Kto zrozumie kobietę lepiej jak inna kobieta? No właśnie!

Śledząc życiorysy znanych projektantów i projektantek, trzeba przyznać, że to właśnie przedstawicielki płci pięknej zrewolucjonizowały świat mody. Czy wyobrażacie sobie współczesne stylizacje bez małej czarnej i garsonek? Tutaj należy się ukłon w stronę Coco Chanel, która uważała, że ubiór musi być zarówno ładny, jak i wygodny. A może jesteś fanką punkowej mody, kontrowersyjnych t-shirtów czy butów na ekstremalnie wysokim koturnie? Tu chylimy czoła przed Vivienne Westwood, która wykazała się odwagą w tworzeniu nowych nurtów w modzie.

Sami widzicie – bez nich nasze szafy wyglądałby zupełnie inaczej!

Coco Chanel – moda przemija, styl pozostaje

Coco Chanel, czyli Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskiej miejscowości Saumur. Szycia uczyła się od zakonnic, do których trafiła wraz z siostrą po śmierci matki. Mademoiselle, bo tak ją również nazwano, była niezależną kobietą. Nigdy nie wyszła za mąż, a cały swój czas poświęcała pracy, którą wprost uwielbiała. Swój ogromny zapał umiała przekuć w sukces.

źródło: https://24smi.or/en/celebrity/47961-coco-chanel.html

Pierwszy sklep z kapeluszami otworzyła w Paryżu w 1913 roku i od samego początku cieszył się on powodzeniem. Do tworzonych przez nią nakryć głowy, wkrótce dołączyły sukienki z miękkiego dżerseju. Była to na owe czasy nowość, gdyż do tej pory materiał ten był przeznaczony głównie do szycia bielizny. Jak mawiała: „Luksus musi być wygodny, w przeciwnym razie to żaden luksus” i w sumie całe życie trzymała się tej zasady. Dzięki temu zdobyła ogromną popularność wśród kobiet zmęczonych gorsetami i ciężkimi kapeluszami.

Źródło: http://blackdresses.pl/2016/01/19/ikony-stylu-coco-chanel/

Chanel z czasem otwierała kolejne butiki. Wymarzyła sobie stworzenie własnej linii perfum, która będzie odzwierciedlać jej styl – luksusowy i nowoczesny. Kultowa kompozycja składa się z ponad 80 składników, z czego głównymi nutami są jaśmin, róża stulistna i olejek sandałowy. Chanel No 5 są dostępne w sprzedaży od 1922 roku i nadal cieszą się ogromną popularnością. Prywatnie Wam powiem, że moja ukochana Babcia uznawała je za jedyny właściwy i ponadczasowy zapach dla kobiety.

Źródło: http://vuil.co/n-5-de-chanel/le-n-5-de-chanel-l-39-histoire-d-39-un-parfum-journal-du-actualit-du-luxe.html

W 1926 roku swój debiut na wybiegu miała nieśmiertelna „mała czarna”, wygodna i uniwersalna, powściągliwa, w długości nieco za kolano (Mademoiselle nie lubiła odsłaniać kolan, uważając je za niezbyt atrakcyjne) i…. szybko podbiła serca kobiet. Po dziś dzień jest to pozycja, która powinna się znaleźć w każdej kobiecej szafie, stanowiąc podstawę zarówno stylizacji wieczorowej, jak i biznesowej.

Źródło: http://stylishlook.pl/dlaczego-kupujemy-wciaz-te-same-produkty/mala-czarna/

Z ciekawostek warto również dodać, że Chanel była również pierwszą projektantką, która sama nosiła i projektowała spodnie, które dzięki niej zostały spopularyzowane na szerszą skalę.

Po wojnie Coco wróciła z zupełnie nowym i świeżym pomysłem dwuczęściowego kostiumu, składającego się z miękkiego, dopasowanego żakietu i spódnicy o długości za kolano. Garsonka w 1955 roku była prawdziwą rewolucją – wygodnym i zarówno eleganckim kostiumem dla kobiety pracującej. Kolejną ikoną od Chanel, o której nie sposób zapomnieć, jest czarna, średniej wielkości pikowana torebka na łańcuszku – model 2.55. I tutaj też pojawia się kolejny przełom – uwolnienie rąk kobiet z uchwytów od torebek. Dzięki niepozornemu łańcuszkowi mamy pełną swobodę ruchów i pewność, że torebki nie zgubimy!

