – dwu lub więcej kolorowy oraz gwiaździsty, na którego powierzchni pod wpływem światła pojawia się na odblask właśnie w kształcie gwiazdy.

Największe szafiry i najbardziej znane szafiry to: Gwiazda Adama, Blue Belle of Asia, szafir Birmański, szafir Bismarck, Gwiazda Indii oraz czarny Black Star of Queensland. Jako kamienie królewskie, niemalże boskie, znajdują się również na insygniach królewskich i koronach. Znakomitym przykładem jest tutaj brytyjska korona państwowa, która posiada jedne z najcenniejszych niebieskich klejnotów – Szafir Stuartów i Szafir Świętego Edwarda.

Wierność, spokój i prawda – oto symbolika szafiru

Sama symbolika szafiru jest bardzo spójna.

Przez wieki była niezmiennie oznaką wierności, prawdy, wszelkiego dobra i uczciwości. Ludzie wierzyli, że nosząc je zapewniają sobie spokój i mądrość. Persowie natomiast byli przekonani o nieśmiertelności zapewnionej przez ten minerał. W przeszłości był to również kamień kardynałów, który miał moc oddalania złych wpływów i wzmacniania w świętości. Wielu sądziło również, że pomaga leczyć wiele schorzeń, szczególnie nerek i serca.

Nosząc go, ludzie chcieli sobie zapewnić szczęście i odwagę.

Księżna Kate – właścicielka pierścionka zaręczynowego z szafirem

Historia tego pierścionka jest jednak nieco dłuższa… i sięga poprzedniego pokolenia rodziny królewskiej. Był on zaręczynowym prezentem od Księcia Karola dla księżnej Diany. Został kupiony w 1981 roku i pochodził z kolekcji londyńskiego sklepu jubilerskiego Garrard Jewellers.  Wartość zakupu to ponad 28 000 funtów, obecnie jest wart dużo więcej.

Sercem tego pięknego pierścionka jest 18 – karatowy cejloński szafir, otoczony wianuszkiem 14 małych diamentów. Wszystko to w otoczeniu białego złota. Wygląda bardzo królewsko i dostojnie.

Wyczytałam również inną, jeszcze wcześniejszą anegdotę z brytyjskiego dworu królewskiego. W 1840 roku Król Albert podarował Królowej Wiktorii broszkę w podobnym kształcie. Był to prezent z okazji zawarcia sakramentu małżeństwa. Dzięki temu miała na sobie zgodnie ze ślubną tradycją „coś niebieskiego”.

Źródło: www.elle.pl

Romantyczne oświadczyny księżnej Kate i Williama odbyły się w Kenii, podczas wspólnych wakacji. Był październik 2010 roku. Miejsce to było szczególne dla Williama – tam bowiem jego ojciec zabrał go i brata wkrótce po bolesnej stracie matki. Wybór biżuterii zaręczynowej także nie był dziełem przypadku – piękny pierścionek księżnej Diany doskonale pasował na tą okazję. W ten sposób książę William chciał pokazać wybrance, że jest dla niego bardzo ważna. Pragnął również uczcić pamięć tragicznie zmarłej matki. Dzięki tym szczególnym oświadczynom – szafir znów wrócił na salony.

Biżuteria z szafirem – naszyjniki, pierścionki, kolczyki – jak je stylizować i pięknie wyglądać?

Po słynnych królewskich zaręczynach sprzedaż pierścionków z szafirem bardzo wzrosła… i coraz chętniej sięgaliśmy po wszelką biżuterię z tym kamieniem szlachetnym. Szafiry są bardzo klasyczne i ponadczasowe. Najczęściej pojawiają się w kolczykach, zawieszkach, bransoletkach i pierścionkach. Dobranie do stylizacji zależy w dużej mierze od oprawy kamienia – może być prostsza – klasyczna lub z bogatymi ornamentami.

Dzięki niesamowitej symbolice, szafiry szczególnie chętnie są wybierane na niezapomniane okazje.

Kolorystyka, która znakomicie współgra z szafirem to czarny, biały, granatowy, chabrowy niebieski srebrny, złoty, czy nasycony szmaragdowy zielony. Klasyczne formy biżuteryjne – zachowajmy dla minimalistycznej elegancji wielkich wyjść. Satynowa lub zamszowa sukienka koktajlowa w wyżej wymienionych kolorach oraz szafirowe dodatki, będą strzałem w dziesiątkę. Te bogato zdobione ornamentami, będą świetnie pasować do wszelkich stylizacji w stylu boho i do romantycznych falban oraz koronek. Czasami można spotkać również szafiry w nowoczesnej oprawie, również te wielobarwne i one będą natomiast znakomitą podstawą do codziennego ubioru.

 

Szafiry mają w sobie niesamowitą głębię i bogatą symbolikę. Są kamieniami stosunkowo rzadkimi i bardzo trwałymi. Warto je mieć w swojej szkatułce i… oczywiście na sobie. A Wy lubicie taką biżuterię? Co byście chętnie nosiły?

Karolina Kamińska – Lipińska