Świat materiałów ma przed nami coraz mniej tajemnic. Rozwijająca się technologia umożliwia tworzenie coraz lepszych tkanin, które nie tylko są wytwarzane w bardziej ekologiczny sposób, ale też są przyjazne dla skóry. Jakie tkaniny wybrać na lato, by czuć się komfortowo, a jednocześnie wyglądać modnie? Podpowiadamy jakie materiały ubrań wybrać na upalne, letnie dni.

Jakie tkaniny ubrań są najlepsze na lato?

Na samym początku warto zgłębić temat i zrozumieć różnicę między trzema rodzajami włókien:

  • naturalnymi,
  • sztucznymi, 
  • syntetycznymi.

Pierwsze z nich wykonane są z naturalnych włókien, np. roślinnych. Do tej kategorii zaliczamy nie tylko bawełnę i len, lecz także tkaniny powstałe z włosia zwierząt, np. wełnę. Materiały sztuczne wytwarzane są z naturalnych cząsteczek, które zostały poddane sztucznej obróbce, do tej kategorii zaliczamy np. wiskozę. Ostatnia kategoria to włókna syntetyczne, w tym przypadku całość produkcji odbywa się w laboratorium. Przykładem tkaniny syntetycznej jest: poliester, elastan, lycra, spandex, nylon.

Sztuczne, naturalne czy syntetyczne – jakie materiały ubrań wybrać?

Tropikalne upały sprawiają, że powszedni dzień przeradza się w letni koszmar. W tym czasie wielu z nas marzy jedynie o plaży i zimnej wodzie, jednak zwykle jest to mało możliwe (chyba, że ktoś może pracować zdalnie spod palmy na Majorce). Ubrania na lato powinny być przewiewne, lekkie i oddychające – tylko trzeba wiedzieć, które wybrać. Takimi właściwościami cieszą się głównie dwa rodzaje tkanin – naturalne i sztuczne. Materiały bardzo dobre gatunkowo i wysokiej jakości, jak np. wełna merino, tencel, jedwab – to absolutny „must have” na letnie dni. Trzeba tylko pamiętać, że wyjątkowe tkaniny często wymagają wyjątkowego traktowania (dbałości).

Zdecydowanie warto wybierać materiały naturalne i sztuczne, gdyż tylko one gwarantują odpowiednią przepuszczalność powietrza. Wybierając ubranie na lato warto też zwrócić uwagę na gramaturę materiału, czyli nic innego jak jego wagę.

Latem najlepiej sprawdzą się te o niskiej gramaturze. Jak to sprawdzić? O ile informacja na temat składu ubrania powinna być umieszczona na metce w środkowej części ubrania, to adnotacja na temat gramatury rzadko widnieje przy ubraniach. W tej kwestii najlepiej wybierać po prostu te ubrania, które po dotknięciu wydają się lekkie, a materiał podłożony pod światło posiada delikatne prześwity.

Najpopularniejsze tkaniny świata polecane na lato – bawełna i wiskoza

Do najpopularniejszych materiałów na lato, które mają właściwości oddychające i nie dają uczucia gorąca są:

Bawełny chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, uchodzi ona za najpopularniejszą na świecie. Powstaje z włókien roślinnych bawełny. Najbardziej doceniana jest pod względem jej właściwości, takich jak miękkość, trwałość i wysoka odporność na działanie temperatury. Bawełnę uznaje się za oddychającą tkaninę, jednak wszystko zależy od rodzaju splotu – np. dżins będzie twardszy i mniej przepuszczający powietrze.

Latem często króluje wiskoza, a tuż obok niej len. Wiskoza ma wiele właściwości podobnych do bawełny, jednak materiał ten jest nieco bardziej lekki, zwiewny, idealnie nadający się na sukienki. Jednak ma pewną wadę – jest mniej odporny na uszkodzenia niż wspomniana już bawełna.

Modal z kolei to niezwykły materiał, do którego wytworu używa się włókien celulozowych z drewna bukowego, co ciekawe modal pochłania nawet do 50% więcej wilgoci niż tradycyjna bawełna.

Królem jeśli chodzi o tkaniny letnie jest len. Materiał ten jednak nieco odbiega od tych, które znamy – jest bardziej szorstki i drapiący, jednak puste włókna lnu sprawiają, że nawet w ogromny upał tkanina daje poczucie delikatnego chłodu. Len jest jednak nieco bardziej kłopotliwy w praniu i co ważne – mocno się gniecie. Wiele osób uznaje jednak, że w przypadku lnu można to wybaczyć.

Tkaniny z nieco wyższej półki – tencel i lyocell

Na rynku coraz częściej pojawiają się ubrania z tajemniczego materiału – tencelu i lyocellu. Materiały te stoją w kolejce, by zasłużyć na miano tych plasujących się pomiędzy tradycyjnymi tkaninami a tymi szlachetnymi. Tencel to wyjątkowy materiał, który w dotyku przypomina jedwab, chociaż często jest nieco bardziej mięsisty. Do jego właściwości zaliczamy:

  • wchłanianie wilgoci,
  • przewiewność,
  • lekkość,
  • delikatną satynową poświatę.

Tencel wytwarzany jest z drzewa eukaliptusowego, w podobny sposób jak wiskoza, z tym że do produkcji tencelu używa się znacznie bardziej ekologicznych rozwiązań. Podobnie wygląda to w przypadku lyocellu.

Warto sobie jednak zadać pytanie – czym się różni tencel od lyocellu?

Jest to w praktyce ten sam materiał, jednak nazwa Tencel jest zastrzeżona przez Austriacką firmę Lenzing, w związku z tym ta nazwa może być stosowana tylko przez tego producenta. Takie działanie może się również wiązać z niewielkimi różnicami w sposobie lub technice produkcji. Z tencelu czy lyocellu można zakupić piękne, zwiewne sukienki, koszule czy spodnie. Uwaga! Raz założone ubrania z tego materiału może sprawdzić, że nieprzewiewny poliester zostanie zapomniany na wieki. Ubrania z tencelu czy lyocellu są niezwykle przyjemne, komfortowe i pięknie się układają.

Najszlachetniejsze (i najdroższe) tkaniny na lato – jedwab i wełna merino

Jedwab, czyli jeden z najdroższych materiałów uzyskiwany jest z włókien pochodzenia zwierzęcego, a dokładniej z kokonu jedwabnika. Materiał ten uchodzi za bardzo ekskluzywny i elegancki, jednak jest niezwykle cienki, co można uznać zarówno za zaletę, jak i wadę. Jedwab cechuje mało gniotliwość i też niewielka przepuszczalność powietrza – z tego względu ubrania z tego materiału nadają się raczej na romantyczny wieczór aniżeli na upalny dzień.

Absolutnie wyjątkowe są również ubrania wykonane z wełny merino, którą pozyskuje się od owiec merynos. Materiał ten może nieco zaskakiwać, bo jak to nosić wełnę latem? A jednak! Z wełny merino wykonane są nie tylko marynarki, ale także sukienki. Materiał ten uchodzi za jednej z najlepszych na świecie, jest niezwykle delikatny i cienki (cieńszy niż ludzki włos), co gwarantuje ciągłą cyrkulację powietrza.

Julia Jarosz

Ten artykuł również może Cię zainteresować. Czytaj dalej: Jedwabna bielizna nocna – „must have” w każdej kobiecej szafie