Każda kobieta jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Biżuteria może być wspaniałym dodatkiem do stroju, podkreślać urodę i wydobywać piękno każdej z nas. Odpowiednio dobrany kamień może również odzwierciedlać osobowość, charakter i styl życia właścicielki.

Przy wyborze pierścionka zaręczynowego kobiety kierują się własnymi upodobaniami – rodzajem, kolorem czy trwałością kamienia. Poszczególne kamienie mają również swoją symbolikę i znaczenie.

A jakimi kryteriami przy wyborze zaręczynowej biżuterii kierują się gwiazdy? Przyjrzyjmy się kilku przykuwającym uwagę przykładom.

Marilyn Monroe śpiewała, że diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety. I to właśnie diament jest najcenniejszym i najbardziej popularnym kamieniem w jubilerstwie na całym świecie. Jego niewątpliwą cechą jest trwałość – mówi się, że diament jest wieczny. Jest symbolem miłości i wierności, dlatego najczęściej zdobi pierścionki zaręczynowe. Pierścionek z diamentem to bezkonkurencyjny klasyk, który zawsze będzie modny.

1. Elizabeth Tylor – niezwykły pierścionek zaręczynowy od 5. męża

Mówiąc o luksusowej biżuterii, warto wspomnieć o aktorce i producentce filmowej Elizabeth Tylor, której zamiłowanie do kosztowności było, oprócz wielkiego talentu aktorskiego, jedną z cech charakterystycznych.

Aktorka stawała na ślubnym kobiercu aż osiem razy (dwukrotnie ze światowej sławy gwiazdorem Richardem Burtonem). To od niego otrzymała 33,19-karatowy diament Krupp w szlifie Asscher. Kamień cechowała wyjątkowa przejrzystość i niezwykły szlif. Aktorka praktycznie nie rozstawała się z pierścionkiem, miała go na palcu w wielu filmach ze swoich udziałem.

Małżonków, oprócz wielkiego uczucia i namiętności, łączyło zamiłowanie do kosztownych wyrobów jubilerskich. Burton wylicytował wspomniany wyżej pierścionek w 1968 roku na aukcji w Sotheby’s za kwotę 305 tysięcy dolarów. Po śmierci aktorki (w 2011 roku) pierścionek został sprzedany na aukcji w Christie’s w Londynie. Cena wywoławcza wynosiła wówczas 3,5 miliona dolarów.

Ostatecznie pierścionek został wylicytowany za zawrotną kwotę 8,8 miliona dolarów przez kolekcjonera z Azji.

źródło: viva.pl

2. Sarah Jessica Parker  i jej tajemnica czarnego diamentu

Znaną pasjonatką diamentów jest również amerykańska aktorka Sarah Jessica Parker, uznawana za ikonę stylu i mody – głównie za sprawą udziału w kultowym serialu „Seks w wielkim mieście”. Kreowana przez nią postać Carrie Bradshaw to uzależniona od mody miłośniczka luksusowych szpilek, zajmująca się pisywaniem felietonów do jednej z nowojorskich gazet. Losy mieszkającej na Manhattanie Carrie i jej trzech przyjaciółek śledzili widzowie na całym świecie. To właśnie ta rola przyniosła Parker największą rozpoznawalność.

W serialu „zagrała” również niezwykle oryginalna zaręczynowa biżuteria głównej bohaterki.

Wątek miłosny Carrie i Mr Biga (Chris Noth) zaowocował bardzo ekstrawaganckim pierścionkiem wykonanym z białego złota z czarnym 5-karatowym diamentem, otoczonym 80 małymi brylancikami. Filmowy prototyp przyczynił się do spopularyzowania tego kamienia w biżuterii zaręczynowej.

źródło: www.cdn.shopify.com

3. Marina Łuczenko – pierścionek zaręczynowy z diamentem od Tiffany&co o wartości ponad 50 000 zł

Pięknym pierścionkiem zaręczynowym może się pochwalić również Marina Łuczenko, polska piosenkarka i aktorka, żona bramkarza Wojciecha Szczęsnego. Piłkarz podarował narzeczonej klasyczny pierścionek w białym złocie z okazałym diamentem. Model „The Setting” pochodzi z kolekcji kultowej marki Tiffany&Co. Zaprojektowany ponad 100 lat temu, wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych pierścionków zaręczynowych na świecie. Jego cena to ponad 50 000 złotych.

źródło: https://jastrzabpost.pl/

Czy można zatem stwierdzić, że diament to jedyny słuszny wybór jeśli chodzi o zaręczynową biżuterię? Nic bardziej mylnego. Miłośniczki innych, oryginalnych kamieni możemy spotkać wśród aktorek, piosenkarek czy koronowanych głów.

4. Lady Diana i Kate Middleton – ciemny szafir otoczony diamentową aureolą

Na miano najbardziej rozpoznawalnego pierścionka zaręczynowego ostatnich lat zasługuje niewątpliwie przepiękny, zjawiskowy pierścionek z szafirem, należący do księżnej Kate Middleton. Szafir, podobnie jak diament, jest praktycznie niezniszczalny. Uznawany jest za symbol miłości, czystości i prawdy. Przypisuje się mu również właściwości zdrowotne.

Pierścionek księżnej Cambridge jest wykonany z 18-karatowego złota z ciemnym szafirem cejlońskim, otoczonym czternastoma małymi diamentami. Jest w brytyjskiej rodzinie królewskiej pierścionkiem „pokoleniowym”, bo wiąże dwie historie miłosne. Wykonany w pracowni Jeweller Garrard & Co, był podarunkiem księcia Karola dla przyszłej małżonki, Diany Spencer. Niemałe zdziwienie wzbudziło to, że przyszła księżna zdecydowała się na „skromny” model z ogólnodostępnej oferty katalogowej o wartości około 65 tysięcy dolarów.

