Przyszła wiosna, a wraz z nią… zmiana czasu! W najbliższy weekend, w nocy z 26 na 27 marca zacznie obowiązywać czas letni środkowoeuropejski. W jaki sposób prawidłowo przestawić wskazówki zegarków? Czy to już ostatnia zmiana czasu w historii? W tym artykule przypominamy kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni. Wyjaśniamy też w jakim celu to robimy oraz wskazujemy na korzyści z tego płynące.

Przeczytaj, dowiedz się więcej!

Zmiana czasu na letni 2022 – najważniejsze informacje

W 2022 roku zmiana czasu z zimowego na letni będzie miała miejsce w nocy, z 26 na 27 marca, z soboty na niedzielę. Właśnie wtedy zacznie obowiązywać czas letni środkowoeuropejski. Wskazówki zegarów i zegarków przestawiamy do przodu, czyli z godz. 2.00 na 3.00 w nocy. Co to oznacza? Że ta noc będzie trwała 60 minut krócej! Co prawda, spać będziemy o godzinę krócej, ale dłużej cieszyć się będziemy słońcem (w końcu!).

Czas to pieniądz! Skąd się wzięła zmiana czasu? Kto i kiedy ją wymyślił?

Warto przypomnieć, że „ojcem” zmiany czasu był Beniamin Franklin.

Jako pierwszy zauważył on, że ludzie kładą się spać później niż zachodzi słońce, a więc konieczne staje się zastosowanie sztucznego światła. Wówczas najczęściej stosowano świece i lampy naftowe, które były kosztowne. Aby ograniczyć ich zużycie, Franklin postulował, żeby ludzie kładli się spać później, a wstawali wcześniej, wraz ze wschodem słońca. Korzyścią była możliwość jak najdłuższego korzystania z naturalnego światła słonecznego.

Pierwszym krajem, który zastosował zmianę czasu w praktyce były Niemcy.

Zmiana czasu. Dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu od lat zawsze odbywa się w podobnych terminach. Zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca. Wtedy wskazówki zegarów przestawiamy o godzinę do przodu i śpimy krócej. Natomiast zmiana czasu na zimowy w ostatnią niedzielę października – wtedy śpimy dłużej i przestawiamy wskazówki o godzinę do tyłu.

Dla wielu osób taka ingerencja w zegar biologiczny jest uciążliwa. Przyzwyczajenie się do nowego rytmu dnia zazwyczaj trwa kilka dni. Plusem jest to, że dni będą dłuższe. Więcej dnia to więcej aktywności na świeżym powietrzu!

Zmiana czasu 2022. Czy to już ostatnia zmiana w historii?

Pierwotny plan zniesienia zmiany czasu w państwach Unii Europejskiej miał zacząć obowiązywać od… 2021 roku. Niestety, nie jest to aktualne. Zmiana czasu nie przejdzie do historii, przynajmniej w najbliższej przyszłości, a dokładnie w perspektywie najbliższych 5 lat. W pierwszych dniach marca br. opublikowano „rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022 – 2026”, które potwierdza, że zmiana czasu będzie obowiązywała przez kolejnych 5 lat. Choć większość z nas zapewne by tego chciała, na jeden, wspólny unijny czas przyjdzie nam jeszcze zaczekać. Czas pokaże ile?

Korzyści płynące ze zmiany czasu na letni

Co prawda zmiana czasu z zimowego na letni powoduje, że tej jednej nocy (z 26 na 27 marca) będziemy spać o godzinę krócej, ale za to nadchodzące wiosenne i letnie dni będą coraz dłuższe.

Dłuższe dni i więcej słońca to doskonała zachęta do tego, by spędzać czas na zewnątrz, najlepiej praktykując aktywność fizyczną. Co możemy robić? Jak wrócić do formy po zimie?

Oto idealne dyscypliny sportowe idealne na wiosnę:

  • bieganie,
  • rower,
  • rolki/wrotki,
  • elektryczna hulajnoga,
  • nordic walking.

Z tymi zegarkami nie musisz pamiętać o zmianie czasu. W dodatku nie wydasz fortuny!

Zmiana czasu powoduje, że powinniśmy prawidłowo przestawić wskazówki naszych zegarów i zegarków. O ile w smartwatchach czas zmienia się automatycznie, bez ingerencji człowieka, o tyle w zegarkach naręcznych posiadających naciąg automatyczny lub ręczny – czas trzeba ustawić samodzielnie.

Na rynku można znaleźć wiele modeli zegarków sportowych zróżnicowanych pod względem ceny, designu i funkcjonalności.

Jedną z szeroko dostępnych na rynku marek jest LORUS. Ta założona równo 40 lat temu ekonomiczna marka zegarków naręcznych należy do „japońskiego giganta” – Seiko Watch Corporation. Japońskie pochodzenie jest gwarantem najwyższej możliwej precyzji, w dodatku w przystępnej cenie.

W jaki sposób zegarek LORUS może pomóc Ci w zmianie czasu i w zwiększeniu aktywności fizycznej? Jakie modele tej marki polecamy Wam szczególnie? Redakcja zegarkiimoda.pl poleca! 

