Japońska marka Seiko postanowiła zainspirować się arktycznym krajobrazem i stworzyła trzy najnowsze modele zegarków z serii Seiko Prospex „Save The Ocean” 2022. Odkryj ich wyjątkowy design!
Historia człowieka nieodłącznie związana jest z odkryciami. Dzięki temu naturalnemu pędowi ludzie wznieśli się w przestworza, a także dotarli w najmniej poznane zakątki naszej planety. Jednym z największych wyzwań dla eksploratorów było zdobycie obu biegunów, czyli miejsc, gdzie przechodzi oś obrotu Ziemi.
Podbój Arktyki – kto pierwszy zdobył biegun północny?
Wskazanie pierwszego człowieka na biegunie północnym jest niemal tak trudne jak jego zdobycie.
Pierwszym człowiekiem, który twierdził, że dotarł do tego punktu był amerykański lekarz i zarazem badacz polarny Frederick Albert Cook. Jednak nie był on w stanie dostarczyć niepodważalnych dowodów swojego wyczynu. Pierwszym niepodważalnym i udokumentowanym kontaktem człowieka z biegunem północnym był przelot sterowcem Roalda Amundsena w 1926 roku. Warto wspomnieć, że Amundsen wcześniej, w 1913 roku, zdobył biegun południowy.
Na kartach historii zapisał się również wyczyn pewnego Japończyka o nazwisku Naomi Uemura, który dotarł do bieguna północnego bez pomocy mechanicznych środków transportu. Jego nieodłącznym kompanem w podróży był zegarek Seiko z charakterystyczną koronką umieszczoną w specjalnej osłonie na godz. 4.00.
Seiko na podbój Arktyki
Zegarki Seiko widniały również na nadgarstkach badaczy-polarników, którzy od 1957 roku rozpoczęli badania geologiczne na biegunie północnym. Znakomite parametry takie jak dokładność chodu oraz wodoszczelność na poziomie 300 m sprawiły, że zegarki Seiko stały się stałym elementem wyposażenia Narodowego Instytutu Badań Polarnych.
Seiko Prospex SPB297J1
Model ten jest współczesną interpretacją pierwszego japońskiego zegarka nurkowego, którego wodoszczelność wyniosła 150 m. Najmocniejszym i jednocześnie najpiękniejszym punktem tego modelu jest tarcza, przypominająca swoją strukturą pionową ścianę lodowca.
Zgodnie z obowiązującymi trendami, szerokość koperty została względem protoplasty podniesiona i wynosi ona w 40,5 mm. Jest to dość uniwersalny rozmiar, który docenią osoby o średnim obwodzie nadgarstka.
Wskazówki oraz indeksy Seiko Prospex SPB297J1 są zbliżone do pierwowzoru z 1965 roku. Zostały one wypełnione opatentowaną przez Seiko masą luminescencyjną LumiBrite, co gwarantuje mocne i długie świecenie w całkowitej ciemności. W jednokierunkowym, stalowym pierścieniu umieszczono czarną ceramiczną wkładkę, która posiada delikatnie szczotkowaną powierzchnię.
Zegarek Seiko Prospex SPB297J1 posiada wodoszczelność na poziomie 200 m, co sprawia, że możemy nurkować na znaczne głębokości bez obawy przeniknięcia wody do wnętrza koperty. Mimo inspiracji zegarkiem z lat 60. XX wieku, model Seiko Prospex SPB297J1 wygląda zjawiskowo i nowocześnie. Doskonale poradzi sobie w podmorskich głębinach.
Seiko Prospex SPB299J1
Pod koniec lat 60. XX wieku światło dzienne ujrzał pierwszy japoński zegarek nurkowy, którego wodoszczelność wyniosła 300 m. W modelu tym po raz pierwszy zastosowano dwie nowości. Pierwszą z nich było umieszczenie koronki na godz. 4.00 oraz umieszczenie substancji luminescencyjnej w grocie sekundnika. Koronka w tak nietypowym miejscu znacznie podniosła komfort użytkowania, ponieważ nie wbijała się w nadgarstek. Z kolei świecący grot sekundnika pomagał określić, czy dokładny czas nurkowania nie został zaburzony przez awarię mechanizmu (wówczas wskazówka zatrzymywała się).