Podsumowując styl Coco, można zawrzeć go w trzech kluczowych zagadnieniach: wygoda, prostota i dobrze skrojone, dopasowujące się do sylwetki fasony.

Vivienne Westwood – królowa ekstrawagancji

Niezwykle barwną i bardziej już współczesną postacią jest niewątpliwie Vivienne Westwood, angielska projektantka, która przyszła na świat w 8 kwietnia 1941 roku.

Źródło: www.viviennewestwood.com/en/

To ona wprowadziła do świata mody anarchię i punk. Skórzane kurtki, buty na ekstremalnie wysokim koturnie, ćwieki, agrafki czy podarte jeansy, szkocka krata i bardzo ekstrawaganckie T – shirty z nadrukiem – to był jej znak rozpoznawczy. Styl ten miał swoje korzenie w jej długoletnim związku z przyszłym promotorem rocka i managerem Sex Pistols. To właśnie z nim w 1971 roku założyła sklep „Let It Rock” w Londynie przy 430 King`s Road. Wierzyła, że szyjąc wywrotowe ubrania – może pomóc przeciwstawić się ówczesnemu establishmentowi.

Często powiadała, że ubranie może dodać pewności siebie.

Obecne kolekcje nadal potrafią szokować, są kolorowe i wzorzyste. Z drugiej jednak strony, należy podkreślić, że projektuje ona również niezwykle wyrafinowaną modę ślubną z najwyższej półki. Co ciekawe, to właśnie suknia ślubna jej autorstwa wystąpiła w filmie „Seks w wielkim mieście” z 2009 roku (to ta część, w której Carrie Bradshaw, pieczołowicie planuje ślub marzeń z Mr. Bigiem).

Źródło: www.viviennewestwood.com/en/

Prywatnie Vivienne Westwood jest zaangażowana w ruchy proekologiczne i sama chętniej korzysta z roweru niż z samochodu. Często podkreśla dewizę: „Kupuj mniej, dobrze wybieraj i na dłużej” („Buy less, choose well, make it last”), wskazując, żeby nie kierować się w życiu konsumpcjonizmem.

Miuccia Prada i Miu Miu – prostota i szyk

W wielkiej trójce najbardziej wpływowych kobiet w świecie mody, nie sposób zapomnieć o Miuccii Pradzie.

Urodziła się 10 maja 1949 roku w Mediolanie. Z początku nie wiązała przyszłości z rodzinną firmą. Zdobyła wykształcenie wyższe – doktora nauk politycznych i z tego powodu jest nazywana „intelektualistką w świecie mody”. Dopiero po śmieci dziadka Mario Prady, za namową najbliższych, przejęła stworzony przez niego dom mody. W sposób niecodzienny stara się łączyć różne materiały, wzory i kolory. Daleko jej do blichtru czerwonego dywanu, rzadko udziela wywiadów.

Źródło: www.nytimes.com

Ubrania i akcesoria przez nią projektowane są stonowane i niewyzywające. Projektantka nie lubi szokować. Miuccia Prada często podkreśla, że ubrania „przede wszystkim odpowiadają potrzebie określania własnej osobowości”. Uważa, że dobrej jakości moda, powinna być dostępna dla szerszego grona odbiorców, dlatego w latach 90-tych stworzyła autorską linię odzieżową – Miu Miu. Jest to marka, która powstała z myślą o kobietach, które cenią sobie styl, szyk i dziewczęcy urok za bardziej rozsądne kwoty.

Kobiety odegrały ogromną rolę w kształtowaniu obecnego świata mody. Za prawdziwą rewolucjonistkę należy uznać Coco Chanel, która to wprowadziła na salony kobiece spodnie i wygodne sukienki z miękkich materiałów. Dzięki czemu obciskające gorsety poszły w niepamięć! Uff… Vivienne Westwood pokazała nam buntowniczy świat punku, natomiast Miuccia Prada upowszechnia wysokiej jakości modę dla szerszej publiczności. Chylę czoła Drogie Panie!

Karolina
Redakcja Zegarki i Moda

Czytaj dalej: Coco Chanel – ikona paryskiej mody

Baner