LORUS RL449AX9G – dla nowoczesnego mężczyzny lubiącego sportowe wyzwania

Nie jest to smartwatch, więc czas nie zmieni się tutaj automatycznie. Nie jest również wyposażony w bardziej złożone funkcje typowe dla smartzegarków. Posiada natomiast coś innego. Coś ulotnego. Posiada „duszę”, ponieważ jest to zegarek z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Jednocześnie ma sportowe, rasowe zacięcie. Dodatkowo, ma w sobie to „coś” co przyciąga uwagę. Ma świetną, jaskrawożółtą wskazówkę sekundową oraz, co istotne przy zmianie czasu, ma także datownik wskazujący aktualny dzień tygodnia i miesiąca. Pamiętaj! Niedziela, 27 marca – to wtedy przestawiamy wskazówki zegarków. Jak widać, małe detale odgrywają dużą rolę.

Ten zegarek pokocha każdy mężczyzna, niezależnie od wieku. Koperta o średnicy 42 mm będzie odpowiednia na wiele męskich nadgarstków. Granatowa tarcza ze szlifem słonecznym w połączeniu ze srebrną bransoletą z mieszanych ogniw tworzą spójną całość.

Zegarek idealny na wszelkie wiosenne aktywności na zewnątrz. I do biegania, i na rower, a także na basen (wodoszczelność 100m pozwala na nurkowanie i skakanie do wody z zegarkiem na nadgarstku). Sprawdzi się w wielu sytuacjach. Cena to jedyne 539 zł.

LORUS RH955NX9 – „zegarek, któremu możesz zaufać”

Lorus to japońska marka bezpośrednio związana z japońskim koncernem Seiko. Od 40 lat projektuje i produkuje zegarki, których jakość jest wysoka, a cena przystępna. O popularności marki na rynku świadczy także bardzo duża liczba dostępnych modeli. Każdy miłośnik tej marki bez trudu znajdzie zegarek odpowiadający swoim osobistym preferencjom. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółową historią marki LORUS, zapraszamy do lektury tego wpisu: Historia i prezentacja zegarków marki LORUS. 

Hasło marki to w wolnym tłumaczeniu na język polski: „zegarek, któremu możesz zaufać”.

I właśnie taki jest męski zegarek LORUS o referencji RH955NX9. Stylowy, praktyczny, na wiele okazji. Świetnie sprawdzi się zarówno w pracy, jak i poza nią. Sportowy sznyt zapewnia stalowa bransoleta z mieszanych ogniw. Posiada ona zapięcie motylkowe, które jest łatwe i proste w użyciu.

Mechanizm kwarcowy zapewni komfort i precyzję działania, a szafirowe szkiełko odporność na ewentualne zarysowania. Co ciekawe, rzadko się zdarza, by zegarek z szafirowym szkłem był aż tak tani. Cena to jedyne 329 zł!

Zegarek posiada także datownik wskazujący aktualny dzień miesiąca na godz. 3.00, co jest dodatkową zaletą.

LORUS RX305AX9 – „napędza go Słońce”

Wiosenne, a później letnie dni są długie i ciepłe. Zmrok zapada powoli, Słońce często je dobrze widoczne na horyzoncie. A czy możliwe jest, aby siłą napędową zegarka było właśnie Słońce? Oczywiście, że tak!

Zegarek LORUS RX305AX9 jest o tyle ciekawy, że posiada mechanizm kwarcowy solarny (!). Jest to męski zegarek, w sportowym stylu, idealny do uprawiania różnego rodzaju sportów, np. do joggingu. Posiada także datownik wskazujący aktualny dzień miesiąca.

Zegarek wyposażony został w granatowy pasek wykonany z silikonu. Pasek jest miękki, wygodny i komfortowy w użytkowaniu.

Wodoszczelność klasy 100 m pozwala na swobodne pływanie i nurkowanie z zegarkiem na nadgarstku. Cena to 332 zł. Radość z posiadania? Bezcenna.

LORUS RM301HX9 – dla aktywnych mężczyzn świadomych swoich sportowych wyników

LORUS o referencji RM301HX9 to sportowy, męski zegarek, z którym możesz wszystko. Możesz pokonywać własne słabości, ścigać się z czasem, liczyć sekundy i odmierzać czas. Pasował będzie mężczyźnie odważnemu, który lubi codzienne wyzwania i nie boi się ich. „Czas to pieniądz. Każda sekunda ma znaczenie! ” – zdaje się wołać ten zegarek.

Model ma dużą, okrągłą kopertę o średnicy 45 m oraz stalową bransoletę.

Czarna bransoleta i złote akcenty to duet, który zawsze stworzy harmonijną kompozycję. Ten model oferuje coś jeszcze – funkcję chronografu, która pozwala zliczać sekundy i setne sekund. Dodatkowe zalety to wodoszczelność klasy 100 m, praktyczny mechanizm kwarcowy oraz tachometr.

Świetny zegarek dedykowany mężczyznom – fanom pływania, jazdy na rowerze czy pływania. Cena to 529 zł.

Gdzie i za ile? Wypróbuj wiosenne sporty z marką LORUS!

Prezentowane zegarki, jak i wszystkie inne zegarki marki LORUS, znajdziesz w sklepie on-line. Wejdź i wybierz odpowiedni model dla siebie lub bliskiego Ci mężczyzny. Dłuższe dni to więcej aktywności na zewnątrz.

Wiosna to czas zmian. Warto pomyśleć o swoim organizmie i poprawić kondycję na lato. Koniecznie wypróbuj wiosenne sporty i ciesz się przypływem pozytywnej energii! Śpiesz się, bo zmiana czasu już w ten weekend!

Agata Molka

*wpis sponsorowany