Jego dzieła pozbawione są grama nudy i przewidywalności. Philipp Plein to projektant niemieckiego pochodzenia, który swoją karierę zaczynał od tworzenia mebli. Obecnie znany jest na całym świecie, a to wszystko za sprawą niezwykłych spektakli prezentowanych podczas Fashion Weeków. Pokazy Philippa Pleina zapierają dech w piersiach, a prezentowane ubrania stronią od minimalizmu.

Philipp Plein – historia marki 

Philipp Plein urodził się w lutym 1978 roku w Monachium. Zanim zaczął karierę w branży modowej studiował prawo. Przez pewien czas projektował luksusowe legowiska dla psów. W 1998 roku założył firmę o nazwie „Philipp Plein International Group”. W 2019 roku jego nazwisko pojawiało się na liście szwajcarskiego magazynu biznesowego najbogatszych ludzi w Szwajcarii – Die 300 Reichsten.

Zaskakujące początki

Kariera Philippa Pleina zaczęła się od wspomnianego już projektowania mebli.

Początkowo projektował jedynie dla najbliższych – przyjaciół i rodziny. Jednak szybko wzbudził zainteresowanie innych. Właśnie wtedy założył markę meblową korzystając z majątku, który otrzymał po swoim dziadku. Było to wówczas 20 000 marek. Z resztek materiałów pozostałych po produkcji mebli i dodatków stworzył torby i akcesoria.

Kilka lat później (w 2003 roku) podczas targów mody i designu sprzedał swoje akcesoria modowe i zarobił ponad 100 000 euro w jeden dzień (!). Rok później, czyli w 2004 r. nastąpił wielki rozkwit Philippa Pleina w branży fashion. Prawie dwa lata później powstała linia akcesoriów sygnowana imieniem i nazwiskiem projektanta, a w 2008 roku powstała kolekcja Philipp Plein couture.

Trupia czaszka – gotowy przepis na sukces! 

Skąd tak spektakularny sukces? Ubrania Philippa zaskakują, oczywiście nie tylko ceną. Poza gronem wielbicieli Philippe Plein ma też swoich wielkich przeciwników, którzy bez ogródek krytykują jego sposób ujmowania mody.

Znakiem rozpoznawalnym marki Philipp Plein jest przede wszystkim symbol trupiej czaszki. Pokazy mody warte są miliony i mówi się o nich wielkie show. Dlaczego? Modowe spektakle Philippa Pleina zaprojektowane przez Etienne’a Russo bogate są w kontrowersyjne i wielowymiarowe atrakcje, takie jak monster trucki, wybuchy, kolejki górskie, pokazy z oddziałami wojskowymi czy nawet mecze w klatkach. Jego show często są pełne kontrowersji, jednak z pewnością nie można zarzucić im braku oryginalności.

Pokazy mody (często warte miliony euro) marki Philipp Plein są organizowane również w zaskakujących sceneriach – takich jak baseny czy kościoły. Mówi się nawet, że jeden z nich odbył się w domu publicznym. Jednak to najczęściej wspominane show, miało miejsce w kościele wypełnionym po brzegi białymi różami, a całość spektaklu prowadził DJ.

Kochają go gwiazdy

Philippa Pleina uwielbia świat show-biznesu i zdaje się, że on też od niego nie stroni. Celebryci z chęcią biorą udział w jego zaskakujących pokazach. Współpracowały z nim największe gwiazdy światowego formatu – Snoop Dogg, Rita Ora, Naomi Campbell, czy Grace Jones. Pokazy Philippa Pleina zawsze są wypełnione po brzegi, a wśród nich nie brakuje kolejnych znanych postaci – Madonny, a nawet Kylie Jenner. Oczywiście gwiazdy te, jak i inne, np. Chris Brown czy Bella Hadid, bardzo chętnie wybierają projekty Philippa Pleina i godnie je na sobie prezentują.

Sukces przez duże S

Kontrowersje i komentarze wokół tego projektanta z pewnością nie mogą odebrać mu jednego zasłużonych nagród.

Philipp Plein na swoim koncie ma spore sukcesy (rzecz jasna, nie tylko te sprzedażowe). Plein zdobył wiele nagród, w tym – GQ Awards National Brand of the Year, New Faces Award w kategorii Fashion, a także GQ Germany Man of the Year Award oraz GQ British Man of the Year.

Jednak jego największym sukcesem jest ogrom fanów i wielbicieli nonkonformistycznych projektów. Philipp Plein zdobył popularność na całym świecie. Pierwszy ze sklepów powstał w Monte Carlo, kolejny w Mediolanie. Obecnie marka Philipp Plein ma ponad 100 butików na całym świecie, z czego większość znajduje się w Chinach.

Otwarcie butiku Philipp Plein w Warszawie

Ciekawostka na koniec.

Pierwszy w Polsce Philippa Pleina jest już otwarty! Flagowy punkt znajduje się w zabytkowej kamienicy na Placu Trzech Krzyży 3 w Warszawie. Na 200 m2 sklepu znajdziemy kolekcje dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Luksusowe projekty to gratka dla fanów wielkiej mody. Na początku czerwca br. odbył się event na którym Philippe Plein pojawił się osobiście. 

Julia Jarosz

*zdjęcia: źródła: beyond the magazine, WWD, Philipp Plein/ YouTube, British GQ, Vogue