Żaden inny dodatek do mody dla mężczyzny w eleganckim garniturze nie jest tak atrakcyjny jak klasyczny męski zegarek. Idealny model? Prosty w formie, minimalistyczny zegarek z cienką kopertą tak, aby zmieścił się pod mankiet koszuli. Efekt? Przyciągnięte spojrzenia wielu kobiet. Czyż nie o to właśnie chodzi?

Zegarki japońskie od wielu lat kojarzą się z wysoką jakością, perfekcyjnym wykonaniem i precyzją działania. Precyzja ta dotyczy zarówno męskich, jak i damskich modeli, które wyróżniają się kunsztem wykonania oraz niezwykłą dbałością o szczegóły.

Niemała w tym zasługa japońskiej marki Seiko, która podobnie jak najsłynniejsze firmy szwajcarskie, może pochwalić się bardzo długą tradycją i bogatą historią.

Przypomnijmy ją.

Historia Seiko: 140 lat japońskiej drogi do sukcesu

W tym roku od momentu założenia przez Kintaro Hattoriego fabryki Seikosha mija dokładnie 140 lat – a to właśnie ona była zalążkiem współczesnej firmy Seiko.

Pierwszy kieszonkowy czasomierz tej firmy właśnie o nazwie… „czasomierz” powstał w roku 1895, zaś zegarek na rękę w roku 1913 i dostał nazwę Laurel („wawrzyn”, „laur” – czyżby wróżba przyszłego zwycięstwa na rynku zegarmistrzowskim?).

Jednak przełomowy dla firmy Seiko okazał się rok 1958. Wtedy to podczas konkursu ustanowionego przez Japoński Instytut Miar i Wag na najdokładniejszy zegarek, czasomierze firmy Seiko zajęły… wszystkie 9 miejsc (!).

W roku 1968 na konkursie w Genewie po wielu latach prac i doskonalenia mechanizmów zegarków w kategorii zegarków naręcznych Seiko zdobyło pierwsze miejsce jako producent.

W historii firmy Seiko miało miejsce jeszcze wiele przełomowych wydarzeń – takich jak:
• wyprodukowanie pierwszego naręcznego zegarka kwarcowego,
• wielofunkcyjnego zegarka kwarcowego z wyświetlaczem LCD,
• pierwszego na świecie tytanowego zegarka dla nurków.

Aktualnie mocnym punktem, jeśli chodzi o dokonania firmy jest produkcja eleganckich zegarków męskich.

Taka właśnie jest cała kolekcja Presage do której należy Seiko Presage Star Bar Honeycomb o referencji SSA409J1.

Seiko Presage Star Bar Honeycomb (nr. ref. SSA409J1) – plastry miodu tworzą elegancką całość

Ten elegancki zegarek męski, jak wszystkie inne z tej kolekcji, jest hołdem oddanym pierwszemu wspomnianemu wyżej zegarkowi wyprodukowanemu przez firmę Seiko, a mianowicie męskiemu zegarkowi Wawrzyn.

Seiko Presage Star Bar Honeycomb SSA409J1 to czasomierz reprezentujący uniwersalny wygląd, stonowaną kolorystykę, co nie przekreśla go jako zegarka oryginalnego i niepowtarzalnego. Ta druga wartość jest niejako podbita przez fakt, że te zegarki japońskie zostały wyprodukowane w ograniczonej liczbie 6000 sztuk na cały świat.

Śmiało można powiedzieć, że prezentowany model zegarka reprezentuje klasyczny męski zegarek z lekkim sznytem retro.

Czym jeszcze wyróżnia się ten zegarek?

szkłem mineralnym jakie było stosowane w zegarkach w latach 50. i 60. XX wieku. Jest to szkło mineralne utwardzane typu Hardlex,

okrągłą, srebrną kopertą wykonaną ze stali szlachetnej z dość masywnymi uszami, do których zamocowany jest pasek wykonany ze skóry naturalnej (dołączone są dwa paski z naturalnej skóry w różnych odcieniach brązu),

mechanizmem z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej z rezerwą 41 godzin.

