Czy chciałabyś zostać właścicielką niezwykłej biżuterii? Takiej, o której niewiele osób słyszało? Z kamieniem, który został odkryty stosunkowo niedawno, bowiem zaledwie ponad 50. lat temu? Który szybko zdobył uznanie wielu firm jubilerskich, jak chociażby Tiffany & Co.? Jeśli na te pytania odpowiedziałaś twierdząco, oznacza to, że musisz zainteresować się biżuterią z tanzanitem.

W dzisiejszym artykule przybliżymy właściwości tego szlachetnego kamienia. Dowiemy się, jakie niesie za sobą znaczenie, jak powinno się go stylizować oraz kto sławny uwielbiał takie błyskotki. Zapraszam.

Co to jest tanzanit? Z chemicznego punktu widzenia

Z chemicznego punktu widzenia tanzanit jest transparentnym zoisytem o niebiesko – fioletowej barwie. Sam zoisyt to nic innego jak słupkowy kryształ z kręgu krzemianów grupowych. W przyrodzie występuje on niezwykle rzadko.

Co ciekawe, jego naturalna barwa zmienia się wraz z kątem padania światła – może przybierać odcień od ciemnoniebieskiego aż po lawendowy fiolet. Ta właściwość sprawia, że jest to jeszcze bardziej wyjątkowy klejnot. Niezwykły kolor jest zasługą domieszki wanadu w składzie minerału.

Warto dodać, że najdroższe i najcenniejsze są te kamienie szlachetne o najżywszym, ciemnoniebieskim wybarwieniu. Choć trzeba przyznać, że większość miłośników tanzanitów, woli te delikatniejsze, o jasnoniebiesko – fioletowej tonacji.

Sam tanzanit jest dość kruchy i miękki. W skali twardości Mohsa uzyskuje wynik 6,5. Dla porównania – najtwardszy diament – zajmuje miejsce 10. Oznacza to, że naszą kolekcję z tymi kamieniami szlachetnymi powinniśmy otoczyć szczególną troską i zadbać o odpowiednie przechowywanie.

Sam kamień po wydobyciu posiada barwę brązową, czerwonawą lub niebiesko – szarą. Docelowy odcień uzyskuje się przez podgrzanie minerału do temperatury nawet 500 °C i powolne jego schładzanie.

Tanzania – to tu występuje tanzanit

Główne złoża tego klejnotu występują we wschodnioafrykańskiej Tanzanii, u podnóża góry Kilimandżaro. Od państwa pochodzenia wzięła się również jego nazwa.

Pokłady geologiczne są w tym miejscu praktycznie wyczerpane, przez co wydobycie musi być kontrolowane przez rząd.

Dobre wiadomości są jednak takie, że niewielkie źródła odkryto również w Kenii, RPA, Szwecji, Norwegii, we Włoszech i w Austrii. Czy jest ich więcej, czas pokaże. Fakt ograniczenia złóż tanzanitu jest jednym z powodów dla których minerał ten może zyskać na znaczeniu oraz na wartości.

Ten kamień pozwala nie pracować do końca życia!

Jako ciekawostkę warto dodać, że nieco ponad rok temu pewien górnik z Tanzanii, wydobył dwa rekordowo duże tanzanity – jeden o wadze 9,2 kg a drugi o wadze 5,8 kg. Za swoje znalezisko zainkasował około 11 milionów złotych.

Historia tanzanitu

Jak już wcześniej wspominałam tanzanit został ujawniony stosunkowo niedawno.

Jeśli chodzi o samą osobę odkrywcy, są pewne rozbieżności – w zależności od źródeł. Pierwsza wersja utrzymuje, że pionierem był masajski wojownik. W przekazach słownych tych ludów istniały bowiem opowieści o intensywnie niebieskich kryształach, które zostały odnalezione po wielkich pożarach sawanny.

Drugi możliwy przebieg wydarzeń wskazuje jednak na Manuela de Souzę, hinduskiego krawca i poszukiwacza kamieni szlachetnych. W 1967 roku eksplorator natknął się na niebieskie klejnoty, które wyglądem przypominały szafiry, jednakże były od nich kruchsze. Poprosił o pomoc amerykańskiego geologa Johna Saula, który mieszkał wówczas w Kenii. Ten również miał problem ze zidentyfikowaniem znaleziska, więc wysłał próbki do kilku placówek, licząc na rychły przełom.

Pierwszym, któremu udało się poprawnie określić minerał, jako niebieską odmianę zoisytu był Ian McCloud. W tym samym roku klejnot został wpisany na listę kamieni szlachetnych.

W roku 1969 zawrotna kariera tego minerału nabrała tempa, kiedy to ówczesny prezes firmy jubilerskiej Tiffany & Co., Henry B. Platt postanowił wprowadzić nową błyskotkę na salony. Warto dodać, że to również on jest twórcą oficjalnej nazwy, którą posługujemy się po dziś dzień. To najbardziej znane przedsiębiorstwo biżuteryjne zapewniło sobie wyłączność na ten kamień szlachetny na następne 10 lat.

Tanzanit był skazany na sukces! Nowy, nieznany dotąd nikomu klejnot i szeroko zakrojona kampania reklamowa sprawiły, że tanzanit stał się biżuteryjnym przedmiotem pożądania. Sam slogan marketingowy „1000 razy rzadszy od diamentu”, również zagościł w umysłach ludzi. Był niekwestionowanym symbolem elegancji.

Niezwykłe właściwości tanzanitu

Sam tanzanit doczekał się swojego miejsca w katalogu kamieni urodzinowych i jest najlepszym prezentem dla osób, które przyszły na świat w grudniu. Ten niebieski klejnot jest idealny dla osób kreatywnych i poszukujących własnej drogi życiowej.

Łagodzi stres, pozwala na szybszą rekonwalescencję po chorobie oraz wspomaga układ immunologiczny.

Tanzanit jest też znakomitym kamieniem na pierścionek zaręczynowy, gdyż zwiastuje wspólne życie pełne pomyślności i harmonii.

Sławne osobistości, które pokochały tanzanit

Pierwszą sławną osobistością, która założyła biżuterię z nowo odkrytym klejnotem była sama Elizabeth Taylor. To dzięki niej minerał zyskał na popularności. W ostatnich kilku latach piękne błyskotki z tanzanitami mogliśmy podziwiać u Teri Hatcher, Angeliny Jolie, Beyonce oraz ikony stylu – księżnej Kate.

Jak nosić biżuterię z tanzanitem?

Z samego początku tanzanity występowały w towarzystwie białego złota oraz diamentów, dzięki czemu były postrzegane jako biżuteria z najwyższej półki.

Obecnie jednak z powodzeniem idą w parze z klasycznym żółtym oraz różowym złotem. Świetnie odnajdują się w otoczeniu srebra i wielobarwnych kryształów, tworząc niezwykłe kolaże.

Jeśli chodzi o modę to wspaniale współgrają z kreacjami w kolorze niebieskim, fioletowym, granatowym, szarym oraz turkusowym.

Tanzanit jest unikatowy pod każdym względem! Jest klejnotem iście dystyngowanym, kojącym, symbolizującym twórczość i natchnienie. W związku z tym, że jego występowanie w przyrodzie jest zawężone głównie do jednego obszaru, a złoża są praktycznie na wyczerpaniu, warto zawczasu wybrać sobie wyjątkową biżuterię z tanzanitem do swojej kolekcji.

Karolina Kamińska – Lipińska

Zdjęcia źródła: tanzaniteone.com, pixabay.com, apart.pl, kruk.pl, pexels.pl, savicki.pl