Fashion Week to najbardziej wyczekiwane wydarzenia w świecie mody. Przykuwają one uwagę nie tylko specjalistów z branży fashion, lecz także wielu innych miłośników stylu. Podczas największych Tygodni Mody prezentowane są niezwykłe kolekcje, najnowsze trendy i spektakularne pokazy. Wśród czołówki światowych stolic mody – niezmiennie króluje: Nowy Jork, Londyn, Paryż i Mediolan. To właśnie tam odbywają się Fashion Weeki z tak zwanej „Wielkiej Czwórki Mody”.

Największe światowe wydarzenia modowe – jesień 2022

Podczas Fashion Week prezentowane są nie tylko niezwykłe projekty i najnowsze trendy w modzie, lecz także świeża strategia  i prezentacja najnowszych kolekcji. To także raj dla poszukiwaczy inspiracji, które można zastosować w wielu dziedzinach życia. Wejście na tego typu wydarzenia możliwe jest tylko z odpowiednią przepustką. Podczas wielkich pokazów można spotkać m.in. największe gwiazdy. 

New York Fashion Week: 9-14 września 2022

Nowojorski Fashion Week otwiera cały cykl światowych Tygodni Mody.

Jest to pierwsze miasto z tak zwanej „Wielkiej Czwórki”, w którym odbywają się Tygodnie Modowe. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w 1943 roku; zorganizowane zostało przez Eleanor Lambert, która była dyrektorem prasowym New York Dress Institute.

Nowojorski Tydzień Mody przeszedł wiele zmian, a ich liderem był Tom Ford. Za jego sprawą powstał Amerykański Kalendarz Mody, który miał zastąpić tradycyjny harmonogram pokazów. Rearanżacja sprawiła, że pokazy mogły odbywać się w różnych sceneriach, miejscach i o dowolnym czasie. Jest to wyraz swoistej wolności, która zapewniona jest projektantom, dzięki temu niektóre z pokazów tworzone są na miarę wielkich wydarzeń przepełnionych swoistą sztuką. Pomimo wolnej formy wydarzenia, New York Fashion Week wciąż tworzy plan z oficjalnymi pokazami.

London Fashion Week: 16-20 września 2022

Pierwszy londyński Fashion Week został zorganizowany przez British Fashion Council (BFC) i odbył się w październiku 1983 roku. Przyjmuje się, że podczas London Fashion Week bierze udział ponad 5 000 dziennikarzy i kupców. Gościem tego wydarzenia była nawet sama Królowa Elżbieta II. Oficjalna strona internetowa wydarzenia zaprezentowała już zapowiedź najbliższego wrześniowego Tygodnia Mody w Londynie. Podczas eventu zobaczymy takie marki czy projektantów jak Molly Goddard, David Koma czy Simone Rocha.

Zobacz także: Pogrzeb księcia Filipa. Księżna Kate założyła wyjątkową biżuterię

Milan Fashion Week: 20-26 września 2022

Mediolański Fashion Week po raz pierwszy został zorganizowany w 1958 roku, a wszystko za sprawą Camera Nazionale della Moda Italian, czyli w dokładnym tłumaczeniu Krajowej Izby Mody Włoskiej. Kluczowym zadaniem Izby jest wspieranie rozwoju branży fashion we Włoszech. Mediolan słynie z sensacji. Nic dziwnego więc, że wielkie domy mody często decydują się na odważne pokazy i jeszcze huczniejsze after party. Na tegorocznym Tygodniu Mody nie zabraknie światowych marek – Dolce & Gabbana, Emporio Armani, Prada, Fendi, Max Mara, Gucci czy Versace.

Czytaj także: Como Milano: zegarki dla prawdziwych fashionistek. Jesteś jedną z nich?

Paris Fashion Week: 26 września – 4 października 2022

Historia paryskiego tygodnia mody sięga XIX wieku, gdy jedna ze znanych projektantek Jeanne Paquin po raz pierwszy zaprezentowała swoją kolekcję szerszej publiczności. Za oficjalny początek tego wydarzenia uznaje się 1973 rok. Paris Fashion Week został zorganizowany przez Fédération Française de la Couture. Całemu wydarzeniu towarzyszył nietuzinkowy cel – zbiórka pieniędzy na remont Pałacu Wersalskiego.

Paryski Tydzień Mody kończy cykl czterech najbardziej kluczowych Fashion Weeków. Można śmiało powiedzieć, że jest to wisienka na „modowym” torcie. W jesiennych paryskich pokazach zobaczymy projekty takich marek jak np. Chloé, Chanel, Louis Vuitton, Balenciaga czy Dior.

Julia Jarosz

Ten artykuł również może Cię zainteresować. Czytaj dalej: 3 kobiety, które wstrząsnęły światem mody