Gdy myślimy o modzie najczęściej kojarzą nam się Włochy. W tym kraju blisko 10% państwowych dochodów pochodzi właśnie z branży fashion. Niezaprzeczalnie kolebką mody jest tutaj Mediolan, określany jako miasto mody i zabytków. To właśnie w tym miejscu narodziły się wielkie światowe marki, takie jak chociażby Gucci czy Versace. Ale jest ich o wiele więcej.

Czy znasz je wszystkie?

Prezentujemy kultowe włoskie marki modowe! Sprawdź czy znasz je wszystkie! 

1. FURLA

Furla to luksusowa marka, która słynie głównie z torebek. Jednak w asortymencie marki można znaleźć także akcesoria galanteryjne – zegarki, buty i portfele, a także szaliki, apaszki, zegarki oraz biżuterię. Furla niesie wartości takie jak jakość i kreatywność.

Narodziny marki przypadają na rok 1927, jej założycielem był Aldo Furlanetto. Pierwszy sklep powstał w Bolonii, czyli w miejscowości, z której wywodzi się marka. Co ciekawe, został on założony w 1955 roku i funkcjonuje do dziś.

2. MAX MARA

Max Mara to rodzinna firma, która zajmuje się sprzedażą ekskluzywnych ubrań. Została oficjalnie założona w 1951 roku w miejscowości Reggio Emilia. Jej twórcą był Achille Maramottiego. To właśnie od jego nazwiska pochodzi drugi człon nazwy „Mara” natomiast pierwsza część nazwy wywodzi się od lokalnego bohatera, który słynął z wyjątkowego stylu i… nieczęstej trzeźwości.

3. Gucci

Gucci to słynna włoska marka wywodząca się z Florencji. Jej założycielem był Guccio Gucci. Rok powstania przypada na 1921. Guccio wraz ze swoją żoną miał kilkoro dzieci, po jego śmierci to właśnie synowie przejęli rodzinną firmę. Rozsławili oni markę na cały świat, urozmaicając przy tym jej asortyment. Stworzyli jedną z pierwszych kultowych torebek. Prywatne problemy, a także rodzinne spory wywołały wiele problemów finansowanych w marce Gucci. Obecnie jest ona zarządzana przez spółkę Kering.

Czytaj dalej: Moda, pieniądze i morderstwo, czyli historia marki Gucci

4. VERSACE

Założycielem marki był Gianni Versace. Miłością do krawiectwa zaraził się od swojej mamy, bo to w jej pracowni spędził część swojego dzieciństwa. Versace swoją karierę rozpoczął od zaprojektowania kolekcji w Mediolanie, a w 1978 założył markę sygnowaną swoim nazwiskiem. Dzisiaj część udziałów wciąż jest w rękach rodziny, a dokładniej posiada je Donatella Versace. Znak „meduzy” w logo marki znany jest już na całym świecie.

5. Liu Jo

Liu Jo to kolejna marka z torebkami, która podbiła świat. Firma powstała w 1995 roku, w miejscowości Carpi. Jej założycielami jest dwójka braci – Marco i Vannis Marchi. Początkowo firma sprzedawała swoje produkty za pośrednictwem sklepów multibrandowych, obecnie funkcjonuje jednak jako niezależna marka. Choć Liu Jo słynie głównie z torebek w swoim asortymencie ma również akcesoria, ubrania, buty, okulary, a także kolekcje skierowane dla dzieci.

6, 7, 8. Calzedonia, Intimissimi i Tezenis

Niepodważalnie Włochy często utożsamiane są nie tylko z pięknymi ubraniami, dodatkami, lecz także z wyjątkową bielizną.

Wśród słynnych włoskich marek musi znaleźć się także spółka Calzedonia, która została założona przez Sandro Veronesiego w 1986 w Weronie. Obecnie do tej grupy należą także inne znane sklepy bieliźniane – Intimissimi czy Tezenis. Na świecie istnieje blisko 1750 sklepów zarządzanych przez tę spółkę.

9. COMO MILANO

Trudno nie połączyć tej marki zegarków z wyjątkowymi miejscami na mapie Włoch – jeziorem Como i włoską stolicą mody – Mediolanem. Marka Como Milano sprawia, że te dwa odległe miejsca stają blisko siebie. Como Milano tworzy wyjątkowe zegarki inspirowane najnowszymi trendami. Projekty wyróżnia fuzja jakości, wygody i włoskiej estetyki wyrażona w ciekawej formie.

10. Armani

Giorgio Armani to niezwykły projektant, a co najważniejsze współzałożyciel – Armani Group. Drugą ważną personą w spółce jest przyjaciel Giorgio – Sergio Galeotti. Spółka została utworzona w 1975 roku. Pierwsze kolekcje skierowane były tylko dla mężczyzn, jednak już rok później powstały ubrania dla kobiet. To, co wyróżnia tę markę to delikatna paleta barw i kroje podkreślające kobiece wdzięki.

11. O Bag

O Bag to wyjątkowa włoska marka, tworząca charakterystyczne torebki z różnego rodzaju tworzyw. Narodziny marki miały miejsce w Padwie w 2009 roku. Markę O Bag charakteryzuje przede wszystkim personalizacja – kolekcje skonstruowane są tak, by móc wymieniać między sobą wiele elementów torebek. Ma to gwarantować tworzenie wyjątkowych, niepowtarzalnych i zawsze modnych torebek.

12. PINKO

Firma Pinko powstała w latach 80. Założycielami marki było małżeństwo – Pietro Negra i Cristine Rubini.

