Na przestrzeni dziesiątków lat powstały modele lub nawet całe kolekcje zegarków, które śmiało można nazwać kultowymi. Przykładem są chociażby marki Omega z linią – Speedmaster, Atlantic – Worldmaster czy też Rolex – Oyster. Są też takie rozwiązania techniczne lub technologiczne, które dla danej marki są charakterystyczne.

Z czym kojarzy się miłośnikom zegarków na całym świecie marka TIMEX?

Oczywiście, że z… INDIGLO®, czyli innowacyjnym rozwiązaniem technicznym podświetlenia tarczy, które opracowała i opatentowała amerykańska marka zegarkowa. W tej formie nie ma go żadna inna firma.

System znany, lubiany, szanowany przez wielu znawców zegarków na całym świecie.

INDIGLO® – co to jest?

Zacznijmy od podstaw.

Wyjaśniamy, że INDIGLO® jest to opatentowany system podświetlenia tarczy w zegarkach marki Timex.

Nazwa „INDIGLO”® wywodzi się od słowa „indygo”, ponieważ na początku lat 90. XX wieku tarcze pierwszych zegarków w których zastosowano to rozwiązanie elektroluminescencyjne emitowały zielono – niebieskie światło. Do dziś, podświetlenie INDIGLO® emituje właśnie taki kolor i równomiernie oświetla całą tarczę klasycznego, wskazówkowego zegarka oraz elektroniczny wyświetlacz.

System podświetlenia INDIGLO® zrewolucjonizował odczyt wskazań w zegarkach naręcznych w trakcie korzystania z nich w ciemności. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie są ograniczone możliwości dostępu do światła. Dzięki zastosowanej technice odczyt czasu jest możliwy nawet w środku nocy czy we mgle.

INDIGLO® – od czego się zaczęło? Krótka historia wielkiej rewolucji

Był 1992 rok.

Tak zwana „kwarcowa rewolucja” w branży zegarmistrzowskiej już zdążyła okrzepnąć.

Ostre jak brzytwa wyczucie marketingowe, pasja i zaangażowanie w potrzeby klientów pozwoliły marce Timex przetrwać jeden z najtrudniejszych i najbardziej burzliwych okresów w historii zegarmistrzostwa.

Amerykański brand, aby się wyróżnić na tle konkurencji, szukał nowych możliwości rozwoju, które pozwoliłby mu przyciągnąć uwagę klientów. Właśnie w tym 1992 roku projektanci Timexa opracowali elektroluminescencyjne podświetlenie, które nazwali INDIGLO®.

Początkowo stosowane jedynie w linii zegarków „Ironman”, potem w innych kolekcjach, aż wreszcie marka rozszerzyła jej wykorzystanie do 70% oferowanego asortymentu, zarówno zegarków klasycznych damskich, jak i męskich, modeli sportowych, chronografów itd.

Od 1992 roku, a więc już niespełna 30 lat, system podświetlenia INDIGLO® zmienia oblicze czasu. Charakterystyczne, niebiesko – zielone podświetlenie zrewolucjonizowało sposób w jaki odczytuje czas w ciemności.

Inni producenci podejmowali próby stworzenia takiego rozwiązania już wcześniej, ale dopiero Timex opracował system bezawaryjny, który można było stosować na masową skalę. Pojawienie się modeli wyposażonych z tę funkcję sprawiło, że marka zaczęła sprzedawać o wiele więcej zegarków. Z już i tak rozpoznawalnej marki o ugruntowanej pozycji na rynku, stała się jeszcze silniejszym globalnie graczem.

Jak system INDIGLO® działa w praktyce?

Najlepiej zobrazuje to krótkie video:

Warto wspomnieć, że inny gigant branży zegarmistrzowskiej – japońska marka Casio – wprowadziła swoją autorską wersję podświetlenia elektroluminescencyjnego dopiero 3 lata później, w 1995 roku.

System podświetlenia INDIGLO® – na czym to polega?

Sposób działania INDIGLO® może wydawać się skomplikowany pod względem technicznym na pierwszy rzut oka, ale w rzeczywistości wcale taki nie jest.

System opiera się na zastosowaniu wysokiego napięcia w celu pobudzania atomów fosforu, które wytwarzają światło. Pod szklaną warstwą tarczy znajduje się transparentny przewodnik, w nim warstwa fosforu, a pod nim elektroda. Uwolniona energia elektryczna z baterii oświetla tarczę. Przyciśnięcie odpowiedniego przycisku powoduje, że w efekcie otrzymujemy miłe dla oka, przyjemne, zielono – niebieskie światło.

Cały system został tak skonstruowany, by dodatkowo nie obciążać baterii.

Jak uruchomić w zegarku podświetlenie INDIGLO®?

