Znana szwajcarska marka Adriatica dodała do swojego portfolio nowy zegarek z popularnej damskiej kolekcji Moonphase. Tym razem jest to model na złotej bransolecie typu mesh, ze złotą kopertą, rozbudowanym datownikiem oraz wskazaniem faz Księżyca.

Oto jeden z najnowszych modeli w ofercie marki Adriatica o referencji A3732.1187QF.

Zobaczmy co proponuje ten stylowy i funkcjonalny zegarek.

Zegarki Adriatica – krótka historia długiej drogi do sukcesu

Na wstępie warto chociaż pokrótce przybliżyć historię marki Adriatica. Nie każda marka może się bowiem poszczycić rodowodem sięgającym 1852 roku. Swoją nazwę Adriatica otrzymała na cześć Adrii, starożytnego miasta etruskiego, które leży w północnych Włoszech.

Historia marki Adriatica ściśle powiązana jest ze Swiss Watch Company. To właśnie ta firma jest przodkiem marki, która rozpoczęła produkcję zegarków Adriatica w 1931 roku, o czym informację znajdziemy także w logo marki: „Adriatica. Swiss Made Watches since 1931”.

Początkowo były to dwie firmy – Adria i Adriatica, które połączyły się dopiero w 1962 roku. Właśnie w tym kluczowym dla marki 1962 roku firma przeniosła się do Biel i Bazylei. Dwie siostrzane marki połączyły siły i zaczęły odnosić spektakularne sukcesy. Minimalistyczne modele bardzo przypadły do gustu Skandynawom, zegarki szczególnie popularne były w Finlandii.

A jak wygląda relacja marki Adriatica i z naszym krajem?

Otóż zegarki te do Polski trafiły w 1990 roku po upadku systemu komunistycznego i otwarciu granic. Za co Polacy pokochali zegarki marki Adriatica? Szwajcarskie pochodzenie, znak „swiss made”, renoma i rozpoznawalność marki oraz przystępne ceny to ich znaki szczególne. I to od wielu lat.

Gdzie aktualnie produkowane są zegarki Adriatica?

Od 2010 roku zegarki tej firmy wytwarzane są w fabryce w południowej Szwajcarii, w regionie Ticino, w miejscowości Camorino. Warto także wspomnieć, że od 2006 r. Adriatica jest członkiem organizacji zrzeszającej szwajcarski przemysł zegarkowy – The Federation od the Swiss Watch Industry.

Adriatica jest więc firmą typowo zegarmistrzowską, produkuje tylko i wyłącznie zegarki.

W odróżnieniu od wielu innych światowych marek należących do segmentu „fashion”, które wytwarzają przede wszystkim modę i przy okazji akcesoria, w tym zegarki. Znak umieszczony na zegarkach Adriatica – „swiss made” – jest więc synonimem szwajcarskiej jakości, najwyższej precyzji i niezawodności, jakich użytkownicy oczekują od czasomierzy.

Adriatica to jakość połączona z elegancją i ciekawym designem.

Adriatica Moonphase – stylowy, damski zegarek z praktycznymi funkcjami na co dzień

Do naszej redakcji w celu wykonania recenzji trafił jeden z najnowszych modeli tego szwajcarskiego producenta. To wspomniana na wstępie damska nowość – zegarek Adriatica o referencji A3732.1187QF.

Jest to damski zegarek balansujący na granicy sportu i elegancji, z praktycznymi funkcjami przydatnymi na co dzień.

Co jeszcze oferuje? Ile kosztuje? I jakie wrażenie wywarł na mnie osobiście?

Sprawdźmy.

Wszystko zaczyna się od… pudełka

Zacznę od tego, że zegarek dotarł do mnie bardzo ładnie zapakowany.

Specjalnie dedykowane pudełko na które dodatkowo nałożono karton, całość z logo marki – rzadko się zdarza, żeby już samo opakowanie wywarło na mnie tak duże wrażenie.

Dbałość o szczegóły na najwyższym poziomie.

Zdjęłam karton, powoli otworzyłam pudełko i… niczym podczas zaręczyn powiedziałam: „TAK!”. Radość była naprawdę spora, bo zegarek od razu przypadł mi do gustu. Zdecydował o tym atrakcyjny wygląd, przyciągająca oko tarcza i chwytający za serce design. A najbardziej spodobały mi się praktyczne wskazania na tarczy, ale o tym za chwilę.

Tarcza. Prywatne niebo z Księżycem na nadgarstku

Najbardziej jednak w zegarku spodobała mi się tarcza, to właśnie ona w wielu modelach stanowi przecież „clou” danego projektu. I tak jest tu.

