Zegarki sygnowane logo Festina są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Marka ma ponad 100-letnią, bogatą tradycję oraz  nieocenione osiągnięcia w branży zegarmistrzowskiej. Marka może także pochwalić się produkcją zegarków wysokiej jakości, których design odpowiada najnowszym trendom mody. Na sukces brandu ma również wpływ jej rozbudowana historia oraz niepowtarzalny, charakterystyczny design. Poznaj historię marki zegarków pochodzących ze słonecznej Hiszpanii o szwajcarskim rodowodzie. Dowiedz się więcej o marce Festina! 

Krótka podróż do Szwajcarii. Początki historii marki Festina

Początki marki Festina sięgają 1902 roku, kiedy w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii, gdzie rozpoczęto tworzenie zegarków które zachwycać miały każdego miłośnika sztuki zegarmistrzowskiej. Nowy rozdział firmy rozpoczął się w 1984 roku, kiedy Festinę przejął hiszpański przedsiębiorca Miguel Rodrigez – właściciel firmy Lotus. W ten sposób powstało przedsiębiorstwo Festina Lotus Group. Od wczesnych lat 90. XX wieku marka ściśle współpracuje z japońską firmą Citizen, która dostarcza jej mechanizmy.

„Festina lente”, czyli „spiesz się powoli”. Skąd wzięła się nazwa firmy i gdzie mieści się główna siedziba firmy Festina? 

Przedsiębiorstwo swoją nazwę wzięło od łacińskiej sentencji „festina lente”, czyli „spiesz się powoli”.

Główna siedziba firmy należącej do Festina Group mieści się w hiszpańskiej Barcelonie. Z kolei w szwajcarskim Herbetswil zlokalizowane jest duże centrum produkcyjne Festiny, spełniające najnowocześniejsze standardy produkcyjne oraz surowe normy technologiczne. Wybrane zegarki marki Festina produkowane są w Hiszpanii, a część zaplecza technicznego firmy zlokalizowana jest na terenie Azji.

Festina. Globalny charakter marki

Globalny charakter marka Festina uzyskała w latach 80. XX stulecia wraz z rozpowszechnieniem zegarków kwarcowych. To właśnie wtedy firmę przejął hiszpański przedsiębiorca Miguel Rodrigez, a Festina stała się partnerem wielu sportowych zdarzeń. O tym, że Festina jest marką globalną, świadczą również wyniki sprzedaży zegarków na całym świecie. Główne rynki zbytu produktów tego szwajcarsko-hiszpańskiego producenta to:

 • Europa – ponad 80% sprzedawanych zegarków,
 • Stany Zjednoczone,
 • Ameryka Południowa,
 • ponad 90 krajów na całym świecie.

Grupa Festina to uznany producent zegarków o międzynarodowej renomie cieszący się ważną pozycją w krajach takich jak: Szwajcaria, Włochy, Francja, Niemcy czy Hiszpania. Coraz częściej zegarki tej marki goszczą na nadgarstkach także polskich konsumentów.

Festina. Oficjalny chronometrażysta Tour de France

Festina w 1989 roku stworzyła grupę kolarską o tej samej nazwie, która z powodzeniem startowała w wielu prestiżowych wyścigach. W 1994 roku wygrała najsłynniejszy wyścig kolarski na świecie – Tour de France. Dwa lata wcześniej firma została oficjalnym chronometrażystą tego wyścigu, co niewątpliwie wpłynęło na popularność marki. Marka Festina współpracuje z Lang Team, będąc oficjalnym pomiarem czasu podczas maratonów rowerowych. Przez lata marka związana była również z polską koszykówką, a ostatnio z Biegiem Piastów podczas zawodów organizowanych na Polanie Jakuszyckiej.

Gerard Butler. Najbardziej znany ambasador marki Festina 

Festina wykreowała się na markę dla osób aktywnych. Doskonałym przykładem promowania swojej filozofii, są również kampanie reklamowe realizowane z udziałem Gerarda Butlera. Popularny szkocki aktor, i odtwórca ról kinowych hitów jak np. „300”, „Olimp w ogniu” czy „Greenland” od wielu lat jest ambasadorem Festiny. W swoich kreacjach reklamowych marka Festina i aktor Gerard Butler pokazują, że pasja, aktywność oraz życie pełnią życia mogą iść w parze z niezawodnością, solidnością i precyzją wskazań czasu. 

Zegarki Festina- czym się charakteryzują?

W bogatym portfolio marki Festina wybrany model dla siebie znajdą zarówno fani ponadczasowej elegancji, jak i osoby, które szukają zegarka na mniej formalne okazje. Festina dociera do miłośników stylu casual, smart casual oraz streetwear. Styl sportowy także jest jej bardzo bliski. Zegarki Festina wyróżnia także funkcjonalność i praktyczność. Wiele modeli wyposażonych jest w dodatkowe funkcje takie jak:

 • datownik,
 • czas światowy,
 • chronograf,
 • stoper,
 • tryb 24-godzinny,
 • wskazanie faz Księżyca. 

Z jakich materiałów wytwarzane są zegarki Festina?

Zdecydowana większość zegarków marki Festina wyposażona jest w niezawodny i bardzo dokładny mechanizm kwarcowy. Szwajcarsko-hiszpański koncern korzysta z mechanizmów produkowanych przez japoński brand Citizen Watch Company, dzięki czemu pomiar w nich przebiega z najwyższą precyzją. Nie sposób także nie wspomnieć o materiałach z jakich wykonane są zegarki Festina. Są to materiały znane, cenione i często stosowane w branży zegarmistrzowskiej: 

 • stal szlachetna – odporna na działanie warunków atmosferycznych i bezpieczna dla większości alergików, 
 • szkło mineralne – o wysokiej odporności na stłuczenia,
 • skóra naturalna – używana do wyrobu pasków. 

Zegarki Festina. Szwajcarskie korzenie i hiszpańskie inspiracje 

Zegarki marki Festina balansują na pograniczu sportowej dynamiki i klasycznej elegancji. Z połączenia tych dwóch różnych stylów powstały modele o ciekawym, interesującym i dynamicznym designie. Festina pokazuje, że można gustownie łączyć zarówno sport, jak i elegancję. Czasomierze Festina przypadną do gustu wszystkim miłośnikom stylu sportowego, którzy cenią sobie dynamikę, szybkość i precyzję wskazań czasu. Jest to marka z hiszpańskim rodowodem przeznaczona dla wszystkich, którzy cenią sobie styl i estetykę.

Agnieszka Zawadzka

Zdjęcia: zegarownia.pl, crazytime.pl, mastersintime.pl