Wymienione wyżej trzy cechy to jednak nie wszystko.

Tarcza, słynny bar w Tokio i plastry miodu

Ze względu na swoją oryginalność, tarcza zasługuje na szczególną uwagę.

Inspiracją dla wszystkich zegarków z kolekcji Presage były koktajle ze słynnego tokijskiego baru o nazwie Star Bar.

Tak jest też w przypadku Honeycomb – nazwa tego eleganckiego męskiego zegarka oznacza „plaster miodu” (jednym ze składników koktajlu był właśnie miód) i takie właśnie kształty są giloszowane na beżowej tarczy. Ośmiokąty mają dwie różne tonacje – jedna z nich jest jaśniejsza, lekko opalizująca i przywodzi na myśl masę perłową.

Ośmiokąt, a z takich połączonych kształtów składa się plaster miodu, od wieków jest uznawany np. w architekturze za symbol dążenia do perfekcji. Poza tym japońska mentalność i filozofia życia dość mocno podkreślają rolę natury w codziennej egzystencji – stąd nawiązanie do precyzyjnej budowy plastra miodu jako kunsztu natury jest dodatkowo uzasadnione.

Stalowe, smukłe i perfekcyjne w swej prostocie wskazówki fasetowane (o ściętych krawędziach) – godzinowa i minutowa – oraz takie same indeksy delikatnie kontrastują z kolorem tarczy, złotym sekundnikiem i komplikacją open heart umieszczoną na cyferblacie przy godzinie dziewiątej.

A czymże są zegarki typu open heart?

Zegarki open heart – serce (zegarka) na… nadgarstku

Seiko Presage Star Bar Honeycomb SSA409J1 to zegarek z tarczą typu open heart. Przez wycięcie w tarczy obserwować można pracę mechanizmu. Takie rozwiązanie jest stosowane w zegarkach mechanicznych i z automatycznym mechanizmem sprężyny napędowej. Niewątpliwie przykuwa ono wzrok i nadaje zegarkowi oryginalnego wyglądu. Poza tym jest to uwidocznienie precyzji, z jaką pracuje zegarek.

Zegarek męski Presage Star Bar Honeycomb SSA409J1 to jednak nie tylko komplikacja open heart. To również oryginalny transparentny dekiel. On również umożliwia nam podglądanie mechanizmu czasomierza. Liczba kamieni łożyskujących w mechanizmach tych męskich zegarków również jest klasyczna i wynosi 24.

Na powyższym przykładzie widać, że japońskie zegarki to nie tylko surowość i trwałość godna samuraja, ale także i koncept oparty na nawiązaniu (mniej lub bardziej bezpośrednio) do natury.

Seiko Presage Star Bar Honeycomb nr. ref. SSA409J1 – cena

Seiko Presage Star Bar Honeycomb to przykład zegarka, który jest niezwykle elegancki, pasuje do garnituru oraz ma niebanalny wygląd, który cieszy oko.

Cena katalogowa zegarka Seiko Presage Star Bar Honeycomb SSA409J1 to 2 790 zł.

Wszelkie nowości zegarkowe oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Izabela Karolak

Zegarek męski Seiko Presage Star Bar Honeycomb nr. ref. SSA409J1 – specyfikacja techniczna:

Producent: Seiko
Rodzaj: zegarek męski
Kolekcja: Presage
Nazwa modelu: Seiko Presage Star Bar Honeycomb
Numer referencyjny: SSA409J1
Gwarancja: 2 lata
Wodoszczelność: 50 m
Mechanizm: automatyczny naciąg sprężyny napędowej Seiko 4R38, rezerwa chodu 41 godzin, 24 kamienie łożyskujące
Materiał koperty: stal szlachetna
Kolor tarczy: beżowy
Cechy tarczy: open heart
Szkło: mineralne utwardzane Hardlex wypukłe
Materiał paska: skóra naturalna
Kolor paska: brązowy
Średnica koperty: 40,5 mm
Grubość koperty: 11,8 mm
Dostępność: edycja limitowana
Cena: 2 790 zł