Wegańska skóra imituje prawdziwą skórę, jednak często jest produkowana z materiałów sztucznych. W wielu przypadkach – szczególnie w fast fashion – skóra wegańska jest produkowana z PVC i poliuretanu. Materiały te wytwarzane na bazie tworzyw sztucznych i ropy naftowej nie są przyjazne dla środowiska i ludzi. Na szczęście powstały alternatywne wegańskie skóry. Z czego się je produkuje? Np. z resztek jabłek, ananasów lub grzybów.
Branżę modową czeka rewolucja!
Nie jest tajemnicą, że skóra naturalna nie cieszy się uznaniem, wszystko związane jest z aspektem etycznym wytwarzania tych produktów. Nic więc dziwnego, że wegańska i zrównoważona skóra pojawiła się na rynku jako przeciwieństwo jej tradycyjnego odpowiednika pochodzenia zwierzęcego.
Skóry wegańskie i roślinne coraz bardziej popularne w modzie
Jednak sam dopisek „skóry wegańskie” wcale nie jest tożsame z pojęciem ekologiczne i etyczne. Warto zwrócić uwagę, że sztuczna skóra może powstać na bazie tworzyw sztucznych, które choć nie szkodzą bezpośrednio zwierzętom w procesie produkcji, mogą rozkładać się latami, co jest szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia. W świecie mody coraz częściej porusza się kwestie ekologii, etyki, a także zrównoważonej produkcji.
Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele torebek, pasków, pasków do zegarków, portfeli i innych dodatków, które powstały z naturalnych bio surowców, najczęściej z resztek lub produktu ubocznego innych produkcji. Takie podejście do mody nabiera nowego wyrazu. Moda zrównoważona, etyczna, ekologiczna, bez negatywnych konsekwencji dla ludzi, zwierząt i środowiska. Czy to możliwe? Oczywiście! Oto lista zaskakujących i topowych skór wegańskich.
1. Desserto, czyli skóra z kaktusa
Desserto to meksykańska firma, która tworzy wegańską skórę na bazie kaktusa. Ten wszechstronny materiał jest wystarczająco miękki, co sprawia, że można go wykorzystywać w przemyśle meblarskim i odzieżowym. Firma Desserto otrzymała wyróżnienie w przeglądzie Raw Assembly magazynu Vogue Australia — czyli konferencji poświęconej zrównoważonej modzie.
2. BeLeaf – skóra z liści alokazji
BeLeaf powstaje z liści alokazji, które są uprawiane na terenach przeznaczonych do ponownego zalesiania. Centrum produkcji alternatywnej skóry znajduje się w Brazylii. Jak wygląda proces wytwarzania BeLeaf? Jak sama nazwa wskazuje – chodzi tutaj o liście. Pod wpływem wielu procesów takich jak utrwalanie i wzmacnianie – liść zamienia się w materiał przypominający skórę naturalną.
3. Apple Skin – skórka z jabłka
Nie tylko nadgryzione jabłko zrewolucjonizowało świat. Apple Skin to zamiennik naturalnej skóry, do którego produkcji używa się włókien pochodzących z pozostałości przemysłowych – a dokładniej skórek i wytłoków. Najczęściej takie odpady otrzymuje się w czasie produkcji soków. Wykorzystywanie resztek do produkcji, to wyraz zrównoważonej produkcji a także krok w kierunku obiegu zamkniętego. Jak powstaje niezwykła „jabłkowa skóra”? Odpady najpierw są przecierane, później odparowywana jest woda i wilgoć. Masę udoskonala się odrobiną poliuretanu, co tworzy niezwykłą wegańską skórę, która jest niemal identyczna jak tradycyjna.
4. Wine Leather (lub Grape Leather), czyli skóra z winogrona
Głównym składnikiem skór winnych są odpady z włoskiej produkcji wina. Do wytworzenia masy, która następnie zostanie przekształcona w wegańską skórę, najczęściej używa się skórek, pestek i łodyg winogron. Co ciekawe do takiej produkcji nie stosuje się chemikaliów, które zanieczyszczają środowisko, a dodatkowo zużycie wody podczas produkcji Wine Leather jest minimalne.
5. Pinatex – skóra z liści ananasa
Piñatex to włókno z liści ananasa, a dokładniej z resztek, które są odrzucane podczas zbiorów tych owoców. Produkcja tego surowca nie wymaga dodatkowych zasobów środowiskowych. Do wytworzenia skóry ananasowej wykorzystuje się maszyny półautomatyczne, które ułatwiają proces prania, suszenia i czyszczenia liści. Następnie ananasową masę poddaje się obróbce mechanicznej, w efekcie czego powstaje mięciutka i miła w dotyku wegańska skóra Piñatex.
6. Mylo – skóra z grzybów
Skóra z grzybów? Tak, jest to efekt pracy światowej klasy naukowców i inżynierów z Bolt Threads. Mylo to wegańska skóra wykonana z grzybni, podziemnego, przypominającego korzenie systemu grzybów. Ta ekologiczna i zrównoważona skóra jest niezwykle miękka, elastyczna i mało szkodliwa dla środowiska. Ten rodzaj skóry wyróżnia ziemisty odcień, który idealnie wpasowuje się w ponadczasowe trendy.
7. Fruit Leather, czyli owocowa skóra
Powyższe alternatywy dla skóry wegańskiej wytwarzane były z jednego rodzaju owoców lub odpadu. Tutaj rodzi się pytanie czemu by nie połączyć różnych, owocowych odpadków? I oto jest – „fruit leather”. Ten rodzaj skóry alternatywnej powstaje z różnych skórek owoców, najczęściej z mango, moreli, banana i tamaryndowca.
8. Malai – skóra z wykorzystaniem wody kokosowej
Malai to materiał wykonany z całkowicie organicznej i zrównoważonej celulozy bakteryjnej zwanej Nata de Coco, wyhodowanej na odpadach rolniczych pochodzących z przemysłu kokosowego w południowych Indiach. Producenci tego rodzaju wegańskiej skóry zapewniają, że jest ona wodoodporna, miękka, wytworzona bez sztucznych dodatków, co sprawia, że podobno można ją nawet zjeść! Jednak jak podkreśla firma Malai – jest ona na to za ładna.
9. SCOBY Leather – czyli skóra z herbaty (kombuchy)
Kombucha to zdrowy napój herbaciany, powstający podczas fermentacji. W trakcie tego procesu na wierzchu herbaty powstaje tzw. naturalna kultura bakterii (SCOBY). W ostatnich latach SCOBY było badane pod kątem zastosowania w medycynie, tekstyliach i jako dodatek do żywności. Okazało się, że można ją zbierać, suszyć, formować i wykorzystywać do produkcji w 100% biodegradowalnej skóry wegańskiej.
Julia Jarosz