Przyświecają im ideą było zaprojektowanie rzeczy dla odważnych kobiet, które cenią sobie niezależność, nowoczesność i oryginalność. W logo marki znajdują się dwie jaskółki, które mają być wyrazem wolności. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów marki jest – PINKO Love Bag, czyli mała torebka listonoszka, którą pokochały kobiety z całego świata.

13. Salvatore Ferragamo

Salvatore Ferragamo to luksusowa marka, która narodziła się we Florencji w 1927 roku. Specjalizuje się w wyrobach skórzanych – w tym butach, a nawet zegarkach. Imiennik marki początkowo zajmował się projektowaniem, a następnie wyrobem obuwia. Jego najskrytszym marzeniem było stworzenie najpiękniejszych butów na świecie.

Obecnie spółka jest wielkim symbolem włoskich wyrobów, a także niezwykłej kreatywności i ponadczasowego rzemiosła.

14. Prada

Prada to jedna z najbardziej znanych modowych marek na świecie. Grzechem jest nie wspomnieć, że nawet sam „diabeł” ubierał się u Prady. Włoska marka powstała w 1913 roku w Mediolanie. Początkowo Prada a dokładniej Fratelli Prada zajmowała się wyrobem walizek, a dopiero później torebek o luksusowym tonie. Założycielką marki była Maria Prada. Jednak światową sławę Prady zawdzięcza się Miuccii Pradzie, czyli wnuczce założycielki.

15. Ermenegildo Zegna

Ermenegildo Zegna to męska marka modowa, która idealnie wpisuje się w kwintesencję luksusu. Nazwa marki pochodzi oczywiście od głównego założyciela. Początkowo marka Ermenegildo tworzyła ubrania z wełny, co widoczne jest po dziś dzień. Firma ta wciąż zarządzana jest przez członków rodziny Zegna, obecnie już przez czwarte pokolenie. Spółka słynie z niezwykłej jakości i klasycznego stylu. Obecnie Ermenegildo Zegna posiada sklepy aż w 100 krajach.

16. DIESEL

Diesel to włoska marka zajmująca się sprzedażą odzieży, w tym także dżinsu, obuwia i akcesoriów. Główna siedziba marki Diesel znajduje się we włoskim mieście Breganze. Spółka ceniona jest głównie przez mężczyzn, który uwielbiają nieco sportowy styl marki. Diesel słynie głównie z niezwykłych kampanii marketingowych, które są inspirowane surrealizmem.

17. GEOX

Kult wygody to właśnie marka Geox, która od lat tworzy obuwie wykorzystując niezwykłe technologie produkcyjne. Spółka ta powstała we Włoszech w 1995 roku, jej założycielem był Mario Moretti Polegato. Co ciekawe, wiele mówi się o tym, że początkowo Geox powstał nieco przypadkiem. Była to odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na obuwie, w którym nie jest gorąco, bo zapewnia przepuszczalność powietrza. Obecnie spółka Geox ceniona jest nie tylko ze względów modowych, ale także z wyjątkowej formy i funkcjonalności.

18. Patrizia Pepe

Chociaż Patrizia Pepe nie jest popularna w Polsce, to jednak niezwykle ceniona na świecie. Marka ta została stworzona w 1993 roku przez Patrizie Bambi i jej męża Claudio Orrea. Nazwa pochodzi od imienia założycielki, drugi człon, czyli „pepe” w języku włoskim oznacza pieprz. Najlepszą definicją marki jest oczywiście jej nazwa – projekty łączą dystans do siebie z odrobiną glam-rocka.

19. Trussardi

Trussardi to marka z długoletnią tradycją. Powstała ona w 1911 roku i początkowo funkcjonowała jako firma zajmująca się produkcją skórzanych rękawiczek. W logo marki znajduje się pies greyhound, który uważany jest za jednego z najszybszych psów na świecie. Uznaje się, że taki znak idealnie oddaje to, co reprezentuje sobą Trussardi. W latach 70. asortyment marki został poszerzony. Obecnie pod tą nazwą tworzone są ubrania, dodatki, a także niezwykłe perfumy.

20. Moschino

Moschino to spółka, która słynie z wielkich serc i motywu pluszaków. Firma powstała w 1983 roku, jej założyciel był Franco Moschino. Marka swoją popularność zawdzięcza niezwykłym kolorowym i charakterystycznym projektom, a także krytycznej postawie samego założyciela w stosunku do rynku modowego. Obecnie Moschino tworzy nie tylko torebki, ale także ubrania. Współpracowała także z popularną grą – The Sims, dla której stworzyła linię dodatków dla postaci w grze.

21. Valentino

Valentino to firma, która powstała w Rzymie. Jej początek plasuje się na rok 1960. Założycielem był Valentino Garavani. Marka utożsamiana jest w głównej mierze z kolorem czerwonym, a wszystko zaczęło się od pewnej sukienki w tym odcieniu. Styl marki łączy w sobie kobiecość i elegancję, a wyjątkowy odcień czyni z marki Valentino niezwykły znak rozpoznawalny.

22. Dolce&Gabbana

Dolce & Gabbana poznali się w 1980 roku, za sprawą tych dwóch Włochów – Domenico Dolce i Stefano Gabbana w 1985 roku powstała jedna z najbardziej znanych marek modowych na świecie. To, co charakteryzuje ich projekty to niezwykły seksapil i odważne barwy, które inspirowane są Sycylią. Dolce & Gabbana to nie tylko ubrania, ale także kosmetyki, w tym perfumy.

Julia Jarosz

Interesuje Cię świat fashion? Sprawdź jakie największe imprezy modowe odbędą się jesienią tego roku w Europie i na świecie: Jakie największe imprezy modowe odbędą się jesienią tego roku? Zapowiedź najciekawszych wydarzeń