Tarcza zegarka Adriatica Moonphase o referencji A3732.1187QF jest w kolorze ciemno szarym, co w zestawieniu ze złotymi wskazówkami i indeksami punktowymi wygląda modnie i elegancko. Szarość i klasyczne, żółte złoto powłoki jaką pokryta jest koperta i bransoleta, jak żadne inne kolory, są hitem w modzie, pasują i na co dzień, i na wieczór.

Szlif słoneczny zastosowany w tym modelu sprawia, że tarcza w słońcu pięknie lśni.

Wskazówki zaprojektowane w stylu dauphine są na tle tarczy bardzo dobrze widoczne. Mają wydłużoną, trójkątną formę w wariancie stożkowym. Ze względu na trójwymiarowy krój i polerowane wykończenie, wskazówki są eleganckie, wyrafinowane, a jednocześnie proste w formie. Wskazówki to dopiero zapowiedź „zegarkowej uczty”.

Tarcza jest czytelna, więc odczyt czasu jest szybki i intuicyjny.

Indeks godziny 12 to cyfra rzymska XII, prostopadle do niej indeks godziny 6.00 to cyfra rzymska VI. Pozostałe oznaczenia godzin to małe, nakładane, złote indeksy w kształcie kółeczek. Pod cyfrą rzymską XII projektanci umieścili logo i nazwę marki: „Adriatica”. Spoglądając na logo widzimy starannie wykaligrafowane litery, szczególnie precyzyjnie jest pierwsza literka „A”. Kojarzy mi się ona z zawieszką do łańcuszka, pierwszą literą imienia, jaką można kupić w wielu salonach jubilerskich.

Cyfrę rzymską VI rozdziela znak „swiss made”. To potwierdzenie tego, że zegarek został wyprodukowany w Szwajcarii. Gwarancja jakości. Warto to podkreślić, bo wielu producentów zegarków fashion nie może poszczycić ani wieloletnią tradycją zegarmistrzowską ani produkcją w Szwajcarii.

Na tarczy widzimy 3 subtarcze. Na godzinie 9 to datownik wskazujący dzień tygodnia w jęz. angielskim (Monday, Tuesday, Wednesday…). Na godzinie 3.00 to datownik wskazujący dzień miesiąca. Natomiast na godzinie 6 mała subtarcza wskazuje fazy Księżyca.

Wskazanie faz Księżyca

Warto zatrzymać się tutaj na krótką chwilkę. Wskazanie faz Księżyca w zegarkach ma funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Ale warto pamiętać, że poszczególne fazy (nów, pierwsza kwadra, pełnia, ostatnia kwadra) mają przecież także duży wpływ na funkcjonowanie ludzi i zwierząt.

Cykl księżycowy trwa dokładnie 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 2,8 sekundy, a potem rozpoczyna się od nowa. Oczywiście, poszczególne fazy Księżyca można sprawdzić w kalendarzu, ale znacznie łatwiej sprawdzić to na zegarku, który mamy na nadgarstku. Adriatica to umożliwia.

Zegarek z fazami Księżyca to prywatne niebo na nadgarstku. Ten mały skrawek nieba dodaje zegarkowi uroku i niebanalnego wyglądu.

Warto podkreślić, że wielu producentów zegarków ma tę funkcję dodatkową (np. Zeppelin, Carl von Zeyten), ale modele te są dość kosztowne. A recenzowana Adriatica Moonphase jest przystępna cenowo, ale o cenie na końcu recenzji.

Kończąc opis tarczy, można to podsumować jednym zdaniem: tarcza jest przede wszystkim atrakcyjna wizualnie, ma praktyczne wskazania przydatne na co dzień, jednocześnie całość jest ułożona w sposób harmonijny. Wszystko chodzi jak w przysłowiowym „szwajcarskim zegarku”.

Opisaną tarczę chroni szkło mineralne. Jest to popularne i najczęściej stosowane rozwiązanie w segmencie cenowym do 1 000 złotych.

Koperta. Kolor żółtego złota i rozmiar skrojony na miarę

Koperta ma średnicę 38 mm i grubość 8 mm – są to parametry, które mnie osobiście bardzo odpowiadają. Zegarek otulił mój nadgarstek od razu po wyjęciu z pudełka i został tam na dobre dwa tygodnie.

Wspomniane 38 mm średnicy koperty to rozmiar skrojony na miarę wielu damskich nadgarstków. Z pewnością nie jest to filigranowa propozycja, ale też nie przesadnie duża. Taka właśnie w sam raz.

Budulcem koperty jest stal szlachetna, pozłacana metodą PVD, dzięki czemu ma lśniący kolor żółtego złota. Kształt koperty to tradycyjny okrąg. Koperta nie posiada tradycyjnych uszu. Bransoleta typu mesh jest niejako „wbudowana” w kopertę. Boczne powierzchnie koperty są polerowane. Całość ma elegancki charakter, który mi osobiście przypadł do gustu. W tym modelu każdy detal ma znaczenie.