Oba te detale znajdziemy w najnowszej reinterpretacji modelu z 1968 roku – Seiko Prospex SPB299J1.
Zegarek posiada duże nakładane indeksy, które pięknie komponują się z niesamowitą, błękitną tarczą, która przypomina ścianę lodowca. Jej struktura jest nierównomierna, przez co cyberflat mieni się różnymi odcieniami, w zależności od rodzaju i kąta padania światła. Ze zjawiskowo piękną tarczą świetnie koresponduje ceramiczny pierścień w ciemnoniebieskim kolorze.
Wymiary koperty Seiko Prospex SPB299J1 zostały zaprojektowane tak, by idealnie leżała ona na średnich i dużych nadgarstkach, a wynoszą one: szerokość – 42 mm, długość – 48 mm i grubość – 12,5 mm.
Seiko Prospex SPB301J1
Masywna koperta z charakterystycznym zabezpieczeniem koronki to znak rozpoznawczy modelu Seiko Prospex SPB301J1. Jest on współczesną interpretacją zegarka Seiko Diver z lat 70. XX wieku, z którym Naomi Uemura wyruszył w liczącą 12000 kilometrów podróż psim zaprzęgiem z Grenlandii na Alaskę. Niezawodne rozwiązania chroniące koronkę oraz wodoszczelność na poziomie 150 m sprawiły, że zegarek japońskiego podróżnika odmierzał dokładnie czas jeszcze długo po zakończeniu kilkuletniej wyprawy.
Nowy model swą kolorystyką nawiązuje do Oceanu Arktycznego. Biała tarcza symbolizuje olbrzymie góry lodowe, natomiast niebieski frezowany pierścień jest metaforą wzburzonego morza.
Tarcza, tak jak w przypadku pozostałych modeli, posiada zróżnicowaną, wertykalną strukturę przypominającą ścianę lodowca. Nakładane indeksy oraz wskazówki zostały wypełnione grubą warstwą masy luminescencyjnej, dzięki czemu aktualne wskazanie czasu odczytamy wiele godzin od jej naświetlenia. Spośród trzech nowych modeli, ten ma największą kopertę, a jej wymiary to: szerokość – 42,7 mm, długość – 46,4 mm, grubość – 13,2 mm. Wodoszczelność koperty została zwiększona w stosunku do tej, którą posiadał pierwowzór o 50 m i wynosi teraz równe 200 m. Koperty nowych modeli zostały wyprodukowane ze stali szlachetnej 316L, która posiada znakomite właściwości antyalergiczne i antykorozyjne.
Niezawodny japoński mechanizm
Wszystkie zegarki z nowej kolekcji Seiko Save The Ocean zostały wyposażone w najnowszy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej Seiko 6R35. Cechą charakterystyczną tego mechanizmu jest jego niezawodność oraz niebagatelna rezerwa chodu, wynosząca ponad 70 godzin.
Dodatkowo mechanizm ten został wyposażony we włos balansu ze stopu SPRON, na który składają się: kobalt, nikiel i chrom. Użycie tych wyjątkowych metali sprawia, włos balansu odporny jest na działanie pola elektromagnetycznego, przez co zachowuje właściwości niezbędne do dokładnego odmierzania czasu.
Seiko Prospex Save the Ocean – dostępność i cena
Nowe modele Seiko Prospex dostępne są m.in. w salonach Timetrend oraz w sklepie internetowym timetrend.pl. Za model Seiko Prospex Save the Ocean SPB297J1 i SPB299J1 przyjdzie nam zapłacić 6 175 PLN, natomiast Seiko Prospex Save the Ocean SPB301J1 kupimy w cenie 6 650 PLN.
Japoński producent część dochodów ze sprzedaży tej specjalnej serii współczesnych reedycji legendarnych zegarków do nurkowania, przeznaczy na wybrane fundacje pomagające ratować morza i oceany. Jedną z nich jest PADI, która zrzesza kilkadziesiąt tysięcy nurków z całego świata, regularnie czyszczących głębiny oceanów i mniejszych akwenów. Kupując jeden z zegarków Save The Ocean zyskujesz nie tylko niezawodny zegarek, lecz także przyczyniasz się do ratowania flory i fauny znajdującej się w morzach i oceanach.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.
Tomek Frąckowiak