Popularne hiszpańskie marki modowe – sprawdź czy znasz je wszystkie! Gdy mówimy o modzie, często na myśl przychodzą nam Włochy. A co z Hiszpanią? Czy wiesz, że to właśnie w tym kraju narodziły się popularne i znane na całym świecie marki modowe takie jak np. Mango, Zara, Bershka, Pull&bear, Massimo Dutti czy Stradivarius? Nie? To poznaj dziś top 9 hiszpańskich marek modowych!

1. Massimo Dutti

Niech nie zmyli Was włoska nazwa, Massimo Dutti to hiszpański producent odzieży, którego stylowe części garderoby są obecnie sprzedawane na całym świecie. Marka Massimo Dutti została założona przez Armando Lasauca w 1985 roku w Barcelonie. Firma początkowo zajmowała się sprzedażą wyłącznie odzieży męskiej, jednak po blisko 10 latach rozszerzyła działalność o odzież damską i dziecięcą. Obecnie marka ta należy do grupy Inditex. Massimo Dutti posiada blisko 800 sklepów w 75 krajach.

2. Zara

Wydaje się, że Zary (należącej do grupy Inditex) nie trzeba nikomu przedstawiać.

Jest ona jedną z najbardziej znanych i największych marek modowych na całym świecie. Główna siedziba grupy Inditex znajduje się w La Coruñi, gdzie w 1975 roku otwarto pierwszy sklep. Sieć Zara oferuje sprzedaż odzieży, dodatków, perfum, a także dodatków do domu. W rozbudowanym portfolio każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie.

3. Stradivarius

Malutki znak klucza wiolinowego w logo oddaje prawdziwy charakter marki Stradivarius. Firma powstała w Barcelonie w 1994 roku, jednak obecnie jest częścią grupy Inditex. Stradivarius swój asortyment kieruje głównie do ludzi młodych zapewniając ciekawe kroje, żywe i świeże, modne spojrzenie.

W roku 2022 r. Stradivarius posiadał 915 sklepów w 62 krajach.

4. Pull&Bear

Podobnie jak Zara, Oysho, Stradivarius, Bershka, Pull&Bear jest częścią grupy Inditex. Marka powstała w 1991 roku w Hiszpaniii. Pull&Bear prezentuje lekki, miejski styl, podkreślając uliczne trendy, jak i swobodę. Marka zajmuje się sprzedażą odzieży damskiej i męskiej, a także obuwia i akcesoriów.

5. MANGO

Mango swoje sklepy ma w ponad 100 krajach na świecie.

Firma powstała w Barcelonie w 1984 roku, jej założycielami są tureccy bracia, Isak Andic i Nahman Andic. Na rynku fashion to właśnie sklep Mango jest jednym z głównych rywali marki Zara. Mango bazuje na trendach, jednak nie wykorzystuje ich tak odważnie jak Zara. Barcelońska firma preferuje klasyczne ubrania, podkręcone modnymi butami i dodatkami.

6. Bershka

Bershka to marka należącą do grupy Inditex powstała w 1998 roku w Hiszpanii.

Jej powstanie podobnie jak marek Zara, Oysho, Pull&Bear można łączyć z nazwiskiem Amancio Ortega. Ubrania i styl tej marki dedykowany jest głównie młodym odbiorcom. Kolekcje marki mocno nawiązują do stylu ulicznego. Marka bardzo szybko przypadła do gustu młodym ludziom, w ciągu zaledwie 2 lat marka otworzyła 100 punktów sprzedaży. Obecnie Bershka ma powierzchnię sprzedażową wynoszącą ponad 455 000 metrów kwadratowych.

7. Oysho

Oysho to hiszpańska sieć sklepów odzieżowych specjalizująca się w produkcji bielizny i domowej odzieży damskiej.

Firma jest częścią hiszpańskiej grupy Inditex i została założona w 1977 roku w Galicji. W 2000 roku firma zmieniła nazwę na Oysho España, wcześniej funkcjonowała pod nazwami między innymi: Confecciones Noite, S.A. in Arteixo, A Coruña. Obecnie firma kojarzona jest z wysoko jakościowymi produktami, prostym stylem i klasyką.

8. BIMBA Y LOLA

Nie zapominajmy, że hiszpański rynek jest rozbudowany.

Jest więc tam miejsce również na mniejsze, niszowe marki. Jeśli ktoś kocha kolory, to nie może przejść obojętnie obok tej marki. Bimba y Lola zajmuje się produkcją i sprzedażą odzieży damskiej. Założycielkami marki są dwie siostry Uxia i Maria Dominguez. Bimba y Lola prezentuje odważne i krzykliwe projekty, z żywymi elementami i fluorescencyjnymi kolorami. Marka powstała w 2005, jednak mimo tego, że jest młoda może pochwalić się naprawdę sporą rzeszą fanów i wieloma publikacjami na łamach światowych magazynów modowych jak na przykład Vogue.

9. Desigual

Zachwycająca kolorami i wzorami marka Desigual, powstała na Ibizie, następnie jej siedziba została przeniesiona do Barcelony. Historia marki zaczyna się w 1984 roku, jej założycielem był szwajcarski przedsiębiorca – Thomas Meyer. Główną inspiracją marki są wakacje, plaże, słońce, morska bryza i ogromna chęć życia. Tysiące kolorów i jeszcze więcej wzorów – tym wyróżnia się marka Desigual.

Julia Jarosz

*zdjęcia: źródło: www.losermag.fr, mat. prasowe BIMBA Y LOLA, mat. prasowe BIMBA Y LOLA, www. zara.com, www.glocalabel.com – oysho, www.glocalabel.com. 

Interesujesz się markami modowymi pochodzącymi z różnych innych krajów?

Czytaj dalej. Ten wpis powinien Cię zainteresować:  Z zimnego kraju. Top 9 najgorętszych, szwedzkich marek modowych.