Oryginalne, dokładne i precyzyjne. Tak w skrócie można scharakteryzować czasomierze marki Hamilton. Luksusowe zegarki przyciągają spojrzenia wielu osób.

Jaka jest historia marki Hamilton Watches? W którym roku powstała?

Dlaczego do dzisiaj ta amerykańska marka jest określana jako jedna z firm tworzących dobrej jakości, luksusowe zegarki?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Pierwsze zegarki kieszonkowe Hamilton – punktualne jak kolej

Marka Hamilton powstała w 1892 roku w wyniku połączenia dwóch zegarkowych firm – założonej przez Abrama Bitnera Keystone Standard Watch Company i Lancaster Watch Company. Właściciele nowo powstałej zegarkowej marki długo zastanawiali się jak ją nazwać. Wreszcie, w listopadzie 1892 roku, wybór padł na Hamilton Watch.

Skąd taki pomysł?

Otóż niezawodne czasomierze tworzono w manufakturze w Lancaster w stanie Pensylwania, na terenach niegdyś należących do Andrew’a Hamiltona, utalentowanego przedsiębiorcy.

Już pierwszą kolekcję zegarków, Broadway Limited, określano jako niezwykle dokładną, precyzyjną, idealnie nadającą się dla konduktorów i maszynistów. Nic dziwnego, że zegarkowa marka w pierwszych latach działalności skupiła się na współpracy z amerykańską koleją.

Właśnie ta współpraca przyniosła marce Hamilton kolejne zamówienia na zegarki kieszonkowe, a także zaszczytne miano „The Railroad Timekeeper of America”. Już wtedy Hamilton Watch Company przejął ponad połowę całego rynku sprzedaży czasomierzy.

W ten sposób zegarkowa marka stała się jedną z najbardziej luksusowych firm na świecie.

Mocna pozycja Hamilton Watch przydała się w niepewnych czasach.

Pierwsze naręczne zegarki marki Hamilton

Wybuch I wojny światowej zmusił wielu przedsiębiorców do stworzenia pierwszych naręcznych zegarków. W 1917 roku właściciele marki Hamilton zaprezentowali światu męski czasomierz stworzony dla amerykańskich żołnierzy. Mechanizm modelu pochodził z damskiego zegarka cal. 983 opartego na 17 kamieniach.

Wkrótce po zakończeniu wojny zaczęto tworzyć coraz to nowsze modele.

Projektanci zegarków zadbali o ich wyrafinowany, kunsztowny wygląd. Zarówno bransolety jak i tarcze wykonywano ze złota, rzadziej ze srebra. Proste i klasyczne złote modele zdobiono małymi diamentami.

Każdy mechanizm wytwarzano z pasją i ogromnym zaangażowaniem.

Sukces się opłacił!

Na przestrzeni kilkunastu lat marka stworzyła wiele legendarnych linii, do których należą, m.in. „The Oval”, „The Tonneau”, „The Barrel”, „The Square Enamel” czy „The Camridge”.

W 1928 roku zegarkowa marka po raz kolejny zmieniła właściciela. Akcje Hamilton Watch Company nabyła Illinois Watch Company za… ponad 5 milionów dolarów!

Wybuch II wojny zmienił wszystko.

Chronometry morskie w czasie II wojny światowej

II wojna światowa była bardzo trudnym czasem dla zegarkowej marki. Nie dość, że wstrzymano produkcję czasomierzy, to jeszcze wszystkie stworzone do tej pory modele, wcześniej przeznaczone do sprzedaży, trafiały na front.

To właśnie wtedy nowi właściciele zegarkowego brandu wpadli na fantastyczny pomysł.

Zamiast kunsztownych, klasycznych zegarków, marka Hamilton zaoferowała amerykańskiej Marynarce Wojennej bardzo precyzyjne, dokładne chronometry morskie i zegarki pokładowe.

W 1941 roku projektanci marki Hamilton podjęli się stworzenia czasomierzy z dwudniową dokładnością chodu. Model 21 zaopatrzono także w bezpiecznik z napędem łańcuchowym, natomiast model 22 wyposażono w tradycyjną sprężynę główną, upodobniającą czasomierz do zegarków naręcznych.

