Śmierć Królowej Elżbiety II poruszyła cały świat. Jej Wysokość była najdłużej panująca monarchinią Wielkiej Brytanii, poza tym była też matką, babcią, miłośniczką zwierząt, niejednokrotnie wskazywano na nią jako ikonę mody Wielkiej Brytanii. Jaki był styl Królowej Elżbiety II oraz jaki był jej wpływ na branżę modową?

Styl Królowej Elżbiety II

Styl Królowej Elżbiety II wyróżniał się, jej garderobę cechowała pełna gama kolorów takich jak:

  • fiolet,
  • fuksja,
  • pomarańcz
  • czerwień.

Królowa była także wielką miłośniczką damskich surdutów, sukienek i pięknie dopasowanych kapeluszy

Jej odzienie często zdobiła biżuteria z pereł, a całość uzupełnia klasyczna, mała torebka. Na stopach Królowa zawsze nosiła buty na kwadratowym obcasie, w dodatku wykonane ręcznie. Miały one gwarantować przede wszystkim wygodę. Co ciekawe, Monarchini często pokazywała się z przezroczystym parasolem, którego wykończenie było dopasowane kolorystycznie do stylizacji. Ten akcent był nawiązaniem do brytyjskiej pogody, która często bywa kapryśna. Jednak Królowa zawsze była na nią gotowa.

Królowa Elżbieta II nie od zawsze była miłośniczką kolorów. W młodości wybierała raczej klasyczne połączenia kolorystyczne i tradycyjne kroje. Analizując zdjęcia archiwalne z 70-lat jej panowania można zauważyć, że szczególnie bliskie Elżbiecie II były trendy długoletnie, czyli trendy tzw. dziesięcioleci. Mimo to, Królowa Elżbieta II raczej nie przywiązywała uwagi do tego co jest modne, miała własne upodobania modowe. O jej stylu nie mówiło się „modny”, lecz „kultowy”.

Lata 80. były czasem przełomowym, bowiem ten okres uznaje się za czasy „power dressing”, czyli ubrań mocy. Po czasie sformułowanie power dressing zyskało także przydomek Queen, co zostało nieodwracalnie połączone z kolorowym stylem Królowej. Elżbieta II wiedziała jednak, że ubiór to nie tylko kilka elementów garderoby, ubiór ma wielką moc i można wyrażać nim swoje zdanie.

Uważa się, że Królowa II kolorami często podkreślała znaczenie różnych kwestii.

Styliści Królowej Elżbiety II

Królowa sama mówiła o sobie: „gdybym nosiła beż, nikt nie wiedziałby o moim istnieniu”. Uwielbiała się wyróżniać i bawić kolorami, a wokół siebie miała swoich ulubionych projektantów i krawców. Królowa od zawsze starała się wybierać lokalnych twórców, szczególnie w kwestiach modowych.

Wiele osób zastanawiało się, kto stylizował Elżbietę II. Jej pierwszym krawcem i projektantem był Norman Hartnell, to on stworzył dla niej dwie najważniejsze suknie w życiu – ślubną oraz tę, którą włożyła podczas swojej koronacji. Jednak w kwestii stylu Elżbiety najwięcej zasług przypisuje się Angelii Kelly, to ona bowiem zajmowała się garderobą Królowej przez ostatnie 24 lata.

Tkaniny, z których wykonywano ubrania dla Królowej były przetestowane pod kątem ograniczonego szeleszczenia i zapobiegania zagnieceniom. Niekiedy były dociążone na dole, aby zapobiec podwiewom końcówek ubrań. Stroje Królowej zawierały wyciągane podkładki pod pachami, które miały zapobiec pojawieniu się plan potu na ubraniu. W przypadku podróży zagranicznych stroje Królowej były zaprojektowane tak, aby subtelnie uzupełniały zwyczaje i kulturę odwiedzanego kraju. Jednym słowem, nic w szafie Królowej Elżbiety nie było przypadkowe.

Wpływ Królowej Elżbiety II na świat mody

Królowa Elżbieta na jednym z Fashion Weeków siedziała w pierwszym rzędzie wraz z Anną Wintour. Jednak nie było to wydarzenie, w którym Królowa brała udział ze względu na modę, Elżbieta przede wszystkim pragnęła się dobrze bawić.

Królowa nie była wyznawczynią wielkich trendów, a raczej realizowała swój własny styl.

Mimo to wyznaczyła w modzie kilka kierunków, za którymi z wielką chęcią podążali Brytyjczycy a także reszta świata. Królowa zrezygnowała z naturalnych futer, co stało się inspiracją dla innych ludzi. Poza tym obaliła schemat królewskiego stylu, który dotychczas był stateczny i elegancki. Elżbieta II promowała także lokalne i krajowe rzemiosło oraz sztukę.

W świecie mody niezwykle ważną nagrodą stała się – Queen Elizabeth II Award for British Design – jest to wyjątkowe wyróżnienie, które zostało zainicjowane w geście uznania dla brytyjskich projektantów i twórców w branży modowej. Nagroda ta jest podkreśleniem tego, jak ważną rolę odgrywa branża modowa w społeczeństwie i dyplomacji. Ten tytuł stał się symbolem działalności Elżbiety II w świecie mody, a także krokiem w kierunku docenienia młodych projektantów i designerów.

Julia Jarosz

*zdjęcia: źródło: Bettmann/Getty Images, nporeports, goodhousekeeping, time.com

Ten artykuł również może Cię zainteresować. Czytaj dalej: Pogrzeb księcia Filipa. Księżna Kate założyła wyjątkową biżuterię