Miła i chłodna, pasująca do romantycznego filmu z lat 80. XX wieku, lekka, kobieca piżama. Takie połączenie może gwarantować tylko jedna, jedyna tkanina na świecie – jedwab. Zaliczany jest on do najszlachetniejszych tkanin świata. Dlaczego akurat jedwabna bielizna nocna tak mocno zyskała na popularności, co jest w niej takiego niezwykłego?

Co to jest jedwab? 

Jedwab to naturalna tkanina pochodzenia zwierzęcego, która pozyskiwana jest z kokonu jedwabnika.

Charakterystyczną cechą jedwabiu jest połysk i śliska struktura, jednak najbardziej pożądana jest aksamitna i lekka forma, które jest niezwykle przyjemna w dotyku. Historia jedwabiu rozpoczyna się jeszcze przed naszą erą.

Stara legenda głosi, że materiał ten pochodzi z Chin, a dokładniej z ogrodu cesarza Huang Di.

Dlaczego warto posiadać jedwabną bieliznę nocną?

Jedwab jest niezwykle delikatny, dający lekkie uczucie chłodu. Noszony na ciele daje wrażenie lekkiej mgiełki, dodatkowo pięknie się układa, podkreślając kobiece linie. Jednak nocą często najważniejszy jest komfort, a tego jedwabnej bieliźnie nie można odmówić. Jedwab charakteryzuje się niską chłonnością wilgoci z powierzchni skóry, co sprawia, że nad ranem skóra jest lśniąca i promienna. Gładka powierzchnia jedwabiu nie pozostawia odgnieceń na ciele.

Kolejną niezwykłą cechą jest też mała gniotliwość tego materiału, więc jeśli ktoś nie lubi prasować to jedwab powinien skraść jego serce.

Jedwab wyróżniają hipoalergiczne właściwości, tkanina ta nie przywabia bakterii i roztoczy. Kolejnym zaskoczeniem jest – wytrzymałość, jedwabne tkaniny są bardzo odporne szczególnie na rozerwanie czy rozciągnięcie. Jest to przede wszystkim zasługa włókien jedwabiu, a dokładnej fibroinie, czyli elastycznemu białku, który stanowi główny budulec włókien jedwabiu.

Jak dbać o jedwabną bieliznę nocną?

Poza wieloma niezwykłymi urokami jedwab ma też swoje ciemne oblicze. Jest nią chociażby kwestia dbałości, która może nie jest zbyt skomplikowana, ale z pewnością wymaga większej uwagi niż tradycyjna poliestrowa bielizna nocna z sieciówki.

Jedwab jest mało odporny na działanie promieni słonecznych, mogą one bowiem osłabiać strukturę włókna, dlatego nie zaleca się wystawienie tkaniny na nadmierne słońce.

Jedwab jest tkaniną naturalną. Warto także uważać na mole ubraniowe, one uwielbiają tego typu tkaniny.

Ostatnią kwestią jest oczywiście czyszczenie tego materiału. Jak prać jedwab? W głównej mierze zaleca się pranie chemiczne lub delikatne pranie ręczne. Trzeba bowiem spełnić kilka głównych kryteriów – np. temperatura wody nie może wynosić więcej niż 30 stopni. Przy wkładaniu jedwabnego ubrania do miski z wodą należy zachować szczególną ostrożność, gdyż raptowne ruchy mogą uszkodzić strukturę jedwabiu. Ważne jest także, by pod koniec prania nie wykręcać jedwabiu, a jedynie odsączyć go z wody. Jak to zrobić? Najlepiej kładąc go na ręcznik i lekko zawijając. W fazie suszenia warto ułożyć jedwab na płasko (to znaczy nie wieszać jak zwykle robimy to z ubraniami). 

Jaką bieliznę jedwabną wybrać?

Zdaje się, że w obszarze bieliźnianym również będziemy mówić o zjawisku trendów. Jedwabna bielizna co jakiś czas powraca do łask, chociaż są takie osoby, które niezależnie od mody, bezwzględnie wybierają jedwab.

Jedwabna bielizna na noc ma wiele kolorów i fasonów. Jaka jest najlepsza? Lekka jedwabna koszula, a może spodnie z bluzką, z koronką, czy bez? Te kwestie zależą od indywidualnych preferencji.

Warto zwrócić uwagę, aby bielizna na noc nie powodowała dyskomfortu, a ze względu zdrowotnych była lekko luźna. Co więcej jedwabne kimono lub szlafrok może posłużyć na długie lata, a jedwabna sukienka czy bluzka, która pierwotnie była przeznaczona do spania może okazać się świetnym wyborem także na co dzień. Idealnie wpisałoby się to w aktualny trend – sukienek bieliźnianych.

Julia Jarosz

Ten artykuł również może Cię zainteresować. Czytaj dalej: Najgorętsze trendy sezonu wiosna – lato 2022. Co będzie modne?