Wśród amerykańskich żołnierzy dość dużą popularnością cieszył się też model 23, wyprodukowany w limitowanej ilości 25 300 sztuk.

Lata powojenne. Czas zmian

Lata 50. to dla marki Hamilton czas dużych zmian. Tylko w 1955 roku firma wypuściła „zegar w niebiańskiej strefie czasowej pozwalający na nawigację lotniczą”. Dwa lata później nastąpiła kolejna rewolucja. To właśnie wtedy powstał Hamilton Electric 500 – pierwszy na świecie elektroniczny zegarek.

Jednak największym sukcesem marki okazała się kolekcja Ventura. Oryginalny i futurystyczny pomysł Richarda Arbiba spodobał się samemu Elvisowi Presleyowi.

Trójkątna tarcza stała się odtąd jednym z symboli Hamilton Watch Company, a dzięki rosnącej liczbie zamówień zegarkowa marka szybko stała się jedną z najsłynniejszych na świecie.

Zegarki z logo Hamilton powoli stawały się obiektem pożądania wielu osób, ale tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na nie pozwolić.

Na początku lat 60. marka Hamilton podpisała kolejną korzystną umowę, tym razem z japońską firmą Ricoh. Niektóre mechanizmy produkowano w Lancaster, montaż odbywał się na miejscu, w Japonii.

Mimo dość zaawansowanej technologii, elektryczne zegarki marki Hamilton nie mogły konkurować z zegarkami marki Seiko. Nie oznacza to, że marka Hamilton przestała tworzyć nowe mechanizmy, modele i kolekcje zegarków. Wręcz przeciwnie.

Już wkrótce projektanci zegarków stanęli przed nowym, naglącym problemem.

Wiele stworzonych przez firmę modeli potrzebowało szybszych, niezawodnych mechanizmów.

Dlatego w 1966 roku, wkrótce po nabyciu akcji zegarkowej firmy przez koncern Buren Watch Company, marka Hamilton zaprezentowała światu nowy, innowacyjny, przeznaczony dla modeli z wyższej półki cenowej mechanizm Buren Micro – Rotor (dziś Micro – Rotor). Mechanizm ten był pierwszym opatentowanym mechanizmem wykorzystanych w czasomierzach z automatycznym naciągiem. Niedługo potem właściciele zegarkowej marki podjęli decyzję o przeniesieniu produkcji do Buren w Szwajcarii.

Lata 70. XX wieku i pierwsze zegarki elektroniczne

Rok 1970 zapowiadał się wyjątkowo dobrze. Mająca na koncie wiele intrygujących, jednych w swoim rodzaju, ekskluzywnych modeli, marka stworzyła pierwszy na świecie w pełni elektroniczny czasomierz. Pulsar Time Computer wyposażono w ledowy ekran, stalowa koperta idealnie współgrała z masywną bransoletą.

Niemal od razu wielbiciele elektronicznych gadżetów, polubili nową limitowaną kolekcję marki.

16 maja 1974 roku John Bergey, ówczesny właściciel marki, ogłosił, że Hamilton Watch Company został sprzedany SSIH (późniejsza firma The Swatch Group).

Jedną z pierwszych decyzji nowych właścicieli marki Hamilton był powrót do klasycznego designu zegarków. Trójkątne tarcze czasomierzy zastąpiono tradycyjnymi, bardziej stonowanymi okrągłymi kopertami.

W latach 90. modele marki Hamilton często gościły na srebrnym ekranie.

Czasomierze z logo Hamilton zagrały m.in. w „Dniu Niepodległości” czy „Facetach w czerni”.

Kilkanaście lat później, w 2003 roku, po raz kolejny ogłoszono, że zegarki marki będą tworzone w szwajcarskiej miejscowości Biel. Na tarczach modeli umieszczono również napis „Swiss made”, gwarantujący wysoką jakość czasomierzy.

Mimo ponad stuletniej działalności marka Hamilton nadal potrafi pozytywnie zaskoczyć. Nie tak dawno na rynku pojawiły się nowe zegarki z limitowanej edycji Hamilton Khaki Navy BeLOWZERO.

Źródło zdjęć: oficjalny fanpage marki Hamilton na Facebooku

Małgorzata Giermaz