To proste.

Wystarczy przycisnąć koronkę w zegarku klasycznym lub odpowiedni przycisk w zegarku sportowym. Powoduje to aktywację podświetlenia na kilka sekund, co jest wystarczającym czasem do sprawdzenia bieżącej godziny lub innych wskazań, nawet w całkowitych ciemnościach.

Dlaczego warto zainwestować w zegarek Timex z systemem INDIGLO®?

Od prawie 30 lat INDIGLO® jest funkcją cenioną i poszukiwaną w zegarkach TIMEX.

Opracowany system zrewolucjonizował oblicze czasu w ciemności.

Co ważne, użytkownicy rozważający zakup nowego modelu, nie muszą obawiać się wyższej ceny modelu – technologia nie ma wpływu na koszt końcowy zegarka. Systemem INDIGLO® stosowany jest zarówno w modelach przeznaczonych dla kobiet, mężczyzn, młodzieży, dzieci.

Jak sprawdzić czy zegarek wyposażony jest w funkcję INDIGLO®?

Informacja, że zegarek wyposażony jest w tę funkcję zazwyczaj znajduje się na tarczy na godzinie 6. Napis jest też na środku lub trochę poniżej, obok godziny 6. Wystarczy zatem spojrzeć na tarczę i zobaczyć czy umieszczono tam napis „INDIGLO”®. Jeśli tak, możemy być pewni, że taki model będzie miał podświetlenie umożliwiające odczyt wskazań w ciemności, a my staniemy się użytkownikami praktycznego zegarka, który prócz walorów funkcjonalnych, będzie też pełnił funkcję estetyczną.

Jeden system, różne warianty podświetlenia INDIGLO®

Nie wszyscy wiedzą, że podświetlenie INDIGLO® może mieć różne formy i wciąż ewoluuje; może zaskoczyć dzisiejszych użytkowników czasomierzy Timex swoją wyjątkową postacią.

Niektóre modele mają wariant INDIGLO® Nigt Mode, czyli rozwiązanie techniczne pozwalające podświetlić tarczę zegarka na 3 sekundy nie tylko koronką, przyciskiem oznaczonym „indiglo”, ale każdym innym przyciskiem znajdującym się w zegarku. Aby włączyć lub wyłączyć funkcję należy dłużej przetrzymać koronkę/przycisk z INDIGLO®. Tryb Night Mode trwa do wyłączenia lub do 8 godzin.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem podświetlenia INDIGLO® jest wariant FLIX. Niestety dostępna już tylko w starszych modelach Timex. Polega na tym, że podświetlenie uruchamia się automatycznie na kilka sekund przez potrząśnięcie, ruch ręki, nadgarstka z zegarkiem.

Timex Fairfield Supernova – „eksplozja supernowej”

Parę lat temu nastąpiła pierwsza „eksplozja” INDIGLO® SUPERNOVA.

Niczym gwiazda rozbłysła na tarczy dostarczając użytkownikowi zegarka Timex niebanalne walory estetyczne.

Ten wariant INDIGLO® dostępny jest w czasomierzach w kolekcji Timex Fairfield Supernova. Polega na tym, że dzięki precyzyjnym nacięciom na tarczy, przez które przechodzi światło INDIGLO® uzyskujemy wizualny obraz wprost z gwiaździstego nocnego nieba ze świetlistym rozbłyskiem, wybuchem gwiazdy supernowej.

Spieszymy z informacją, że niedawno miała miejsce kolejna „eksplozja supernowej” funkcji INDIGLO®, której efekt wizualny możemy zobaczyć w najnowszej kolekcji Fairfield Supernova, np. TW2U88900.

Ciekawe rozwiązania techniczne – jaki znak można umieścić na tarczy zegarka?

System INDIGLO® nie przestawał i nie przestaje nas zaskakiwać. Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest możliwość wykonania napisu na tarczy zegarka Timex, w procesie produkcji, który jest widoczny dopiero po uruchomieniu podświetlenia.

Takie rozwiązanie możemy zobaczyć m.in. w zegarkach unikatowej kolekcji Easy Reader® 40th Anniversary Edition – kultowych, stylowych zegarków Timex.

Jakie jeszcze inne napisy i grafiki można umieścić na tarczy?

Na tarczy zegarka można umieścić tekst, znak graficzny, logo. Elementy te będą widoczne tylko w momencie podświetlenia INDIGLO®. Z takiego rozwiązania skorzystało już zarówno w Polsce, jak i na świecie wiele firm czy instytucji. Tysiące użytkowników czasomierzy Timex może zobaczyć unikatowy znak, napis na tarczy swojego zegarka – prezentu.

Agata Molka

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki TIMEX znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – TIMEX.