Miłym akcentem jest logowana koronka. Ten detal to kolejne potwierdzenie szwajcarskiej jakości. Wygrawerowano na niej małą literkę „A”.

Bransoleta typu mesh. I na co dzień i na wieczór

Skoro o detalach mowa, to warto także podkreślić, że oprócz logowanej koronki, logowane jest także zapięcie bransolety.

Mała klamerka jest klasyczna, stalowa. Na klamerce, w prostokącie, wygrawerowano pierwszą literkę nazwy marki „A”. Wielu przyszłym użytkowniczkom z pewnością to nie umknie uwadze. Za każdym razem, gdy zapina się zegarek do nadgarstka można to zauważyć.

Rodzaj mocowania do nadgarstka w tym modelu to bransoleta typu mesh. Jest to misternie utkana, metalowa plecionka, przypominająca siatkę. Mesh to rozsądny kompromis między paskiem wykonanym ze skóry a bransoletą z pełnych ogniw. Pasuje i na co dzień i na wieczór.
Bransoleta typu mesh jest w kolorze klasycznego, żółtego złota.

Całość wygląda trochę sportowo, ale bardziej elegancko i… lekko zarazem. Trzymając zegarek w dłoni lekkość zaskakuje. Jego waga to 57 g.

Wodoszczelność

W segmencie cenowym do 1000 zł najczęściej występującą klasą wodoszczelności jest ta podstawowa. Ten model również właśnie taką posiada, wynosi ona 30 m. Ten poziom ochroni zegarek podczas mycia rąk, czy podczas niespodziewanego wiosennego deszczu, ale pływać czy kąpać się czy nurkować z tym modelem zdecydowanie nie zalecamy.

Dekiel zegarka i mechanizm

Adriatica Moonphase o referencji A3732.1187QF to przykład zegarka, gdzie liczy się nie tylko designerski wygląd, ale i szwajcarska jakość.

Zastosowany mechanizm kwarcowy „swiss made” to gwarancja precyzji i niezawodności.

Zawsze będziesz na czas.

Dekiel jest pełny i stalowy. Jego centralna część to miejsce, gdzie projektanci umieścili wszystkie podstawowe informacje o zegarku. W centrum jest nazwa marki, pod nią numer referencyjny. W okręgu – informacja o zastosowanym materiale (stainless steel), o zastosowanym szkle mineralnym (mineral glass), o klasie wodoszczelności (3 ATM), oraz co najważniejsze – znak „swiss made”.

Damski zegarek Adriatica Moonphase (nr. ref. A3732.1187QF) – podsumowanie, wrażenia z testów, cena i cena

Wydawać by się mogło, że zegarek z etykietą „swiss made” będzie kosztował co najmniej kwotę czterocyfrową. I rzeczywiście, w wielu szwajcarskich, prestiżowych markach tak jest. Ale nie w marce Adriatica.

Recenzowany model Adriatica o referencji A3732.1187QF kosztuje… 690 zł, co wydaje się być przystępną propozycją cenową. W pakiecie otrzymujemy: stylowy zegarek z praktycznymi funkcjami, dedykowane pudełko, szwajcarską jakość, a radość z jego posiadania i noszenia – gratis.

Zegarek świetnie sprawdzi się i na co dzień, i na wieczór. Odpowiedni będzie dla kobiet, które chcą mieć jeden dodatek, ale stylowy, z praktycznymi funkcjami, przydatnymi na co dzień. Jest elegancki i praktyczny jednocześnie. A nie zawsze w modzie się udaje połączyć oba te elementy.

Przyjmij go ciepło, traktuj łaskawie, a będzie Ci wiernie służył przez lata.

Agata Molka

Zegarek damski Adriatica nr. ref. A3732.1187QF – specyfikacja techniczna:

Marka: Adriatica
Numer referencyjny: A3732.1187QF
Rodzaj: damski
Styl: fashion

MECHANIZM
Mechanizm: mechanizm kwarcowy Ronda 706 Swiss Made

TARCZA
Kolor tarczy: szary, złoty
Funkcje na tarczy: dzień tygodnia, dzień miesiąca, fazy Księżyca

KOPERTA
Kolor koperty: żółte złoto
Materiał koperty: stal szlachetna
Kształt koperty: okrągły
Szerokość koperty: 38 mm
Grubość koperty: 8 mm

SZKŁO
Rodzaj szkła: mineralne

BRANSOLETA TYPU MESH
Kolor bransolety: żółte złoto
Materiał bransolety: stal szlachetna (316L)
Rodzaj zapięcia bransolety: zapięcie klamerkowe

WODOSZCZELNOŚĆ
Wodoszczelność: 30 m
Waga: 57 g
Gwarancja: 2 lata
Cena: 690 zł