Po latach, przez szacunek i przywiązanie do tragicznie zmarłej matki, książę Wiliam zdecydował się ofiarować pierścionek swojej wybrance, Kate Middleton. Para pobrała się w 2011 roku. Wartość pierścionka jest obecnie szacowana na ponad 300 tysięcy funtów.

Model ten jest też jednym z najczęściej kopiowanych wzorów na całym świecie.

źródło: https://www.vogue.pl/

5. Eva Longoria – białe złoto z okazałym rubinem

Równie energetyczną i wyrazistą symbolikę przypisuje się rubinowi, który jest utożsamiany z miłością i władzą. Cechuje go silna energia, pobudzająca do działania i pozytywnego myślenia. Rubin ma również właściwości lecznicze.

Imponującym i kosztownym pierścionkiem z rubinem może pochwalić się Eva Longoria, amerykańska aktorka i modelka. Popularność przyniosła jej rola w serialu „Gotowe na wszystko”. Wybrankiem gwiazdy jest Jose Antonio Baston, prezes latynoamerykańskiego koncernu medialnego Televisa. Para zaręczyła się w malowniczej scenerii pustyni w Dubaju (ślub miał miejsce w 2016 roku).

Aktorka otrzymała pierścionek z białego złota, z okazałym rubinem otoczonym diamentami. Pojawiały się sugestie, że projekt był inspirowany wspomnianym wcześniej pierścionkiem księżnej Diany. Szafir został zastąpiony przez rubin, jednak sam kształt pierścionka, jak również okalające kamień diamenty czynią oba wzory dość podobnymi.

Wartość pierścionka Longorii szacuje się na niebagatelną sumę 500 tysięcy dolarów.

źródło: https://media.glamour.com

6. Halle Berry – szmaragdowy pierścionek zaręczynowy

Kamieniem nieco rzadziej używanym w biżuterii zaręczynowej, ale równie efektownym jest szmaragd. Nazywany kamieniem miłości, symbolizuje wierność, odrodzenie i harmonię. Jego zielona barwa ponoć tonuje emocje, a sam kamień działa pozytywnie na wzrok i ma właściwości bakteriobójcze.

Posiadaczką pierścionka ze szmaragdem jest amerykańska aktorka Halle Berry, laureatka Oscara i nagrody Emmy. Dla większości widzów kojarzona przede wszystkim z rolą dziewczyny Bonda w „Śmierć nadejdzie jutro”. Oliver Martinez, narzeczony aktorki, zdecydował się na 4-karatowy szmaragd kolumbijski, osadzony w ręcznie kutym, żółtym złocie. Pierścionek Berry został zaprojektowany przez Lorraine Schwartz, a wykonał go jubiler Robert Mazlo.

W pierścionku wykuto specjalne fenickie symbole, które miały obrazować historię miłosną małżonków. Pierścionek swoją formą retro nawiązuje do klasyki biżuterii. W złocie osadzony jest jeden okazały kamień, tym samym pierścionek nieco przypomina sygnet. Wartość pierścionka to około 200 tysięcy dolarów.

Para pobrała się w 2013 roku, niestety związek nie przetrwał próby czasu i w 2016 roku orzeczono rozwód.

źródło: https://jubiler24h.pl

7. Victoria Beckham – prawdziwa kolekcja brylantów

Koneserką zaręczynowej biżuterii jest Victoria Beckham, przed laty członkini zespołu Spice Girls, obecnie projektantka mody, piosenkarka i trendsetterka. Celebrytka poślubiła piłkarza Dawida Beckhama w 1999 roku. Przez 21 lat małżeństwa dorobiła się, jak sama mówi, czternastu pierścionków „zaręczynowych”. Victoria postawiła na klasycznie wykonane modele i proste oprawy pierścionków. W swojej kolekcji celebrytka posiada praktycznie cały zbiór kamieni jubilerskich – diamenty, szmaragdy, rubiny i szafiry.

Pierwszym „zaręczynowym” modelem był pierścionek z żółtego złota z 3-karatowym, dużym, owalnym diamentem, otoczonym licznymi mniejszymi diamentami. Jego wartość to 65 tysięcy funtów. Za wykonanie pierścionka była odpowiedzialna marka Boodle and Dunthrone. Co ciekawe, David Beckham zdecydował się wykonać w podobnym stylu również obrączkę dla siebie.

źródło: www.viva.pl

Podobno ulubionym pierścionkiem Victorii jest model z błękitnym oczkiem. Został wykonany z białego złota, z prosto oprawionym szafirem barwy royal blue. Gwiazda zaprezentowała go podczas oscarowego przyjęcia Vanity Fair w 2010 roku. Według szacunków „Daily Mail”, wartość pierścionka to około 450 tysięcy funtów.

———

Każdy pierścionek zaręczynowy jest wyjątkowy, ponieważ jest symbolem wielkiej miłości i zapowiada nowy etap w życiu.

Gwiazdy na całym świecie wyznaczają trendy, również w dziedzinie biżuterii. Ich wybory mogą być pomocne, kiedy jesteśmy na etapie poszukiwania tego wyjątkowego i wymarzonego zaręczynowego pierścionka. Wiele jubilerskich sieciówek oferuje pierścionki inspirowane konkretnymi modelami, tyle że w przystępnych cenach. Można też wykonać swój wymarzony pierścionek na zamówienie, według własnego projektu.

Możliwości jest wiele, najważniejsze jest jednak to, żeby zaręczyny były zapowiedzią mocnego i trwałego związku, opartego na miłości, szacunku i zaufaniu. A próba złota czy wielkość kamienia tak naprawdę pozostają kwestią drugorzędną.

 

Agata Gortat – Wojakowska