Maciej Zień, jeden z najbardziej utalentowanych i znanych polskich projektantów modowych. Jedni kochają go za nietuzinkowy zmysł artystyczny i twórczość pełną elegancji. Inni nienawidzą za skandaliczne rozstanie ze wspólnikiem. Życie na „świeczniku” jest trudne – jak wielokrotnie podkreślał. Jednak wciąż ma w sobie duże pokłady energii, które pozwalają mu odradzać się na nowo.

Przybliżamy postać tego znakomitego polskiego projektanta mody. 

Twórczość Macieja Zienia to kwintesencja szlachetności i sztuki w tradycji francuskiej pret-a-porter. W jego kreacjach pokazują się między innymi Anna Lewandowska, Małgorzata Kożuchowska czy amerykańska aktorka Andie MacDowell.

Układał kwiaty, by zarobić na materiały

Maciej Zień urodził się 24 kwietnia w Lublinie 1979 roku. Tam spędził swoje dzieciństwo wraz z rodzicami i starszym bratem.

Młodość Macieja wypełniona była różnorodną aktywnością sportową, w tym tańcem towarzyskim.

Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Na studia jednak się nie zdecydował. Zakochał się w modzie. W jednym z wywiadów przyznał, że jego pierwszym projektem był miś, a pierwszą kreacją sukienka dla księżniczki.

Pierwszą poważną, autorską kolekcję „Druga strona księżyca” stworzył w wieku 17 lat. Żeby zdobyć środki na zakup tkanin pracował tworząc kompozycje kwiatowe. Kolejne lata to pasmo sukcesów. Zdobył m.in. Złotą Nitkę i Złoty Wieszak. W 2004 roku został laureatem nagrody Belvedere International Achievement Award, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia.

W 2013 roku marka odzieżowa Macieja Zienia została uznana przez Superbrands za najsilniejszą w Polsce. Rok później projektant znalazł się na liście najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu magazynu Forbes.

Suknie ślubne Macieja Zienia

Olbrzymią popularność zdobyły jego suknie ślubne. Artysta twierdzi, że właśnie one są czymś więcej niż tylko kreacją. Jego zdaniem stanowią odzwierciedlenie kobiecych marzeń pielęgnowanych od dzieciństwa.

Suknie ślubne Macieja Zienia są pełne elegancji, kobiecego szyku i przede wszystkim pozbawione nadmiaru. Według projektanta – projekty te mają być zjawiskiem samym w sobie, bez przepychu i zbędnych dodatków.

Na taką wyjątkową chwilę suknie ślubne Zienia wybrały gwiazdy: Katarzyna Cichopek, Justyna Steczkowska, Patrycja Damięcka. Jednak najpiękniejsza okazała się ta zaprojektowana dla Anny Lewandowskiej, która do dziś stanowi wzór ponadczasowego kunsztu i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem.

Człowiek orkiestra. Wszechstronność artystyczna

Maciej Zień poza wyjątkowymi modowymi projektami zachwyca kreatywnością i działalnością w innych branżach. Różne, z pozoru odległe dziedziny zawsze łączy jedna nadrzędna wartość – piękno.

Projekty i produkty marki Zień obfitują w różnorodność.

Poza butami i torebkami w dossier artysty można znaleźć niebanalne wzory pościeli, a także akcesoria dla psów. Z pewnością żadna miłośniczka zwierząt i mody nie przejdzie obok tych dodatków obojętnie. Projektant stworzył też linię kosmetyków we współpracy z firmą Pierre Rene.

Twórca zachwyca wyjątkowymi projektami wnętrz, głównie w stylu high fashion. Efekty jego pracy można podziwiać w miejscach takich jak restauracja Chez Belier czy we wnętrzu krakowskiej rezydencji Angel Wawel. Jednak to nie koniec działalności artysty. Zień współpracuje z firmą Tubądzin, dla której projektuje kolekcje płytek. Stworzył także kolekcję lamp dla firmy MiLagro oraz kolekcję dywanów i tkanin dekoracyjnych dla Fargotex Group.

Kryzys i (nie)mały skandal

Nawet tak ceniony projektant jak Maciej Zień nie uchronił się od skandalu.

Choć sama postać artysty nie była zbyt często twarzą portali plotkarskich był czas, gdy marka projektanta przechodziła duży kryzys, a sam Zień zniknął z życia publicznego na ponad dwa lata.

Wspólnicy marki w 2015 roku oskarżyli bowiem projektanta o kradzież kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz wywiezienie i sprzedaż ubrań z butiku za zaniżoną kwotę. To z kolei miało doprowadzić firmę do finansowego kryzysu. Konflikt rozgrywał się publicznie a media społecznościowe wrzały. Sam Zień twierdził, że informacje te są nieprawdziwe a za wszystkimi zarzutami stoi wspólnik spółki – prezes jednej z firm produkujących materiały do mebli i dekoracji, którego celem jest przejęcie marki.

Skandal ten mocno zaważył na pozycji marki na rynku. Projektant wyjechał do Brazylii, tam wziął ślub i właściwie odciął się od całego świata. Miłość nie przetrwała, kłopoty zweryfikowały „przyjaźnie” w show-biznesie a świat mody wydał wyrok – zapomnienie.

Maciej Zień musiał więc zawalczyć o dobre imię i swoją markę.

W 2016 roku wrócił do Polski prezentując najnowszą kolekcję „sweet dreams”. Chciał pokazać, że wraca z czymś jeszcze lepszym. Przeprosił wspólników. Udało mu się znów wejść na salony. Dziś jednak jest bogatszy o doświadczenia i wie, na kogo może liczyć, a kto stał się przeszłością. Znów tworzy, a jego projekty znów zachwycają.

„WięZIEŃ sukcesu”

Już w wieku 20 lat dokonał coming outu i oznajmił światu, że jest homoseksualistą. Ma za sobą kilka nieudanych związków. Pierwszy z nich – z Michael’em. Potem związany był z polskim stylistą. Przez niespełna trzy lata żył w związku małżeńskim z Anthonem Candido Rio Copacabana. Miłość nie przetrwała próby czasu. Obecnie partnerem Macieja Zienia jest warszawski stylista a zarazem jego manager Mateusz Opasiński.

W ostatnim czasie duże zainteresowanie wywołała jednak książka autobiograficzna Macieja Zienia pod tytułem „WięZIEŃ sukcesu” – która poza sekretami życia zawodowego jest też pełna ciekawostek właśnie z prywatnego życia projektanta.

Julia Jarosz