Kto i kiedy stworzył pierwszy zegarek kwarcowy? Jaka marka wprowadziła zegarek kwarcowy do powszechnego obiegu? Dlaczego dziś warto nosić zegarek kwarcowy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

W cyklu artykułów „Historia czasu” przybliżamy Wam najważniejsze wydarzenia związane z historią zegarmistrzostwa. Dziś część 5 – narodziny zegarka kwarcowego. Zaprezentujemy krótką, lecz niezwykle ciekawą historię zegarków kwarcowych, zdradzimy ich największe sekrety.

Słońce wskazuje czas

Kilkaset lat temu człowiek żył w rytmie natury, otaczał kultem Słońce.

W ten sposób stworzono uniezależnione od pogody pierwsze zegary słoneczne.

W średniowieczu w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się pierwsze zegary wieżowe.

Dzięki postępowi technicznemu i miniaturyzacji pojawiły się z czasem także pierwsze zegarki kieszonkowe, a potem nastała era zegarków naręcznych.

Niedługo po nich pojawiły się pierwsze zegarki kwarcowe.

Kiedy wymyślono pierwszy zegarek kwarcowy?

Wszystko zaczęło się w 1927 roku, kiedy kanadyjski wynalazca Warren Alvin Marrison opracował metodę działania zegara kwarcowego. Nikt, a zwłaszcza Marrison, nie zdawał sobie sprawy, że innowacyjny pomysł wkrótce zostanie zastosowany w zegarkach kwarcowych.

Dwa lata później Marrison zaprezentował pierwszy zegar kwarcowy wykorzystujący zjawisko piezoelektryczne.

Przez dwa kolejne dziesięciolecia produkowano rezonatory kwarcowe na bazie pochodzącego z Brazylii naturalnego kwarcu. Tylko w 1939 roku stworzono 100 tysięcy rezonatorów kwarcowych!

Nowe, innowacyjne rozwiązanie szczególnie przydało się w wojskowości. Dzięki niemu uzyskiwano dokładne częstotliwości wojskowych i morskich radiostacji. Ułatwiało też pracę radarom.

W 1950 roku firma Bell Laboratories była na ustach całej branży zegarmistrzowskiej. Zamiast naturalnego kwarcu w rezonatorach kwarcowych używano produkowanych na skalę przemysłową kryształów kwarcu. Wkrótce pojawiły się one w pierwszych zegarkach kwarcowych.

Do II wojny światowej głównie Szwajcaria tworzyła najwięcej innowacyjnych modeli zegarków mechanicznych.

Wszystko zaczęło się zmieniać pod koniec lat 50. XX wieku. W 1957 roku amerykańska marka Hamilton zaczęła produkować pierwsze naręczne zegarki elektroniczne. Tak powstał nowy, wysoko ceniony model tej marki – Hamilton 500. Szczegółową historię marki Hamilton prezentowaliśmy Wam w tym artykule: Hamilton Watches – szwajcarska marka zegarków, którą warto znać.

Nie zapomniano też o zegarach kwarcowych. Te zaczęły się pojawiać już w 1967 roku. Ze sklepowych półek znikały pierwsze na świecie zegary tranzystorowe kwarcowe Crystron marki Citizen.

Na odpowiedź japońskiego koncernu Seiko nie trzeba było długo czekać. Już rok później marka zaprezentowała swój najnowszy bestseller.

Mowa oczywiście o kwarcowym zegarze ściennym.

Na tym nie koniec.

Prawdziwa rewolucja w świecie komercyjnych zegarków kwarcowych zapoczątkowana została w 1969 roku, w Japonii.

Seiko Quartz Astron 35SQ – pierwszy w historii zegarek kwarcowy

25 grudnia 1969 roku świat ujrzał pierwszy na świecie zegarek kwarcowy, ze wskazaniami analogowymi, i częstotliwością rezonatora 8 192 Hz (Astron) – Seiko.

Gdy zaprezentowano nowy model kwarcowego zegarka marki Seiko nikt nie przypuszczał, że niedługo później Quartz Astron 35SQ będzie najczęściej kupowanym bestsellerowym modelem japońskiej marki.

Pierwszy komercyjny zegarek kwarcowy na świecie zachwycał starannym wykonaniem, ale też szokował ceną.

Na jego zakup nie mógł pozwolić sobie każdy.

Model ze złotą kopertą kosztował 1 250 USD.

Kwota ta stanowiła równowartość średniej klasy samochodu.

Mimo to, już po tygodniu od premiery – dziś już kultowego – modelu 35SQ, sprzedano aż 100 zegarków!

Innowacyjny czasomierz Seiko Quartz Astron SQ35 zaopatrzono w szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych, natomiast jego główną zaletą w stosunku do zegarków mechanicznych była znacznie wyższa punktualność chodu oraz brak konieczności nakręcania mechanizmu zegarka, którego rezonator kwarcowy zasilany był energią z baterii.

Dzięki modelowi 35SQ japońska marka zapoczątkowała „erę kwarcu” – w ciągu dekady nowa technologia raz na zawsze zrewolucjonizowała przemysł zegarmistrzowski na świecie.

Pozostawiła daleko w tyle szwajcarskich producentów oferujących nadal przede wszystkim czasomierze mechaniczne.

Innowacyjne zegarki kwarcowe marki Bulova

Szybko stało się jasne, że w starciu z Japończykami amerykańskie i szwajcarskie marki nie mają szans. Dlatego aby zaskoczyć klientów tworzyły coraz nowsze i nowocześniejsze modele kwarcowych czasomierzy wykorzystujące nowoczesny mechanizm Beta 21.

Jedną z takich marek była Bulova.

Bulova Accutron chociaż nie była pierwszym zegarkiem kwarcowym, szybko znalazła grono swoich wielbicieli. Elektroniczny generator drgań stał się oznaką szybkich zmian w świecie zegarków kwarcowych.

Marka Bulova, już znacznie później, pod koniec lat 70., po raz kolejny zaskoczyła swoich fanów i rynek zegarmistrzowski, gdy zaproponowała zegarek Bulova LED Computron posiadający wyświetlacz LED, który ułatwiał odczytanie godziny bez konieczności obracania nadgarstka podczas prowadzenia samochodu.

Model ten szybko uznano za jeden z serii rewolucyjnych kwarcowych zegarków. Najbardziej przypadł on do gustu kierowcom. Sama kolekcja oparta o technologię krawcową niemal od razu podbiła serca Amerykanów.

Początki (r)ewolucji kwarcowej

Dla szanowanego dotąd szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego nastały ciężkie czasy. Wiele firm przestało istnieć.

Te, które przetrwały musiały dostosować się do zmieniającej się mody na czasomierze z mechanizmami kwarcowymi.

To właśnie wtedy skończyła się era niezawodnego zegarka mechanicznego. Zastąpiły go pierwsze zegarki kwarcowe.

Aktualnie zegarki kwarcowe są ważnym akcesorium; dodatkiem do mody, pasują do każdej stylizacji – zarówno do ubrań eleganckich, jak i tych bardziej sportowych.

Źródła zdjęć: seiko.com, bulova.com, pixabay.com, ch24.pl, crazywatches.pl.

Małgorzata Giermaz

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:

Historia czasu. Jak liczyli czas starożytni? Część 1

Historia czasu. Sekrety 3 najsłynniejszych zegarów wieżowych w Europie. Część 2

Historia czasu. Kto wynalazł zegarek kieszonkowy? Część 3