Mamy lato, cieszymy się słońcem, długimi dniami, zasłużonym odpoczynkiem i … nabieramy sił na kolejne miesiące. Czy można zatrzymać ten wigor i entuzjazm na dłużej? Można! Poznajcie pozytywną energię biżuterii z cytrynem w roli głównej.

Jak wygląda i skąd pochodzi cytryn? Jakie przypisuje się mu znaczenie? Jak stylizować ten drogocenny kamień i czy został on doceniony przez sławne osobistości? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym tekście.

Czym jest cytryn?

Cytryn jest rzadko występującym kamieniem szlachetnym.

Z chemicznego punktu widzenia jest dwutlenkiem krzemu, czyli potocznie mówiąc odmianą kwarcu. Charakteryzuje się dość znaczną kruchością. Sama nawa pochodzi oczywiście od koloru citrin, co oznacza po prostu żółty. Aby być precyzyjnym, warto podkreślić, że barwa oscyluje w gamie od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej.

Cytryn zawdzięcza ją obecności niewielkich ilości wodorotlenku żelaza. Sam z siebie jest przezroczysty.

Gdzie występuje cytryn?

Ten kamień szlachetny ujawnia się między innymi w skałach magmowych i osadach rzecznych.

Miejscem pochodzenia okazów o wartości jubilerskiej jest głównie Brazylia. Sporymi złożami może się poszczycić również Rosja, Madagaskar, Meksyk i Kanada. Co ciekawe w polskich Sudetach, jako jedynym miejscu w kraju, również można je spotkać.

W związku z ograniczonym występowaniem, wytwarzany bywa syntetycznie w procesie podgrzewania do bardzo wysokiej temperatury ametystu bądź kwarcu dymnego. W ten sposób wykonane wyroby jubilerskie zyskują delikatne zabarwienie czerwone, podczas gdy naturalne okazy są bladożółte. Zwróćcie na to uwagę podczas zakupów.

Znaczenie cytrynu i jego właściwości lecznicze

Same wierzenia i przekonania związane z tym kamieniem szlachetnym są niezwykle interesujące. Jawi się on bowiem jako amulet… przedsiębiorców, a niegdyś kupców i handlowców. Sprzyja stabilizacji finansowej, wzmacnia odwagę i motywację przy podejmowaniu nowych projektów.

Jest przeznaczony dla osób kreatywnych, którzy wykonują swoje zawodowe obowiązki z pasją i oddaniem.

Słoneczny kolor napełnia użytkownika pozytywną energią i optymizmem.

Według medycyny niekonwencjonalnej posiada również wachlarz właściwości leczniczych. Regeneruje ciało, wspomaga działanie trzustki i wątroby, pomaga utrzymać cukrzycę w ryzach. Dodatkowo reguluje przemianę materii i obniża poziom cholesterolu. Działa także korzystnie na sen. Dawniej wierzono, że jego noszenie chroni przed dżumą i chorobami skórnymi.

Cytryn w wyrobach jubilerskich

Jeśli szukamy biżuterii pełnej optymizmu i nieoczywistej, to wybór powinien paść na cytryn. Kamień ten zdobi pierścionki, kolczyki, naszyjniki oraz bransoletki. W zależności od kolekcji, występuje on samodzielnie, bądź w otoczeniu innych kamieni szlachetnych – diamentów, topazów i ametystów. Tworzy wtedy intrygujące, wielobarwne kompozycje.

Co ciekawe, świetnie wygląda zarówno w towarzystwie żółtego złota, jak i czystego srebra. Pięknie prezentuje się zarówno w klasycznych projektach jubilerskich, jak i w ręcznie wykonywanych ażurowanych błyskotkach w technice wire wrappingu.

Sławne osoby, które pokochały cytryn

Słynnymi osobami, które posiadały w swojej kolekcji biżuterię z cytrynem, były gwiazdy wielkiego formatu – aktorki: Greta Garbo oraz Joan Crawford.

Współczesną orędowniczką wyrobów jubilerskich z żółtym kamieniem jest księżna Kate.

Z jej osobą wiąże się jeszcze jedna interesująca historia. Z okazji narodzin najmłodszego potomka – księcia Louisa, jego tata – czyli Książę William podarował swojej małżonce okazały złoty pierścionek z cytrynem.

Prezent ten doskonale wpisywał się w życiowy moment – jako celebracja radości, sukcesu i pełni życia.

Księżna Kate nie jest jedyna! Inne gwiazdy podczas oficjalnych gali także dopełniły stylizacji błyskotkami z cytrynem.

Były to między innymi: Naomie Harris na oskarowej gali, Emma Watson, czy Milla Jovovich. Wyglądały oszałamiająco!

Jak stylizować biżuterię z cytrynem?

Cytryn jawi się jako niebanalny dodatek do wielu stylizacji.

Znakomicie sprawdzi się zarówno podczas formalnych ceremonii, biznesowych spotkań, jak i w czasie niezobowiązujących letnich wyjść.

Biżuteria z tym kamieniem szlachetnym wspaniale skomponuje się z wszelkimi barwami spod znaku słonecznych, ciepłych miesięcy – z odcieniami żółtego, złotem, beżem, écru, kolorami ziemi, przytłumionymi brązami czy oliwką. Szczególnie te dwa ostatnie oraz żółty, będą prezentować się z cytrynem obłędnie! Klasyczna czerń i biel zyskają nowy blask w jego towarzystwie.

Cytryn doskonale podkreśli piękną, letnią opaleniznę.

Sama biżuteria i jej stylistyka jest niejednorodna, dlatego warto zwrócić uwagę również na całość outfitu. Dla przykładu, ażurowane błyskotki dopełnią żółtej sukienki z fantazyjnym hiszpańskim dekoltem, podczas gdy te prostsze w formie znakomicie się sprawdzą z ołówkową sukienką w tymże kolorze. Decydujące są tutaj detale.

Ta nieprzeciętność cytrynu i moc pozytywnych konotacji z nim związanych sprawiają, że każda z nas – jako wyjątkowa kobieta, powinna mieć w swojej szkatułce choć jedną błyskotkę z tym kamieniem. Niech słońce i optymizm w nim zawarte, wskazują azymut na pełniejsze i piękniejsze życie.

A może Wy jesteście szczęśliwymi właścicielkami biżuterii z cytrynem?

Karolina Kamińska – Lipińska

*Źródła zdjęć: pixabay.pl, pexels.pl, apart.pl, yes.pl, księżna Kate – plotek.pl AP Photo / East News, Naomie Harris – Elle.com.