Kaszmir to jedno z najbardziej miękkich włókien na świecie. Ubrania z kaszmiru to nie tylko dobro luksusowe, ale także inwestycja w jakościową garderobę, która przetrwa lata. Co to jest kaszmir i dlaczego jest taki wyjątkowy? Czy warto posiadać go w swojej szafie?

Kaszmir – co to za materiał? 

Kaszmir to rodzaj wełny pochodzących od kóz kaszmirskich specjalnie hodowanych w tym celu. Aby chronić się przed surowymi warunkami klimatycznymi, kozy kaszmirskie mają runo, które składa się z dwóch warstw: wierzchnią (grubą), i drugą, bliżej ciała, wewnętrzną, która składa się z krótkiego, cienkiego i bardzo ciepłego puchu nazywanego „podszerstek”.

Kaszmir jest to więc włókno naturalne pochodzenia zwierzęcego.

Materiał ten pochodzi od ściśle określonego gatunku kóz i produkowany jest nie tylko w Azji Środkowej, lecz także w Europie i Ameryce. Kozy kaszmirskie hoduje się przede wszystkim w takich krajach jak Iran, Rosja, Afganistan, Turcja i Indie. Najdelikatniejszy i najcenniejszy kaszmir pochodzi z Chin. Proces powstawania kaszmiru polega w dużym uproszczeniu na wyczesywaniu kóz, a następnie oddzielaniu włosia. 

Kaszmir to cenione włókno naturalne, które szczyci się starożytnym pochodzeniem. Już za czasów Juliusza Cezara, Rzymianie nosili piękne, puszyste i miękkie szale wykonane z kaszmiru. Do dzisiaj materiał ten jest dość rzadki, a ubrania wykonane z kaszmiru drogocenne. 

Swetry z kaszmiru – dlaczego warto się na nie zdecydować? 

Kaszmir słynie z wyjątkowej miękkości, a dodatkowo pełni funkcję grzewczą. Materiał ten daje kilkukrotnie więcej ciepła niż wełna, a w dodatku jest bardzo przyjemny w dotyku. Jest oddychający, lekki, a także elastyczny, co czyni go najlepszym wyborem w okresie jesienno-zimowym, gdyż dopasowuje się do ciała, jednocześnie dając uczucie swobody. Swetry z kaszmiru pełnią funkcje grzewczo-chłodzącą, to znaczy, że w miesiącach zimowych utrzymują ciepło, jednocześnie dając poczucie chłodu i suchości wiosną oraz jesienią.

Sweter kaszmirowy wysokiej jakości nie tylko dopełnia idealną garderobę kapsułową, ale przede wszystkim przetrwa lata – głównie za sprawą wytrzymałości i elastyczności kaszmiru. Nawet z biegiem czasu kaszmir dobrze utrzymuje swój kształt i wygląda pięknie.

Kaszmir – czy jest warty swojej ceny?

Mnogość zalet, długotrwały i skomplikowany proces produkcji sprawia, że ubrania wykonane z kaszmiru często bywają bardzo kosztowne. Warto jednak zadać sobie pytanie – czy nie lepiej wydać pieniądze na jeden, wyjątkowo piękny, elegancki, dobry jakościowo i ciepły sweter z kaszmiru, niż co sezon kupować akrylowe ubrania, które nie przetrwają nawet jednego prania? 

Inwestycja w ponadczasową i wysoce jakościowo szafę to jeden ze sposobów na bardziej ekologiczne podejście do mody, a także jednocześnie swój sprzeciw wobec wszechobecnego konsumpcjonizmu. Świadome decyzje konsumenckie nastawione na jakość i trwałość idealnie wpisują się w nurt minimalizmu na rzecz maksymalizmu.

Na co zwrócić uwagę kupując sweter z kaszmiru?

Jak rozpoznać prawdziwy kaszmir?

Na rynku istnieje kilka gatunków kaszmiru, które bezpośrednio przekładają się na jego jakość. Ocenę jakości kaszmiru można podzielić na trzy klasy: A, B i C. Kaszmir klasy C jest najniższej jakości. Kaszmir klasy B jest pośredni. Natomiast kaszmir klasy A jest najlepszy.

Wiele marek tworzy kolekcje z tzw. mieszanek kaszmiru, w których to włókna kaszmiru przeplatają się z wełną, bądź co gorsza z nylonem. Pierwszym i w zasadzie jedynym sposobem na rozpoznanie kaszmiru powinna być wewnętrzna metka (czyli ta, która jest zwykle wszyta w boczny szew ubrania). Kaszmirowe produkty powinny być oznaczone napisem Kaszmir/ Cashmere lub symbolem WS. Jednak i w tej kwestii zdarzają się nieścisłości. Dlatego jeśli chcemy sprawdzić czy ubranie jest wykonane z kaszmiru warto zgnieść materiał. Wełna kaszmirska po chwili wróci do początkowego kształtu, nie tracąc na jakości.

Julia Jarosz

*zdjęcia: źródło: pexels.com, pixabay.com 

Sprawdź również: Materiały ubrań na lato. Krótki przewodnik po lekkich i przewiewnych tkaninach